X Kuşağı Nedir?

X kuşağı tanımını ilk kimin kullandığıyla ilgili farklı görüşler olsa da yaygınlaşmasının en büyük nedenlerinden birinin İngiliz müzisyen Billy Idol olduğu biliniyor. Berlin Duvan’nın yıkılışı bu kuşağın gençlik yıllarında yetiştikleri en önemli olaylardan biri olabilir. X kuşağına ait kişilerin ergenlik ve gençlik dönemleri 80’li yıllara denk geliyor. Yani müziğin şekillendiği; new wave, elektronik, heavy metal, punk rock, alternatif rock’ın doğduğu yıllar. Kendilerine “MTV kuşağı” denmesi de bundan. MODAYA BAKIŞLARI: Gençlik yıllarında (80’lerde) çokça sıra dışı moda ve güzellik akımını denemiş olmaları bugün daha güvenli sularda yüzmelerini sağlıyor. Klasik jean pantolonla gündelik gömlek ve tişörtler gardıroplarının demirbaşı denebilir.

Konforlarına düşkündürler, fazla risk almazlar. Ana akım markalardan uzaklaşmazlar.

İLİŞKİLERİ: Bireyselliğe önem veren X kuşağı, ebeveynleri gibi aile hayatını fazla yüceltmezler. Evlilik onlara göre değildir. Herhangi liri için karakterlerinden ödün vermezler. “Beni kabul eden böyle

X Kuşağı Nedir? Resimleri
KARİYERLERİ: İdealist bir kuşak. Çaba harcar ve risk alırlar. Kadınlar erkeklerin karşısında ilk kez ciddi rakip olarak çıkmaya başlamıştır. Tek işe kendilerini adayıp klasik sistemde çalışmaktan hoşlanırlar.

EĞLENCE ANLAYIŞLARI: Bilgisayar oyunlarından bungee jumping’e bu kuşağa ait insanlar maceraya açık, eğlenceli kişiliklerdir. Hayattan keyif almayı bilirler. Dans etmeyi severler. SOSYAL MEDYA İLİŞKİLERİ: Instagram insanıdırlar. Snapchat’le ilişkilerini özetleyecek olursak… (Gerçek bir hikayeden alıntıdır.) Huffington Post yazarlarından Jeanette Cajide bir köşe yazısında Snapchat’i telefonuna yükleyip daha sonra anlam veremediği sildiğini yazar. Fakat bu işlemi üç kere tekrarladığını da ekliyor. Daha sonra kullandıkça nasıl alıştığını ve eğlenmeye başladığını

X KUŞAĞININ BAZI ÜNLÜLERİ: JuliaRoberts.Jennifer Aniston, Charlotte Gainsbourg, Sarah Jessica, Gwyneth Paltrow, Kate Moss, Kurt Cobain, Charlie Sheen, Ben Stiller, Adam Sandler, David Cameron, Jennifer Lopez, Jay Z, Gwen Stefani, Matt Damon, Robbie Williams, Victoria Beckham.

Yeni çağı etkileyen üç jenerasyonun moda, ilişki, kariyer, sosyal hayat raporunu takdimimizdir!..

İLİŞKİLERİ: Kendilerinden önceki kuşaklara göre ilişki konusunda daha açık görüşlüdürler. Mesela aynı cinsin birbiriyle evliliklerine daha sıcak bakarlar. KARİYERLERİ: 365 gün, 724 online yaşamaya alışkınlar. Bir önceki nesil gibi kendilerini tek bir işe adamazlar, multi-tasking (çoklu

EĞLENCE ANLAYIŞLARI: Spora meraklıdırlar, ıoard” oyunlarından son teknoloji bilgisayar oyunlarına kadar fantazi hakimidirler. SOSYAL MEDYA İLİŞKİLERİ: Sabahlan

UMURLARINDA MI DÜNYA? (YANITI AŞAĞIDA)

Dünyanın politik ve ekonomik manada karmaşıklaştığı bir dönemde her şeyden haberdar büyüyen bir kuşak, Z. Bu da daha dikkatli para harcama ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme isteklerini tetikliyor. Bir önceki nesle göre daha akıllıca hareket ediyorlar ve daha olgunlar. Ne de olsa onların pin up kadını, Nobel ödülüne sahip dünyanın en genç insanı Malala Yousafzai gibi bir karakter. Günlük hayatlarının uyku hariç her dakikası dijital geçiyor. Üniversite profesörleri bu kuşağa “teknoloji dehaları” diyor. MODAYA BAKIŞLARI: Markalan sosyal statü sembolü ya da bir çevre ve arkadaş grubuna ait olmak için kullanmıyorlar. Tam aksine bireyselliklerini ön plana çıkaran kıyafetleri tercih ediyorlar. Onlar için önemli olan, bir parçanın iyi görünüp görünmediği; etiketi değil. Ürün satın almak yerine tecrübe tercih ediyorlar ve bunu sunan markaları tercih edip sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar. Sizi şaşırtabilir ama bu nesil bir öncekiler gibi alışveriş delisi değil. Paralarının kıymetini daha çok bildiklerinden “farkında” alışveriş yapıyorlar.

İLİŞKİLERİ: “Yüz yüze konuşmak” teriminin bu kuşağın lügatinde pek yeri yok. Her şeyde olduğu gibi ilişkiler söz konusu olduğunda da online hareket edebiliyorlar. KARİYERLERİ: Bu insanların alıştığımız 9-5 çalışma sistemiyle bir yerde verimli olmaları imkansız. Çünkü mobil olmayı bir önceki kuşaklar gibi sonradan öğrenmediler. Her an ulaşılabilir kalmak, birçok unsurdan beslenmek, tek bir işe bağımlı kalmamak öncelikleri. Hiyerarşiden hoşlanmıyorlar. EĞLENCE ANLAYIŞLARI: Yükleniyor… SOSYAL MEDYAYLA İLİŞKİLERİ: Bir iPhone’un tuş kilidinin nasıl açılacağını bilerek doğuyorlar desek yanlış olmaz. Onlar için boşuna “dijital deha” denmiyor.

Z KUŞAĞININ BAZI ÜNLÜLERİ: Kyliejenner, Pia Mia, Jaden Smith, Brooklyn Beckham, Lily-Rose Depp, Kendall Jenner, Tavi Gevinson, Miley Cyrus.

Yorum Yaz