Yves Saint Laurent

KİTAPTA KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

Ariel de Ravenel ve Natasha Fraser-Cavassoni’nin birlikte hazırladıkları kitap Loulou’ya dair efsanevi fotoğrafların yanı sıra Pierre Berge’nin kaleme aldığı önsöz ve Betty Catroux, Ines de la Fressange, Diane Von Furstenberg, Christian Louboutin, Elsa Peretti, Paloma Picasso, Andre Leon Talley ve Oscar de la Renta gibi Loulou’ya yakın isimlerle gerçekleştirilen röportajlarla da dikkat çekiyor. De Ravenel ve Fraser-Cavassoni, bu kitabı hazırlamaktan büyük zevk aldıklarını ve başından sonuna kadar heyecanla çalıştıklarını anlatıyorlar.

A.D.R.: Yves Saint Laurent modadan çekilmeseydi Loulou asla yapmazdı bunu. Tabii ki yıllar boyunca Yves Saint Laurent için çalışırken içinden kuş olup uçmak geliyordu ama ünlü modacı emekliye ayrılmasaydı Loulou kendi markasını yaratmaya cesaret etmezdi.

N.F.C.: Çok güzeldi koleksiyonları; saten gömlekler, rengarenk parçalar ve çizgili pantolonlar… Özellikle Loulou’nun doğa ve bahçe aşkını çok iyi dile getiren tasarımlar vardı. Çiçekler ve kuşlar kıyafetlerinde başrol oynuyordu. Loulou sık sık bahçesinden ve doğadan ilham aldığını söylüyordu. Ve bu sevgi ona güç, mutluluk ve neşe veriyordu. Loulou’nun hayatının zorlu bir dönemini anlatan kitabın son bölümü bile neşeli oldu. Kardeşini kaybettiği ve hastalığı döneminde bile çok güçlüydü ve metanetini asla yitirmedi Loulou. Kısaca her zaman gülecek bir şey bulurdu. Biz de Ariel’le kitabın bu son bölümü üzerinde çalışırken Loulou’nun pozitif ruh halinin, olumsuzluklarla dalga geçen kişiliğinin altını çizmeye ve her şeye rağmen neşeli bir bölüm oluşturmaya gayret ettik. Ve sanırım bunu başardık.

N.F.C.: 40 yıl Yves Saint Laurent’la birlikte çalışan ve Loulou’yu da çok yakından tanıyan Anne-Marie Munoz, “Loulou’yu en çok siyah pantolonu, siyah bluzu, kemeri ve gösterişli kolyeleri içinde beğenirdim” diye anlatıyor. Erkeksi stiliyle her daim göz kamaştırdı. Onun dışında Ariel’in de dediği gibi, modayı takip etmez ama yaşardı.

“HER ZAMAN GÜLEN VE SICAKKANLI BİR İNSANDI”

3K: Loulou’nun ayrıca çok pozitif, neşeli ve fedakar bir insan olduğunu da görüyoruz kitabı okudukça. “Yves Saint Laurent, Loulou’nun stili dışında optimist kişiliğinden de çok etkilenmişti. İçini kemiren olumsuzluklardan, kötü düşüncelerden Loulou sayesinde kurtuluyordu” diye yazıyor kitapta.

A.D.R.: Evet, tasarım yapmak dışında Loulou’nun en önemli görevlerinden biri de ofiste Yves Saint Laurent’ı biraz sarsmak, kendine getirmekti. Yves Saint Laurent dağınıktı, kafası karışık olabiliyordu. Ama Loulou ofise ayak basar bakmaz silkinir, kendine gelirdi. Loulou tüm pozitifliği ve neşesiyle gelir, “Haydi, hop, başlıyoruz” der ve Yves Saint Laurent dahil herkes Loulou’dan taşan bu enerjiyle işe başlardı.

N.F.C.: Çok verici ve yardımsever bir insandı. YSL çatısı altında her daim genç yetenekleri destekledi ve onlara iş verdi. insanlarla uzun uzun konuşur ama dinlemeyi de bilirdi. Ve sizin de altını çizdiğiniz gibi çok komik ve sıcakkanlı bir insandı, mizah yeteneğiyse tartışılmazdı.

3K: Loulou, Yves Saint Laurent’la uzun yıllar çalıştıktan sonra kendi markasını oluşturdu. 2003 yılında Paris’te Bourgogne Caddesi’nde butiğini açtı.

Koyu kahverengi ve karamel renkli camlardan oluşan küpe, LOULOU DE LA FALAİSE.Yves Saint Laurent creations – Telegraph 3KModa

Yves Saint Laurent Resimleri
Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent Timeless Style | FIB 3KModa

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent Movies 1&2 | 3KModa

Yves Saint Laurent

DESIGNER HISTORY: YVES SAINT LAURENT – ETHICALLY FASHIONED | Zady.com 3KModa

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent: New Documentary Reveals His Untold Story … 3KModa

Yves Saint Laurent

Yorum Yaz