Gerçek Bir Moda Divası Grace Coddington

Moda

Ylnızc Ağustos yınd doln Gller’deki ile otellerinde, nne bbsı ve kız krdeşiyle büyüyen Coddington, 18 yşınd evinden yrılıp Londr’y tşındığınd Pnchitt dlı eski bir rkdşı on şöyle söylemiş: “Şyet büyük şehirde bşrılı olmk istiyorsn üçüncü dın ilkinden dh çok işe yrr. Grce, bir model için çok dh uygun isim. Grce Coddington… Çok etkileyici.” Herkesin onu tnıdığı bu üçüncü dını, 11 yşınd kybettiği bbsı, kendi nnesi nısın vermiş. Pmel Roslind Grce.

Rosemry’nin okuduğu gerçeğe dönüşen hikyeler

Pmel Roslind Grce’i modyl tnıştırn bir bkım kız krdeşi Rosemry olmuş. Zir dergilerini o bktıktn sonr uzun süre evde bir yerlerde görür dururmuş. Ve büyüdüğünde sdece dergi lmk için ksby gider olmuş. “Dergiyi güzel kıyfetlere bkıp hyl kurmk için lırdım ve syflrın rsınd kybolurdum. 13 yşımdn sonr Vogue’u inceleyerek dh çok zmn geçirmeye bşldım, zir kız krdeşim evlenmek için evden yrılmış, süslü ytk odsı d bn klmıştı.” Yıllr sonr Coddington, en sevdiği mod çekimlerinden birini yprken kız krdeşi Rosemry’nin on çocukken okuduğu hikyelerin birinden ilhm lcktı. Lewis Crroll romnı, Alice Hriklr Diyrınd. “Rus model Ntli Vodinov… Şu uzklr dln gri-mvi gözleriyle rüy gibi bir şey. Gerçi bir modele ykışmyck şekilde durmdn çocuk doğuruyor. Ve yeterince büyüdüklerinde onlrı d fotoğrflrd güzel ksesurlr olrk kullnmdn edemiyorum.”

Ergenlik yıllrı boyunc herkes Grce’e modellik ypck kdr uzun olduğunu söyleyip durmuş. 18 yşm geldiğinde evden yrılmk konusund onu sıl cesretlendirense ykın rkdşı Angel olmuş: “Hydi gel Londr’y gidelim. Sen modellik okulun gidersin, ben de sekreter olrk çlışırım.” Pmel Roslind Grce, evden yrılmdn önce Vogue’un rk syflrınd gördüğü bir kuponu kesip postlmış: Myfir’deki Cherry Mrshll modellik okulund iki hftlık bir kurs kuponu…

Londr ve modellik yıllrı

1959 yılınd Angel’yl Notting Hill’de bir direye tşınn Grce Coddington, Knightsbridge’deki Stockpot dlı bir bistrod grsonluk ypmy bşlmış. Ve modellik okulund, iki hftdn kıs bir sürede mkyj ypmyı, sçlrını şekle sokmyı ve yüksek topuklulrl zrifçe yürümeyi öğrenmiş. “Şimdi her şey emirlerine mde. Oys o zmnlr modeller kendi mkyjını ve sçını ypmk zorundydı. Fotoğrf çekimlerinde uzmnlşmış mkyj sntçısı y d kuför diye bir şey yoktu. Her modelin ynınd bir modellik çntsı tşımsı d beklenirdi. Stilist diye bir şey de olmdığındn çntnızd tşıdığınız ksesurlr iyi olduğu sürece dh çok iş bulm şnsınız olurdu.”

