Evde hazırlayabileceğiniz bebek maması tarifleri

Memeden kesme, bebeğin yaşamındaki en önemli dönemlerden biridir. Katı yiyeceklere geçilmesi, bazen bebekte iştahsızlık, sinirlilik, huysuzluk yapabilir; bu durumun sürmesi çocuğun kişiliğinin gelişmesinde olumsuz etkiler yaratır.
Bu dönemin serinkanlılıkla atlatılması için, uyulması gereken birkaç kural vardır.
Sütten kesme, sütlü bir yemeğin yerini sütlü olmayan bir besinin almasıdır. Bir bebek için bu değişiklik başlı başına bir evrimdir; bütün alışkanlıklarının değişmesidir. Bu değişme yalnızca tat değişikliği değil, özellikle beslenme biçiminin değişme sidir.
Mama tarifleri
Sütlü pirinç lapası
(2 aylık bebeklere)
350 gr (yaklaşık 1,5 su bardağı) suda 30 gr pirinç unu eritilir;biraz tuz ve rendelenmiş limon kabuğu eklenir; 1518 dakika kadar kaynatıldıktan sonra,
bir kaşık süt katılır. 25 dakika daha, belirli bir koyuluğa varıncaya kadar kaynamaya bırakılır. Biraz soğuduktan sonra, içine bir kaşık bal eklenebilir.
Sütlü ve lorlu irmik maması
(3 aylık bebeklere)
170 gr süt ve170grsu, 30 gr irmikle karıştırılır (soğuk olarak). 2025 dakika kaynatılıp,iki tatlı kaşığı lor peyniri ile iki tatlı kaşığı bal eklenir.
Bal
Et ve sebze maması
(3 aylık bebeklere)
750 gr suya (yaklaşık üç su bardağı) biraz tuz atılır; içine soyulmuş iki patates ve havuç koyulur. Normal ateşte, sebzeler iyice pişene kadar kaynatılır.
Ateşten alınıp sebzeler çıkarılır. Elde edilen bu 300 gr kadar sebze suyuna 3035 gr irmik eklenip, hafif ateşte karıştırarak 1012 dakika daha pişirilir. Ateşten alınıp soğumaya bırakılır. 2 tatlı kaşığı zeytinyağ, 4
tatlı kaşığı ezilmiş sebze (suyu çıkarılan sebzeler), 2 tatlı kaşığı ezilmiş ciğer ya da tavuk eti karıştırılır.
Yumurtalı sebze maması
(3 aylık bebeklere)
300 gr sebze çorbası hazırlanıp, 30 gr pirinç unu ve nişasta (pirinç ununu koyup 10 dakika, nişastayı koyup 20 dakika) ekleyerek normal ateşte karıştırarak pişirilir. Ateşten alınıp, biraz soğuyunca 4 tatlı kaşığı ezilmiş sebze eklenir. Katı haşlanmış bir yumurtanın dörtte biri ile bir tatlı kaşığı çiğ yumurta sarısı eklenir (yumurta bebeğe dokunmazsa, miktar yavaş yavaş artırılabilir).
Patates ve balık maması
(3 aylık bebeklere)
Hafif tuzlu yarım litre suda, kabukları soyulmuş 3 patates normal ateşte haşlanır. Ateşten alınıp sebzeler çıkarılarak, elde edilen 300 gr sebze suyuna 20 gr pirinç unu eklenir. Normal ateşte 15 dakika daha kaynattıktan sonra karıştırarak 50 grsüt katılır ve 5 dakika daha kaynatılır; 48 kaşık haşlanmış patates ezmesi ve 3 tatlı kaşığı haşlanmış yağsız bir balığın etinden eklenir.
Etli çorba
(4 aylık bebeklere) 750grsu (yaklaşık 3 su bardağı) içinde 150 gr yağsız dana eti haşlanır; 2 soyulmuş patates, 2 havuç, biraz kereviz yaprağı ve çok az tuz eklenip, bütün
Bebek, altı aylık oluncaya kadar, ağzına verilen her şeyi emer ve bundan büyük bir zevk alır. Oysa sütten kesmeyle, görünürde bir neden olmadan, ağzına yeni ve alışık olmadığı tatta katı ve soğuk şeyler konulmağa başlanmıştır. Dolayısıyle bu anlamsız değişikliğe, genel
likle karşı çıkar. Önemli nokta, bebek için çok güç olan bu değişikliğin zorlamayla yapılmamasıdır. Deneyler, bebeğin ağzını kapatıp kendisine verilen yemeği almadığı ya da verilen yemeği tükürdüğü zaman annenin, hattâ bütün ailenin sinir nöbetleri geçirdiklerini göstermek
tedir. Oysa bir yalın önlemle, bu dönem kolayca atlatılabilir. Çok önemli bir kural, doğumdan sonraki iik haftalardan başlayarak bebeği süt dışındaki tatlara alıştırmaktır. Kaşıkla her gün, birkaç damla vitamin damlatılmış su, limon ve portakal suyu, çay, ıhlamur, elma suyu,
vb. verilmelidir. O zaman bebeğe sunulan ilk katı yemek, bütün bu ilk deneyimlerin bir devamı olacaktır. İkinci bir önemli nokta da, annenin elinde tabakla bebeği yedirmek için yaklaştığında, yemeyeceğini düşünmemesi, yüzünün her zamanki gibi sakin ve neşeli olmasıdır.
malzemenin iyice pişmesi beklenir. Suyu süzülüp, bu suda56 kaşık şehriye pişirilir. Soğuduktan sonra, haşlanmış etten ezilip 4050 gr kadarı içine atılır (ayrıca, 2 tatlı kaşığı patates ezmesi ve 2 tatlı kaşığı havuç ezmesi de eklenebilir).

Bisküvili Bebek Maması Tarifi – Bebek Mamaları ve Çorba Tarifleri 3KModa

Evde hazırlayabileceğiniz bebek maması tarifleri Resimleri
Evde hazırlayabileceğiniz bebek maması tarifleri

Yorum Yaz