En Etkili Fotoğraflar

Belki yş kemle erdiğinden, belki de ülke her gün gerçeküstü bir hızl devinen gündemini vurdumduymzc bize empoze ettiğinden; kendim de dhil olmk üzere etrfımdki herkes kendiyle ve geçmişiyle yüzleşme çbsınd. Ben kimim? Neden burdyım? Bugüne kdr yşdıklrımı neden yşdım ve bu yşnmışlıklr beni nereye götürüyor? İlk cevp, ile. Terpi görenler bir yn, zıcık kişisel gelişim kitbı krıştırmışlrımızın bile bildiği gibi, bizi biz ypn en büyük etken ilemiz. En çekirdekten en genişine ilenin hletiruhiyesi ve DNA’sıyl hrmnlnıp bugünkü krkterimiz, hytımız ve bir nlmd kderimize ulşıyoruz.

Sosyologlrın ergen bir çocuğ benzettiği Türkiye trihi tlmlr, keskin zıplmlr, inkrlr, küskünlükler, hop geri dönüp kucklşmlr ve zmnsız smimiyetlerle dolu. Bu nedenle z zmnd ypıln çok ve büyük işler rsınd, ykt klbilmiş soyğçlrını bulmk d trihleriyle yüzleştirmek de koly değil. Bu konuyu rştırırken hnednın genç üyelerinden veto yediğimiz oldu. Dilimizde pş torunu, mirsçı, ristokrt, sil, soylu kelimelerinin r sır gururl krışık tevzu suçlulukl hrmnlnmış gösteriş spektrumund gidip geliyor olmsını bu yüzleşme sürecinin devm ediyor oluşun bğlıyorum.

Çekimimize ktılmyı kbul eden kişilerin ortk özelliği, ylnızc ilelerinde pş rütbesinde trihi kişilikler olmsı değil. Aynı zmnd kendilerine bkıp gördüklerinden memnun olmlrı.

Bunu en çok fotoğrfçı Bennu Gerede’nin oğullrı Dyln. Drren. Miro ve Ki’d frk ediyoruz. Z neslinin 16.14.8 yşındki temsilcileri; Bosn’nın yönetiminde söz shibi oln Rıdvnbeyoğlu ilesinden Ferik Mehmet Ali Pş’nın soyundn geliyorlr. Fkt çetenin lfsı Dyln’dn öğrendiğimiz üzere, ilenin derin geçmişiyle ilgili değiller. Onlr için gurur duyulck nokt. Attürk’ün Smsun’ çıkışındn beri ynınd yer lmış dedeleri Hüsrev Gerede’nin büyükelçilik yptığı dönemdeki çlışmlrı. Dedemiz syesinde Türkiye İkinci Düny Svşı’n girmemiş m kimsenin bunu bildiği yok” diyor Dyln. Onun d bu konud bir şey ypmy gönlü yok. çünkü şu nd dünysı sörf dlglrı ve kyky etrfınd dönüyor. Çocuklr, nneleriyle birlikte ykınd Bli’ye tşınıyorlr. Bu değişiklik onlrı korkutmuyor. Ord d Frnsız okulu vrmış, on devm edecekler. Onlrl sohbet ederken insn, dünynın neresine tşınırlrs tşınsınlr, ne giyerlerse giysinler; hem kendi derileri hem de beş kişilik klnlrı içinde son derece rht olduklrı hissini lıyor.

Hlim ve Feride Tnsuğ. mody odklnn ilk hlkl ilişkiler jnsı L’Apprt PR’ın shibi iki krdeş. Aile ğçlrının tepesinde bugünkü Mısır’ın kurucusu olrk bilinen Kvllı Mehmet Ali Pş’nın ismi vr. Kvllı, kökü Erzincn İliç’e dynn, gözü pek. hırslı bir tüccrken sker oluyor ve rütbe bsmklrını hızl tırmnıyor. Trih derslerinden de htırlrsınız; Mısır vliliğini elde ettikten sonr OsmnlI’y krşı yklnn, ordulrı Küthy’y kdr giren ve bir süre için bğımsızlığını elde eden Mısır Hidivliği’ni kurn güçlü bir kişilik.

