Amino asit analizi ne işe yarıyor?

Azı karar çoğu zarar ilkesinden şaşma. Manavdaki her şeyi, kasaptaki her şeyi, denizdeki her şeyi, pastanedeki hiçbir şeyi, bakliyatçıdaki her şeyi, şarküterideki doğal şeyleri yiyebilirim. Türk mutfağı aslında bu Amino asit nedir? sentez için uygun.

Amino asitler proteinleri oluşturan yapıtaşları. Yani diyebiliriz ki, vücudun yapıtaşı. Hatta özetle hayatımızın temelini oluşturuyorlar. Hareket etmek, düşünmek, unutmak, hatırlamak, acıkmak, tok hissetmek onlar sayesinde oluyor. Büyümek, yaranın iyileşmesi, saçın oluşması da. Veya enerjik olmak, tükenmiş olmak da amino asitlerin etkisinde. Doktorların istediği testlerin neredeyse tamamı amino asitlerle ilişkili. Hormonlar, alyuvarlar, enzimler, üre, keratinin aslında hepsi onların fonksiyonu. Ve vücut ağırlığının yüzde 20’sini amino asitler oluşturuyor. Dr. Aydın Duygu bir aile hekimi. Uzmanı. Nişantaşı’ndaki muayenehanesinde 3P Medicine/ Kişiye Özgü Tıp uygulamalarını yürütüyor. Koruyucu hekimlik ve kişiye özgü tıp uygulamalarında amino asit analizi ve amino asit tedavilerini uyguluyor. Ve diyor ki, Beslenmenin temel ilkesi de amino asit.”

Bana göre en etkileyici yanı bilimsel gerçeklere dayanan bir test olması. Analiz için birkaç tüp kan veriyorsunuz ve tüm amino asit değerleriniz elinize geçiyor. Vücudunuzda işleyen her mekanizmayı etkilediği için birçok hastalık ihtimalini çok önceden görüyor ve tedbir alacak noktaya geliyorsunuz. Bu hastalıklar neler olabilir dersiniz; insülin direnci, diyabet, kalp damar rahatsızlıkları, nörolojik ve psikiyatrik sorunlar ve bazı kanser türleri… Benim testimin sonucu aynı şekilde protein almamaya devam edersem hiç de iyi şeylerle karşılaşmayacağım. Onun dışında falınızı dinler gibi vücudunuzla ilgili her şeyi ama her şeyi dinliyorsunuz. Sonra size bir amino asit takviyesi hazırlanıyor. Ancak Dr. Aydın Duygu ’Bu toz takviyesini sonsuza dek devam ettiremezsin, kendine çeki düzen ver’ mesajını çok doğru bir şekilde veriyor. Bir kere son beş yıldır moda olan tüm beslenme trendlerinin üzerine bomba gibi düşüyor. Zihninizdeki protein, karbonhidrat, vitamin bilgilerini baştan aşağı yeniliyor. Yaşınız, yaşam tarzınız, genel sağlık durumunuz ve birçok değişkene göre aldığınız protein çeşidini ve miktarını ayarlamanıza yardımcı oluyor.

Et ve yumurta yemeyerek kaybettiklerimin yerini doldurmak pek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Ayrıca arada bir aşırı sinirli olmamın bile amino asit dengemle alakası varmış: Tirozin eksiği bende yoğun stres, depresyon, kronik yorgunluk etkisi yapabilirmiş. Tirozin. vücuttaki fenilalanin amino asidinden sentezlenirmiş ve gıdadan temin edilirmiş. Balıktan, etten, süt ürünlerinden… Prolin ve glisin bağ doku ve kollajenin temel yapısını oluştururmuş. Özellikle prolin eklem, kıkırdak ve destek yapılarının kuwetli olmasını sağlarmış. Prolin düşüklüğü kırmızı et tüketiminin yetersiz olduğuna işaret edermiş. Prolinin uzun süreli düşük seyretmesi cilt kalitesini bozarmış… Bunun gibi sonsuz örnek var. Dediğim gibi beslenme adına yepyeni bir sayfa açacak bir tecrübe olabilir amino asit analizi. Bana kalırsa o deli yürüyüşlere, o leblebi gibi öğünlere kendinizi alıştırmadan önce vücudunuzu tanımakta fayda var ve olayın yürüyüşlerle ilgisi yok. Mesela Dr. Aydın Duygu bana boşuna yürüyüş yapma, sende işe yaramaz, adamakıllı spor yap. pilates yap. dedi. Size bambaşka bir şey diyebilir. Bizim için yepyeni bir alan. Donanımlı bir alan…

Abdi İpekçi Caddesi. No: 57, Reasürans Han 7,

Kat: 6. Nişantaşı: draydinduygu.com

Amino asit analizi ne işe yarıyor? Resimleri
Amino asit analizi ne işe yarıyor?_50.jpg

Yorum Yaz