BOTTEGA VENETA TOMAS MAIER

BÜYÜK RESME BAKIŞ

Tşınm telşıyzının Temmuz yınd bşldı. Botteg Venet, 1966 yılınd Vicenz’d doğduğu evinden 47 yıl sonr yrılıyordu. Botteg Venet’nın 300 çlışnı, ynı yılın Eylül yı bşınd, Montebello Vicentino’dki bu yeni tölyede işbşı yptı. Tm yedi yıllık bir plnlm ve konstrüksiyon sürecinden sonr tebdili meknd ferhlık rynlr, rdıklrını buldulr. Kretif direktör Toms Mier’le uzun yıllr, uzun siluetler; yeni ev ve eski sğlm gelenekler üzerine konuştuk.

YEŞİL EV

Botteg Venet’nın Montebello Vicentino’dki yeni tölyesi, çevresel sürdürülebilirlik dın türünün ilk örneği Atölye. Avrup’d bu nitelikteki ypılr rsınd ve mod dünysınd Pltinum seviyesinde LEED Sertifiksı’n ship ilk yeşil bin.

(LEED, çevreye duyrlı bir yopt sertifiksı. Pltinum seviyesi ise rzideki su verimliliği, enerji ve tmosfer, iç mekn klitesi. ıncvsyon g\bi rutelıkJer üzerinden punlndırmlrl enşiten en üsf seviye.)

Pencereleri öyle muzzm ki… Işık, bir odyı her şeyden fzl etkiliyor. Doğl ışık ln ydınlık bir odd her şey dh iyi işliyor; insnlr dh iyi çlışıyor, dh iyi hissediyorlr.”

Botteg Venet kretif direktörü Toms Mier. bu yıl mrkdki 15. yılını kutluyor. Vill’y tşındıklrıyzı, Mier’in İtlyn modevinde geçen yıllrının en ttlı htırsı.

Botteg Venet’y girişimden çok kıs bir süre sonr modevinin zntkrlrıyl ilk kez bir ry geldiğim günü hiç unutmm” diyerek ekliyor, tsrımcı. Şirket ykt klm mücdelesi verirken bile işlerine duyduklrı tutku beni ziydesiyle hislendirmişti. Bugün, krşılıklı sygıdn güç ln, dinmik, çift yönlü bir işbirliğimiz vr. Zntkrlrımızın zmnl edindikleri muzzm birikimleri ve köklü tecrübeleri bizim için çok değerli. Tsrım sürecindeki zorluklrın üzerine gitmek için geliştirme, test etme ve çözüme ulştırm şmlrınd ykınen çlışıyoruz. Ylnız teknik süreçte değil, kretif süreçte de ktkılrı vr. Botteg Venet tsrımlrının rdınd bu kıymetli ust ellerin olduğunu bilmek insn iyi geliyor.”

Toms Mier. Botteg Venet’nın 2001 yılınd Kering grubun ktılmsındn dört y sonr işbşı yptı.

55 bin metrekrelik prk üzerine kurulu bir ln ve yeşillikler ortsınd vkur durn 18. yüzyıldn klm bir ekru konk, diğer bir deyişle Vill. Üniversite kmpüsü modelinden esinlenerek projelendirilen Vill, işbirliğini rtırmk ve insn ilişkilerini güçlendirmek için düşünülmüş çık hv meknlrıyl çevrili. Toms Mier’i.dğ mnzrsın bkn Vill’nın tersınd, mrknın mirsını temsil eden tsrımlrın sergilendiği müzede y d prototip lbortuvrınd zntkrlrl çlışırken bulmk mümkün. Vill’nın her köşesini yrı seviyor fkt bir yeri kyırcks. An tölye diyor.

MEKAN FOTOĞRAFLARI BOTTEGA VENETA ARŞİVİ

Modevi, kökleriyle oln bğını, kimliğini yitirmeye bşlmıştı. Önce bizi biz ypck dört temel essı belirledim diyor, tsrımcı.

Olğnüstü işçilik, zmnsız fkt yenilikçi tsrım, çğdş bir işlevsellik, en yüksek klitede mteryl. Bu prensipler net olrk tnımlndıktn sonr, Botteg Venet’yı tm teşekküllü bir lüks yşm stili mrksı ypmk için çlışmy bşldık. Ve bu felsefe, bugün tsrldığımız ve ürettiğimiz her şeye yön vermeye devm ediyor.”

Mier. 15 yıl sonr bugün geriye bktığınd gördüklerinden fzlsıyl memnun. Botteg Venet. tsrım ğı hzır giyimden ksesur, mobilydn ev tekstiline, stten mücevhere uznn lüks tüketim lnınd muzzm

bir mrk. Yeni mteryller ve inovtif teknikler geliştirerek, endüstrideki eğilimlere kpılmdn, zntkr köklerine sdık klrk şrtlrı zorlmy devm ediyorlr. Temel değerlerimize bğlılığını koruyn, bireysel, zmnsız ve istikrrlı stilimizin bşrımızın kynğı olduğunu düşünüyorum. Bu hikyeye yön veren olmktn d. bu hikyenin devmın yön verecek olmktn d gurur duyuyorum. İnnılmz bir özveri ve bğlılıkl kendini Botteg Venet’y dyn yüzlerce insnl bu nokty eriştik. Tm d bu sebeple şimdi geleceğe bkıyorum” diyor Mier.

Bir de yol bu noktdn devm ettiğimizde neler ypbileceğimizi görmek istiyorum.

Doğrusu biz görüyoruz: Botteg Venet-17 Sonbhr/Kış koleksiyonu. Toms Mier öncülüğündeki tsrım ekibinin son güçlü hmlesi. Mier’in yeni bir siluet kvrmı üzerine kurduğu bu koleksiyon: sporşık görünüm hibridi. csul otoriteden hyli uzk. Mier. Uzun ve ince siluetler üzerine odklndım. Dh önce tsrldığımız ve bu rlr herkesin tsrldığı sportif görünümlerden uzklşn bir estetik bu. Zir rdığım çok dh zrif bir görünümdü. diyor. Bu uzun siluetleri tsrlmk için her şeyi yeniden çlıştık. Tkım ceketlerinde dh uzun yeni bir kesim söz konusu. Yeni pltolr d dh uzun, pntolonlrın klıplrı d bcklrı dh uzun gösterecek şekilde tsrlndı. Koleksiyonun ruh hli şehre geri dönüşü ynsıtıyor. Kentli fkt yerinde durmyn bir dm. Dünyy merkı tükenmiyor.

2016. ylnız Toms Mier’in modevindeki 15. yılı değil: Botteg Venet’nın mod endüstrisindeki 50. yılı. Uzun yıllr, uzun siluetler: yeni bir ev. eski sğlm gelenekler. Botteg Venet’nın bu zmn dek yptıklrı, bundn sonr ypcklrının temintı.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz