Yasmin Yusuf’un Evi

ÇILGIN DÜNYADAN UZAKTA

Evin teras ve avluları görkemli bir bahçeyi çevrelenmiş. Ham tahtadan uzun yemek masasının üstü gölge yapması için hasırla kapatılmış. Masa yerel bir marangoz olan Pedro Casanovas’ın el emeğinin izlerini 4 taşıyor. Sofra takımı Astier de Villatte’ den vintage avize Londra bitpazarından. ^

70’lerin ruhunu sofistike bohem avasıyla yeniden çağırıyor. Beyazlatılmış ahşap ve hasırdan oluşan bu dünya her şeyden uzakta, huzurlu ve dingin bir tatil vadediyor.

Boydan boya camla çevrili bu yemek odası, asırlık zeytin ağaçlarının büyüdüğü bahçeye bakıyor. Zemin döşemesi yerel ustalar tarafından küçük taşların yere sabitlenmesiyle yapılmış.

Moda dünyasındaki zarif sanat yönetmenlerinden Londralı Yasmin Yusuf ruhu olan yerleri, perspektifleri ve doğal manzaraları sevdiğini söylüyor. Bu nedenle yazlık evini Mayorka’nın kuzey kıyısında, Deia kasabasının hemen yakınında inşa ettirmeyi seçmiş. Mimarlar Oro Del Negro ve Manuel Villa-nueva (More Design) hayallerini gerçeğe çevirmiş: Yeşille birleşen ışıklı açık alanlar, beyazın güçlü hakimiyeti ve organik mimari. “Bu gençlerin diğer projelerini gördüğümde, deniz ve dağ arasında uzanan bu projeyi onlara emanet edebileceğime karar verdim” diye itiraf ediyor.

Yasmin evi için şöyle düşünmüş: doğayı içeriye davet eden geniş açıklıkların eğimlerle birleşimi, gypset esinlenmelerin ve değişik stillerin tatlı bir karışımı. “Yerel malzemeler kullanarak binayı mümkün olduğunca doğal sit alanına entegre etmeye çalıştık. Amacımız dışarısı ve içerisi arasında bağlantılar oluşturmak, evi mümkün olduğunca dışarıya açmaktı” diye anlatıyor mimarlar. “Uzun düşünme süreci ve Jaime Salas tarafından yönetilen zorlu bir inşaat döneminden sonra fikir ve planlarımız hayata geçti.” Deniz manzaralı açık alanlar havuza açılan teraslardan ve insanı siestaya davet eden büyük yataklardan oluşuyor. Dışarıda, asırlık zeytin ağaçlarıyla çevrili Deia kasabasının manzarası olağanüstü.

ÇOK FONKSİYONLU RUSTİK DOKÜNUŞLU MUTFAK

DOGA, GÜZEL DOGA

More Design tarafından çizilen, organik formlarıyla rustik stile sahip bu şık mutfakta tadelakt (ekolojik su geçirmez sıva) kullanılmış. Beyazlatılmış ahşap tezgahlar ölçü üzerine yapılmış.

SERİN BÎR MOLA

Mutfağın uzantısı olan bu alanda Derribos Delta tasarımı çelik ve çam bir masa ve bank var. Kenarları yumuşatılarak oyulmuş nişe bir banket konulmuş. Banketin üzerindeki yastıkların motifleri, kehribar rengi cam eşyalarla uyum içinde. Zeminde yine tadelakt tercih edilmiş. Yastıklar Caravane Bastille’den, sınırlı üretim.

SAMİMİ SUİTLI

Çatı katı arkadaşlar için düşünülmüş. Açık alan şeklinde düzenlenen bu odalarda yatak OdjasV saton/Vekünyo arasında,’ mahremiyeti sağlamak için, sürgülü kapılar kullanılmış.

ODALAR, ENERJİK GÖRÜNÜM AMACIYLA BÖLÜMLERE AYRILMIŞ MAHREMİYET ARAYIŞI

Yasmin odasını da bölümlere ayırmayı tercih etmiş. Alçak duvarlar odayı, banyoyu ve giyinme bölümünü birbirinden ayırıyor. Banyodaki bakır küvet, antika. Pamuk motifli keten yastıklar, Caravane Bastille. İşlemeli pamuklu yatak örtüsü Londra’dan. Aplikler, M. Charpentier, Londra.

Yasmin Yusuf’un Evi Resimleri
Yasmin Yusuf'un Evi_34.jpg

Yasmin Yusuf'un Evi_60.jpg

Yasmin Yusuf'un Evi_21.jpg

Yorum Yaz