Bir nevi eski zmn girişimcisi, kendini yoktn vr etmiş biri. Feride. Pris merkezli L’Apprt’ın İstnbul yğını genç yşınd kendi bşın kurmuş ve büyütmüş. Hlim ise diplomtlık hylinden vzgeçip frklı şirketlerde çlıştıktn sonr krdeşi ile çlışmy bşlmış. Bugün L’Apprt dışınd YouTube knllrıyl internet televizyonculuğun soyunn bir projede de ortklr. Hlim, bu girişimci ruhu büyük büyükdedelerinden ldığını düşünüyor. Koşullr ne olurs olsun, yılmm zmi ve düny ile tems hlinde olm merkı on göre genetik mirslrınd mevcut. Çekimin en güçlü yüzü Zeynep Tekeli de Kvllı Mehmet Ali Pş’nın torunlrındn. Tnsuğ’lrl tnışmslr d krblr fkt bşk bir ileden geliyor. Bbnnesi Prenses Zehr. 1900’lü yıllrın bşınd üç kez evlilik ypmış; Piyer Loti’nin de âşık olduğu m kvuşmdığı, muktedir bir kdın. Aynı zmnd nne trfındn ntik ve snt merkıyl bilinen siysetçi Slâh Cimcoz’un torunu. Eski şehzde ytklrını sedir hline getirip Üsküdr çtmlrıyl kplyn nnesinden ldığı estetik nlyışl İngiliz filolojisinin ynı sır snt trihi okumy yönelmiş. 14 yşındn beri skldığı Frnsızc snt kitplrı hâlâ Andoluhisrı’ndki evinin kütüphnesinde duruyor. Resim koleksiyonund ise ilesinden klm Fikret Mull. Erol Akyvş. Nedim Günsür tblolrı bulunuyor.

Kvllı’nın soyğcının dllrı; her nsıls, bir diğer modelimiz Cem Üner’in ilesine de uznıyor. Pşnın kızı, hstnesiyle tnıdığımız Zeynep Kmil. Cem Üner’in büyük büyük mcsı Sdrzm Yusuf Kmil Pş’nın eşi. Cem Üner’in bb trfı ise Kdıköy’deki semte verilen dındn bildiğimiz Mustf Ziver Bey’e dynıyor. Morli bir yeniçeri subyı oln dedesi gibi sker olmyıp BbIli’de yükseliyor, çeşitli illerde vlilik ve İstnbul’d belediye bşknlığı d ypn Ziver Bey. Vizyoner bir dm; Evde tesdüfen bulunn trihi belgeler rsınd hyt geçirilmeyen ilk metro projesini pdişh sunduğu bir mektup vr. Ailede devlet dmlığı, hukuk ve bunlrın ynı sır sıkı bir Gltsrylılık dmrı bskın; ses mühendisi Cem dışınd tüm kuzenler vukt. Cem’e bbsındn ve dedesinden kln mirs, kibrlıklrı ve mesfeli duruşlrı olmuş. Çekirdek ile içinde ‘siz’li konuşuln bir kibrlıktn değil, henüz ergenliğe girmemiş torunun bile birey gibi dvrnn dedelerden bhsediyor.

Mehmet Korutürk. genç bir işdmı.

Teknoloji, enerji, otomotiv ve spor lnlrın ytırım ypn Lüksemburglu bir fonun yöneticilerinden. Bğımsız sinem pltformu MUBI’nin dnışm kurulu üyeliğinden Formul 1 yöneticiliğine uznn geniş ve globl bir ğın içinde fliyet gösteriyor. Soydındn d nlşılcğı gibi, büyükbbsı Türkiye’nin ltıncı cumhurbşknı Fhri Korutürk. Bbnnesi. Slâh Cimcoz’un kızı ressm Emel Hnım. Mehmet, yrtıcılığını ve snt oln ilgisini on borçlu olduğunu düşünüyor. Torunlrını yurt içi ve dışınd müzelere götürmeyi hiç ihml etmez ve tnıdığı sntçılrl ilgili hep ilginç nekdotlr nltırmış. ‘Korutürk’ soydının hikyesi de Mehmet için ynı derecede ilhm verici:

Bu soydı, büyükbbm, kendisine hiç beklemediği bir nd verilen bir görevi bşrıyl yerine getirmesinden sonr bizzt Attürk trfındn verilmiş. Bu hikye bn şns diye bir şeyin olmdığını ve bşrının yolunun insnın çok çlışmsındn, fırstlrı değerlendirebilecek öngörüye ve önüne çıkn görevleri en iyi şekilde yerine getirebilecek ltypıy ship olmsındn geçtiğini düşündürür.”

[gllery ids=""]

Yorum Yaz