Kalben Kimdir ? Resimleri Fotoğrafları

DİJİTAL DÜNYA’DAN NASIL STAR ÇIKAR?

Önce YouTube videolrıyl, rdındn shne performnslrıyl dinleyicileri hipnotize ederek etkisi ltın ldı. Peki bunu nsıl beceriyor? Klben, müziğin hytındki yerini ve şrkılrının hikyesini nlttı. utkn şîr cnevİ

Uzun zmndır Türkiye’de frklı frklı şehirlerde konserler vermeye devm eden, yrttığı müzik ve yzdığı sözlerle dikktleri çeken Klben, Hyt Bu Kpğın Altınd desteği ve Pozitif deneyimiyle 15. yılın giren Türkiye’nin en uzun soluklu şehir festivli One Love Festivl’de shnede olck. Yoğun konser progrmının rsınd ykldık Klben’i, merk ettiklerinizi sorduk.

Dinleyici trfındn bkmnı istesem, yptığın müziği nsıl trif edersin?

Sde, yzıldığı nın duygusunu, insn olmy dir gerçek hislerle oln bğını korumy çlışn bir müzik olduğunu söyleyebilirim.

Sofr, YouTube kriyerinde etkili oldu. Dijitl dünynın gücü hkkınd neler düşünüyorsun?

Bir YouTube kriyerim yok essen. Dünynın birçok şehrinde ypıln ev konserleri zincirinin (Sofr) İstnbul yğınd çldım ve sevgimizi pylştık. Sonrsınd, dinleyiciyle hytımı dönüştüren bir buluşm yşdığım, rlıksız konserler vermeye bşldığım, müziği hytımın odğın koyduğum bir dönem bşldı. Dijitl dünymız slınd yeni bir pzr ortmı. Kimileri hytın gerçeklerini kullnrk ürün pzrlıyor, kimileri içinden geçenleri pylşıyor, kimileri ne yptığını bilmiyor. Böyle yeni knllrdn insnlrl kvuşmuş olmk heyecn verici nck özünde, ortm ne kdr yeni y d etkili olurs olsun, doğrudn bğ oluşuyor rmızd.

Yeni nesil bir tüketim şekli vr Spotify gibi, bu benzeri dijitl gelişmeleri nsıl görüyorsun?

Müzisyenlerin, müzik üretenlerin dinleyip de müziğe ktılnlrl buluşmsını kolylştırn, mümkün kıln pltformlrın hepsi önemli bir iş ypıyor; nck bu işler sorsınd kimi zmn müzisyen ve müzik üretenler ne kznıyor cb diye soruyorum.(gülüşmeler)

Albümden sonr olumlu olumsuz nsıl tepkiler geldi, ilginç yorumlr oldu mu?

Her gün birbirinden ilginç yorumlr geliyor. İlk günden beri bizi destekleyen, müziğimizi yymk isteyen çok güzel eleştiriler okuyorum. Bloglrd, gzetelerde, rdyolrd, televizyonlrd, tnımdığım m müziğiyle şekillendiğim insnlrın ğzınd, kleminde görüyorum şrkılrı. Mutlu oluyorum tbii.

15 şrkı vr lbümde. Ne kdr zmnd biriktirdin hepsini, hzırlnm sürecini merk ediyorum?

Albüm iki yı provlrl geçen üç ylık bir sürecin ürünü teknik bğlmd. Elbette, “5 dkik rtı bir ömür” benzetmesinde olduğu gibi, hyttn bugüne kdr ldıklrım, ldıklrımız vr şrkılrd. Zmnl sınırlndırmycğımız ve ileride içeriğini dh iyi nlycğımız kendiliğinden şifreli hisler vr. Hzırlığındn bhsedersem kısc: Birlikte zmn geçirmekten ve müzik ypmktn keyif ldığım rkdşlrıml ve Ali’yle, provlr, şrkılrı düzenleme fikirleri ve kyıt süreci olrk ilerledi.

Bir müzisyenin en mutlu olduğu yer neresi olbilir?

İnsnlrl pylştığım o hv, o duygu durumu, o dostluk öyle etkileyici ki, konser, shne diyebiliriz bence.

Türkiye’de ypıln festivller hkkınd ne düşünüyorsun, festivl lışknlığımız oluştu mu sence?

Festivl lışknlıklrımız vrdı d kyboluyor gibi geliyor bn. Çok fzl festivlin olduğu zmnlrı htırlıyorum. Pr y d zmn sebebiyle ktılmz, üzülürdüm. Şimdi beni öyle üzecek festivller vr mı, bilemiyorum. İşe her zmn şöyle bkmy çlışıyorum: Müziği destekleyen ve müziği seven insnlrı shne üstünde, önünde, rksınd bir ry getiren ve büyük orgnizsyonlrın ltındn birbirinden cn insnlrl klkn ekiplerin vrlığı umut veriyor.

Şu n kimi dinlemek isterdin? Lhs De Sel, Sevinç Tevs, Elliot Smith.

Konserlerinde en çok eğlendiğin müzisyenler?

Tindersticks, Mbel Mtiz, Michel Nymn.

Ynındn yırmdığın en mühim iki şey? Nüfus cüzdnım ve ev nhtrım.

Okurken “İşte bu çok iyi” dediğin kitp?

Sbhttin Ali, Kürk Mntolu Mdonn ve Behrengi, Küçük Kr Blık.

Festivllerde en çok ne yemeyi seversin?

Lezzetli hmburgerlere y d dilim pizzlr hyır diyemem!

[gllery ids=""]

Yorum Yaz