Grce Coddington’ın Stockpot’tki sürekli müşterilerinden biri Tinker Ptterson, Gller günlerinde hyrn hyrn fotoğrflrın dldığı Vogue İngiltere için çekimler ypn Normn Prkinson için çlışıyormuş. Ve Coddington bu syede, model olrk ilk çekimini Prkinson’l bir korud çırılçıplk koşuşturrk ypmış. Aynı yıl Vogue İngiltere’nin düzenlediği bir modellik yrışmsınd mesleğe yeni dım tnlr ktegorisi Young Ide’yı kznmış. Grce o sırlr Londr’nın doğusundn gelen Terence Donvn dlı bir fotoğrfçıyl hbplık etmeye bşlmış. Terence her yere fotoğrfçı rkdşlrı Brin Duffy ve Dvid Biley’le gidiyormuş. “Biley’den çok hoşlnıyordum. Ünlü model Jen Shrimpton’dn yrılmsının üzerinden çok geçmemişti. Fkt emrine mde bir hrem dolusu güzel kız vrdı ve uçkuru düşüklük konusund ünlüydü. ‘Dvid Biley’nin bkışlrı, günübirliktir şklrı…’ diye bir tekerleme bile uydurmuşlrdı. Çok sısk olmsın rğmen, Dvid Betles üyelerinden bile ykışıklıydı.”

Grce Coddington modellikten mod editörlüğüne geçiş yptıktn yıllr sonr, Vogue için Dvid Biley’le syısız çekime imz tck ve htt Biley’nin yuvsını bile ypcktı… “Dvid’in mod çekimlerinde şüphesiz en önemli kişi önce fotoğrfçı, sonr modeldi. Sürekli ynı kızı kullnırdı ve kız genellikle o sırlrdki sevgilisi olurdu. Bir gün çekim için on en beğendiğim modellerden birini önerdim: Hwi-Jpon melezi Mrie Helvin. Tepkisi “Senin önerdiğin khrolsı kızlrdn biriyle çlışmk istemiyorum” y d bun benzer -m ynı derecede kibr- bir şey oldu. Isrr ettim. Mrie ve Dvid bu çekimde birbirlerine sırılsıklm şık oldulr. Dvid kızl evlendi.”

Modellik yptığı sırd, Coddington’m kısltmsı olrk, Morin blığı nlmın gelen Cod lkbım ldı. Tıpkı Jen Shrimpton’un Shrimp yni krides olrk nılmsı gibi… Kriyeri ciddi bir yükselişe geçmiş ve Vogue için pozlr verirken, sevgilisi Jmes Gilbert’in rbyl kırmızı ışıkt geçmesiyle bir nkliyt minibüsüne tosldılr. Yüzü dikiz ynsın çrptı ve sol göz kpğı koptu. “Neyse ki kirpiklerimi buldulr…” Yüzünü norml hline döndürecek beş meliyttn sonr, Cod modellik hytın geri dönecek Vogue kpğı için ilk pozunu 1962’de verecekti.

Kızgın Chelse trftrı,yitirilen bir bebek…

Grce, Notting Hill’deki evinden Chelse Nehri’nin hemen krşısın tşındı. Pris’te modellik ypmy bşlmıştı. Frnsız Vogue için Helmut Newton ve Guy Bourdin’e poz verdi.

Pris’te olmdığı zmnlrd kullnbilmek için West London Studios’dki küçük diresinin kirsını ödemeye de devm etti. “Londr’nın en seçkin kızlrıyl çıkmyı lışknlık edinen genç fotoğrfçı Eric Swyne de bu eski tuğl bind klıyordu. Sevgilileri rsınd, George Hmilton’l evlenecek Pttie Boyd ve Serge Ginsbourg’l evlenecek Jne Birkin de vrdı. Bir gün Eric syesinde tnıştığım Mick Jgger’l stüdyomd oynştığım sırd, İşte Mick Jgger’l öpüşüyorum, bildiğimiz Mick Jgger’l…’ diye düşünürken telefon çldı. Albert rıyordu.

Yeni çıkmy bşlmıştık ve hft sonu için beni Pris’e dvet ediyordu.” Grce Coddington, Pris’te modellik yptığı yıllrd fotoğrfçı mnjeri Albert Koski’yle tnıştı. Bir süre sonr Pris’te birlikte yşmy bşldılr. Pris’ten Londr’dki evine döndüğü bir kşmüstü, rbsıyl evinin kpısı önünde sldırgn bir Chelse trftrı klblığının rsın düştü. “Polis yolu kptmy yeltendi, briktlr kuruluyordu. Arbmı yvşç kızgın çetenin rsındn sürmeye gyret ettim m bu onlrı dh çok gleyn getirdi. Küçük Mini rbmı ben içindeyken hvy kldırıp sertçe bir kenr fırlttılr. Yrlnmmıştım m o sırd Albert’den yedi ylık hmileydim. Ertesi gün düşük yptım ve bir dh hmile klmdım.”

60 lı yıllrın sonund Albert Koski’yle nişnlnn Grce Coddington, Pris-Londr rsınd yşmyı sürdürdü.

Yıln şeklindeki lynsını prmğınd tşırken, sevgilisinin Ctherine Denevue’ün kız krdeşi Frnçoise Dorlec’l uzun süredir ilişkisi olduğunu öğrendi. Bu durum Dorlec’m ölümüne kdr sürmüş. Nice Hvlnı yolund rbsı lev ln Dorlec, dedikodulr göre, o sırd Albert Koski’ye kendisiyle evlenmesi için ylvrmk üzere Pris’e dönüyormuş. “Onun öldüğünü hber veren telefon geldiğinde Albert’le ytktydım. Böylece o nd sdece onu değil, beni de kybetti.”

Vogue Ingiltere ve yeni mod kriyeri

28 yşm yklşn ve hâlâ modellik ypn Grce Coddington, temelli olrk Londr’y döndüğünde kriyerinde bzı şeylerin değişmesi gerektiğinin frkındydı. Queen dergisi için Londr’d fotoğrflrı çekilirken mod koordintörü Ldy Clre Rendleshm, on modellik için yşlndığını, mod editörlüğü ypmsını söyledi ve htt iş teklif etti. Coddington her ne kdr bu teklifi reddetse de, sektörün bu deneyimli ismi trfındn stile yönelik içgüdüleri olduğunun onylnmsı, iş hytınd yeni sulr çılmsı için onu motive etti. Bu sırd özel hytı d yolundydı. Albert Koski’den yrıldıktn kıs bir süre sonr, çok ykınd ünlenecek restorn işletmecisi Michel Chowİ ilişkiye bşlmıştı.

Modellik kriyerinin bsmk tşı Young Ide’nın bşındki editör Mrit Ailen, on Vogue İngiltere’nin genel yyın yönetmeni Betrix Miller’l iş görüşmesi yrldı. Ve 1968 yılının Ock yınd, Hnover Squre’deki Vogue House’d mod editörü olrk işe bşldı.

Bir yıl sonr, Eylül yınd Chelse Evlendirme Diresi’nde Michel Chow’l evlendi. Gelinlik olrk Lur Jmieson tsrımı, yere kdr uznn krpuz kollu yeşil kdife bir elbise giydi. “Tören rdındn çektirdiğimiz fotoğrft, benden kıs oln kocm bir kutunun üzerinde duruyordu.”

Editör olrk ilk mod seyhtini 1970’te eski dostu Normn Prkinson’l Jmic’y yptı. Modnın meknl birleşimini yklmk çok zor olduğundn her seyht öncesi kendini rştırmy verdi. “Zir mesele sdece birkç kıyfet lıp uçğ binmek ve pljd resim çekmek değildi. Prks (Prkinson) bn ybncı ülkelerde nsıl çlışılcğı hkkınd çok şey öğretti. İnsn gözünü hep çık tutmlıydı. Bugünlerde benim eskiden gidip çekim yptığım ynı yerlere giden ve fotoğrflrınd sdece zıcık mvi gökyüzüne yer veren mod ekipleri bile vr. Ne kdr modern! Üstelik bir de şhne iş çıkrdıklrını znnederler. İyi de onc yol tepip prlr hrcyrk dünynın bir ucun çekime gitmenin ne nlmı klır o zmn?”

Be Miller, 1971 yılınd Grce’i Kri Lgerfeld’le tnıştırdı.

