BOTTEGA VENETA TOMAS MAIER

BÜYÜK RESME BAKIŞ

Taşınma telaşıyazının Temmuz ayında başladı. Bottega Veneta, 1966 yılında Vicenza’da doğduğu evinden 47 yıl sonra ayrılıyordu. Bottega Veneta’nın 300 çalışanı, aynı yılın Eylül ayı başında, Montebello Vicentino’daki bu yeni atölyede işbaşı yaptı. Tam yedi yıllık bir planlama ve konstrüksiyon sürecinden sonra tebdili mekanda ferahlık arayanlar, aradıklarını buldular. Kreatif direktör Tomas Maier’le uzun yıllar, uzun siluetler; yeni ev ve eski sağlam gelenekler üzerine konuştuk.

YEŞİL EV

Bottega Veneta’nın Montebello Vicentino’daki yeni atölyesi, çevresel sürdürülebilirlik adına türünün ilk örneği Atölye. Avrupa’da bu nitelikteki yapılar arasında ve moda dünyasında Platinum seviyesinde LEED Sertifikası’na sahip ilk yeşil bina.

(LEED, çevreye duyarlı bir yopt sertifikası. Platinum seviyesi ise arazideki su verimliliği, enerji ve atmosfer, iç mekan kalitesi. ıncvasyon g\bi rutelıkJer üzerinden puanlandırmalarla enşiten en üsf seviye.)

Pencereleri öyle muazzam ki… Işık, bir odayı her şeyden fazla etkiliyor. Doğal ışık alan aydınlık bir odada her şey daha iyi işliyor; insanlar daha iyi çalışıyor, daha iyi hissediyorlar.”

Bottega Veneta kreatif direktörü Tomas Maier. bu yıl markadaki 15. yılını kutluyor. Villa’ya taşındıklarıyazı, Maier’in İtalyan modaevinde geçen yıllarının en tatlı hatırası.

Bottega Veneta’ya girişimden çok kısa bir süre sonra modaevinin zanaatkarlarıyla ilk kez bir araya geldiğim günü hiç unutmam” diyerek ekliyor, tasarımcı. Şirket ayakta kalma mücadelesi verirken bile işlerine duydukları tutku beni ziyadesiyle hislendirmişti. Bugün, karşılıklı saygıdan güç alan, dinamik, çift yönlü bir işbirliğimiz var. Zanaatkarlarımızın zamanla edindikleri muazzam birikimleri ve köklü tecrübeleri bizim için çok değerli. Tasarım sürecindeki zorlukların üzerine gitmek için geliştirme, test etme ve çözüme ulaştırma aşamalarında yakınen çalışıyoruz. Yalnız teknik süreçte değil, kreatif süreçte de katkıları var. Bottega Veneta tasarımlarının ardında bu kıymetli usta ellerin olduğunu bilmek insana iyi geliyor.”

Tomas Maier. Bottega Veneta’nın 2001 yılında Kering grubuna katılmasından dört ay sonra işbaşı yaptı.

55 bin metrekarelik park üzerine kurulu bir alan ve yeşillikler ortasında vakur duran 18. yüzyıldan kalma bir ekru konak, diğer bir deyişle Villa. Üniversite kampüsü modelinden esinlenerek projelendirilen Villa, işbirliğini artırmak ve insan ilişkilerini güçlendirmek için düşünülmüş açık hava mekanlarıyla çevrili. Tomas Maier’i.dağ manzarasına bakan Villa’nın terasında, markanın mirasını temsil eden tasarımların sergilendiği müzede ya da prototip laboratuvarında zanaatkarlarla çalışırken bulmak mümkün. Villa’nın her köşesini ayrı seviyor fakat bir yeri kayıracaksa. Ana atölye diyor.

MEKAN FOTOĞRAFLARI BOTTEGA VENETA ARŞİVİ

Modaevi, kökleriyle olan bağını, kimliğini yitirmeye başlamıştı. Önce bizi biz yapacak dört temel esası belirledim diyor, tasarımcı.

Olağanüstü işçilik, zamansız fakat yenilikçi tasarım, çağdaş bir işlevsellik, en yüksek kalitede materyal. Bu prensipler net olarak tanımlandıktan sonra, Bottega Veneta’yı tam teşekküllü bir lüks yaşam stili markası yapmak için çalışmaya başladık. Ve bu felsefe, bugün tasarladığımız ve ürettiğimiz her şeye yön vermeye devam ediyor.”

Maier. 15 yıl sonra bugün geriye baktığında gördüklerinden fazlasıyla memnun. Bottega Veneta. tasarım ağı hazır giyimden aksesuara, mobilyadan ev tekstiline, saatten mücevhere uzanan lüks tüketim alanında muazzam

bir marka. Yeni materyaller ve inovatif teknikler geliştirerek, endüstrideki eğilimlere kapılmadan, zanaatkar köklerine sadık kalarak şartları zorlamaya devam ediyorlar. Temel değerlerimize bağlılığını koruyan, bireysel, zamansız ve istikrarlı stilimizin başarımızın kaynağı olduğunu düşünüyorum. Bu hikayeye yön veren olmaktan da. bu hikayenin devamına yön verecek olmaktan da gurur duyuyorum. İnanılmaz bir özveri ve bağlılıkla kendini Bottega Veneta’ya adayan yüzlerce insanla bu noktaya eriştik. Tam da bu sebeple şimdi geleceğe bakıyorum” diyor Maier.

Bir de yola bu noktadan devam ettiğimizde neler yapabileceğimizi görmek istiyorum.

Doğrusu biz görüyoruz: Bottega Veneta-17 Sonbahar/Kış koleksiyonu. Tomas Maier öncülüğündeki tasarım ekibinin son güçlü hamlesi. Maier’in yeni bir siluet kavramı üzerine kurduğu bu koleksiyon: sporşık görünüm hibridi. casual otoriteden hayli uzak. Maier. Uzun ve ince siluetler üzerine odaklandım. Daha önce tasarladığımız ve bu aralar herkesin tasarladığı sportif görünümlerden uzaklaşan bir estetik bu. Zira aradığım çok daha zarif bir görünümdü. diyor. Bu uzun siluetleri tasarlamak için her şeyi yeniden çalıştık. Takım ceketlerinde daha uzun yeni bir kesim söz konusu. Yeni paltolar da daha uzun, pantolonların kalıpları da bacakları daha uzun gösterecek şekilde tasarlandı. Koleksiyonun ruh hali şehre geri dönüşü yansıtıyor. Kentli fakat yerinde duramayan bir adam. Dünyaya merakı tükenmiyor.

2016. yalnız Tomas Maier’in modaevindeki 15. yılı değil: Bottega Veneta’nın moda endüstrisindeki 50. yılı. Uzun yıllar, uzun siluetler: yeni bir ev. eski sağlam gelenekler. Bottega Veneta’nın bu zamana dek yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının teminatı.

BOTTEGA VENETA TOMAS MAIER Resimleri
BOTTEGA VENETA TOMAS MAIER_1.jpgBOTTEGA VENETA TOMAS MAIER_2.jpgBOTTEGA VENETA TOMAS MAIER_7.jpgBOTTEGA VENETA TOMAS MAIER_3.jpgBOTTEGA VENETA TOMAS MAIER_8.jpgBOTTEGA VENETA TOMAS MAIER_0.jpgBOTTEGA VENETA TOMAS MAIER_10.jpg

Yorum Yaz