“Kri o zmnlr Chloe için tsrımcı olrk çlışıyordu ve ismini kullnmdn freelnce tsrımlr ypıyordu. Mod dünysının kirlık silhını oynmktn son derece memnundu ve bu durum 1982 yılınd Chnelie nlşn dek devm etti.” Grce Coddington, fotoğrfçılr Dvid Biley, Guy Bourdin ve Helmut Newton’l Kri Lgerfeld’in Plc Sint-Sulpice’deki Art Deco obje ve mobilylrl döşeli evinde birçok çekim yptı. “0 günlerde bütçemiz çok kısıtlıydı ve Kri büyük bir cömertlikle bize mod çekimleri için diresini çrdı. Bourdin’le yptığımız çekimde model Pt Clevelnd’ın 1920’lerden klm lke kplı ph biçilmez bir dolb yslnmsını istedik. Projektörlerin ışığı gitgide ısınırken (Bourdin objelerin kenr çizgilerini vurgulmk için çok güçlü lmblr kullnırdı) kpının cilsının kbrmy bşldığını frk ettim. Hemen ışığı kptmlrını istedim. Neyse ki cil oturdu ve felket önlenmiş oldu.”

Bir mod çekimi ylnız mobily değil, ufk çpt doğ felketlerine de yol çbilirdi. Grce Coddington ve çekim ekibi, Normndiy kıyısınd Guy Bourdin’le yptıklrı bir çekimde denizin rengi bir türlü istediği gibi görünmeyen Bourdin için bulup buluşturduklrı mvi boylrl denizi boymy d klkmışlrdı. “Tbii boynın tümü sulrd dğıldı gitti. O günlerde ne fotoşop vrdı, ne diğer dijitl hileler. Bu yüzden şyet Guy bir modelin uçmsını y d kumd blık kuyruğuyl uznn bir denizkızı olmsını istiyors bu göz ldnmsını yrtck bir yol bulmk zorundydı.”

Yedi koclı Hürmüz gibi şklr rsınd 70’li yıllrın bşınd Pris’te oldukç sık zmn geçiren Coddington, o zmnlr Bourdin’in sistnlığını ypn VietnmlI fotoğrfçı Duc’e şık oldu ve kocsını terk etti. 1972 yılınd kız krdeşi Rosemry’yi kybetti ve ykın zmn sonr Duc’le de yrıldı. 1976 yılınd, üç yıl önce Berkeley Hotel’deki Zndr Rhodes blosund kendisine eşlik eden Ingiliz 1962 yılındn ilk Vogue İngiltere kpğı.

Shopi go trfındn Türkçeye çevrildi. Grce-Anılr isimli kitbın turuncu kpğı, Coddington’ın mod dünysındki ynm yüzyıllık kriyerine çılıyor.

fotoğrfçı Willie Christie’yle evlendi. Yine Chelse Evlendirme Diresi’nde… Fkt bu kez tümü Yves Sint Lurent Rive Guche tsrımı olmk üzere, siyh bir ceket, fulrlı krliyet mvisi bir bluz ve mor bskılı bir köylü eteğiyle.

1980 yılınd kocsı Willie Christie’den de boşndı. 1980-1984 yıllrı rsınd çoğu vktini dış mekn çekimleri yprk ve fotoğrf serileri oluşturrk geçirdi. Frnsız sç stilisti Didier Mlige’le ilişkisi bu sırlr bşldı. Fkt 1983 yılın kdr tm nlmıyl sevgili olmdıklrını nltıyor Coddington: “1982 yılınd Ptrick Demrchelier’yle birlikte Brbdos’d çekimdeyken, Didier romntik bir şövlye edsıyl durmdn sigrmı ykıyordu. Bir yıl sonr rtık sevgilim olduğundn, bu sefer sigrlrı ğzımdn çekip lıyordu. Artık sigr içmiyorum, Amerik’y gelince bırktım.” Coddington’ın Mlige’le ilişkisi bugün hâlâ devm ediyor. “Evlenmek istemedim. Ne de ols bu konud sicilim temiz değildi.”

Vogue Amerik’d yeniden kesişen yollr…

1986’d 22 uzun yılın rdındn emekli oln Betrix Miller, yerine Grce Coddington’ın geçmesini istedi. İngiliz Conde Nst grubunun yöneticisiyle iş görüşmesine giden Coddington ise, bu işi o sırlr Vogue Amerik’nın kretif direktörlüğünü ypn Ann Wintour’un lmsı gerektiğini söyledi. Öyle de oldu. “Ann dh ilk günden benden hoşlndı ve beni destekledi. Fkt işin iş olduğunu, kendisinin ptron olduğunu, işlerin bu şekilde yürütüleceğini de çıkç ifde etti. İşçi-işveren durumund sl birlikte oturup içki içmek, çene çlmk gibi şeyler olmzdı. Vogue İngiltere’nin yyın yönetmeni olduktn iki gün sonr beni Betty Blue isimli Frnsız filmini izlemek üzere sinemy dvet etti. Bşroldeki Betrice Dlle’in dergi için fotoğrflnmsmı istiyordu. Ekrnd upuzun utnç verici bir beş dkik boyunc, ytkt sessizce sevişen çıplk bir çift vrdı. Seyrederken huzursuzluğum iyice rttı, koltuğum bttıkç bttım. Ann ise gyet skindi. Kıpırdmdn oturuyor, tek bir duygu belirtisi bile göstermiyordu. Ann’nm duygulrın hkim olmkt ne kdr bşrılı olduğunu ilk kez o sırd frk ettim.”

1987’de Clvin Klein Grce Coddington’ mrknın tsrım direktörlüğünü teklif etti. Bu, New York’ tşınmk demekti.

“O sırlr Amerik’yl ilgili her şeye byılıyordum ve glib birz d cüretkrdım. Böyle bir şeyi gençken yptığınızd çok d önemli bir mcer syılmz m 48-49 yşındysnız, iş değişir. En önemlisi Didier’ye de şıktım ve o New York’t yşıyordu.” Grce Coddington işten yrılcğını Amerik’d bir çekimdeyken Ann Wintour’ bildirdiği gün, Wintour 38 yşın bstı.

Wintour 39 yşını kutldığı sırdys, kendisi Vogue Amerik’nın genel yyın yönetmeni, Coddington ise derginin mod koordintörü olrk bir kez dh birlikte çlışıyorlrdı. Coddington 1995 yılınd 54 yşındyken Vogue Amerik kretif direktörü oldu. Hâlâ görevinin bşınd.

72 yşındki Grce Coddington, sevgilisi Didier Mlige ve kedileri Brt ve Pumpkin’le New York Long Islnd’d yşıyor.

İşi için dünyyı dolşs d, görmezden geldiği şehirler de vr. “Kretif direktör olrk pozisyonum dünynın hemen hemen her yerinde mod çekimi ypmm imkn tms d, Londr’yı ziyret ettiğim çok enderdir.”

Birkç yıl önce İngiltere kırslınd çlışmk için okynusu geçen Coddington, Chelse’deki King’s Rod’u ziyret etme fırstı bulmuş. Genç bir modelken kendisine ldığı ilk direnin ve rkdşlrıyl sık sık tkıldığı pub’ın önünden geçmiş. “Yürürken bir noktd kendi rlrınd fısır fısır konuşn iki okul çocuğu trfındn tkip edildiğimden kesinlikle emin oldum. Bn uzun ve nlmlı bkışlr tıyor, birbirlerini dürtüyorlrdı. yılınd çekilen September issue’nun bn getirdiği şu beş dkiklık ünümün İngiltere’ye kdr ulşmsı ynınd, dh ergenliğe bile girmemiş ve slınd bir yerlerde kriket y d futbol oynuyor olmsı gereken oğln çocuklrının bile beni tnımsın çok şşırdım. İmz isteyip istemediklerini öğrenmek için ynlrın giden yemek rkdşım “Eee ne istiyorlrmış” diye sordum. “Seni Vivienne Westwood znnetmişler” dedi.

Yorum Yaz