Nehir Erdoğan

Moda

Uzun süre kompleks ypmış konservtuvr kökenli olmdığı için, onu şmsı çok zor oldu. Am Los Angeles’t iyi bir oyunculuk kursun gitmişsin glib?

Bir şey demeden, ğzının kenrıyl gülümseyerek bn bktı; gittim tbii, dedi, m o d pzrlm sonuçt, burd öyle bir hle getirdiler ki o kursu, büyüttükçe büyüttüler. Nsıl bir şeydi, diye sordum. Çok yrrlıydı slınd, dedi, m şöyle bir şey oldu, bir ölüm cısını oynmm gerekiyordu; hoc dedi ki ykınlrındn kim öldü? Bbm, dedim. Neden onu kullnmdın oynrken, diye sordu. Bilmem dedim, nısın sygısızlık olckmış gibi geldi, kullnmk. Sçmlm, dedi hocm, hytın senin oyunculuk kütüphnen, lzım oldukç kitplrı indirip kullncksın. Ypmdım. Böyle oyuncu mu olur llhşkın?

Silsile nsıl gitti peki, diye merk ettim. Bir önceki gün, filmin bitmiş hlini ilk kez seyrettiğini biliyordum Nehir’in. Önce durldı yine, sonr çok beğendim, dedi, Ozn tbii o kdr ileride ki bizim sinemmızın geri klnındn, ben kendimi bile seyretmedim bir noktdn sonr, zten bence filmin en iyisi İlker. Nehir’in oyndığı Ece krkterinin sıkışmışlığındn, hytındki erkeklerin on çıkış fırstı bırkmmsındn konuştuk bir süre. Sette diğer oyunculrl ve ekiple nsıl geçindiklerini merk ettim sonr; öncesinden tnışıyorlr mıydı, birbirlerine gıcık olmk, birbirini sevmek, iyi geçinmek, birbirlerinin oyunculuğun yrdımcı olmk gibi şeyler olmuş muydu? Gıcık olck bir durum olmdı, dedi Nehir, zten herkes bir şekilde birbirini tnıyor, üç hft gibi bir zmnd filmin bitmesi gerekli, Ozn d sette ne istediğini çok iyi bildiği için çok keyifli geçti bütün çekim. Ben normlde kontrol delisiyimdir, diye ekledi, benden dh mnyğı çıkınc ben çok rht ettim.

Ozn’l ilgili bir gözlemimi sormk istedim Nehir’e; ktıldığım çekimlerde ben de tnık olmuştum Ozn’ın milimetrik yklşımın – ışığın, kmernın yeri, oyunculrın pozisyonlrı, nereden nereye hreket edecekleri vs.; bun krşın, oyunculuğ çok z müdhle ediyordu. Bu durum oyunculr için önemli bir özgürlük lnı yrtıyor muydu? Tbii, dedi Nehir, m çekime gelene kdr zten krkterleri, durumlrı o kdr çok trtışıp incelemiştik ki, herkes filmin derinliklerine nüfuz etmişti bence. Bir sbh, güneş yeni doğrken setten çıkıp Ozn’m evine gittik topluc, diye nlttı, bir de bktım, mutfkt ben Ece olmuşum, o Cenk olmuş, kvg ediyoruz. Bir süre sonr Ozn’ın eşi uyndı, işe gidecek, uykusunu lmış bir insn olrk bizim o hlimizi görünce şşırdı tbii, biz de birden kendimize geldik, çok komik oldu.

Nedir peki filmin derinlikleri, diye sormk zorundydım tbii. Kibir, dedi Nehir, hyt krşı, insnlr krşı kibirlenirsin, m bir yerde hyt üstün gelir. Ben bunu dışrıd uzunc bir süre klıp geri döndüğümde çok hissediyorum, m bir hft geçince rtık frk etmez oluyorum tbii. Kdınlı erkekli bir ortmd mesel, erkekler en zekice espriyi ypm telşınd oluyor, kdınlr söyleyecekleri her cümleyi üç kere düşünmeden konuşmy bşlmıyor ve bşldıklrınd d edlrı şu, nsıl bir tepkiyle y d tepkisizlikle krşılşcklrını çok iyi bildiklerini m yine de konuştuklrını nltn bir ed. Ben Ece’ye benzemiyorum, m ben de bıktım hytımızdki bu kibirden; iyi, skin, şğıdn y d yukrıdn bkmyn insnlrl çevrili olmk istiyorum rtık.

İyice üşümüş, çokç khve içmiş, Cem Yılmz’l selmlşmış, Ozn’dn “nerdesiniz? dublj?” mesjlrı lmy bşlmıştık rtık. Klktık; Levent’e kdr yürüdük. Kendi hlinde, kfsı herkes kdr krışık, klbini herkesten birz dh çıkt tşıyn, kibirli olmmy çlışmsının bir tür kibir olrk lgılnmsındn korkn, her n tlete teslim olckmış gibi görünürken kıyısındn kıvrılıp çğıldmy bşlyn Nehir’le vedlştık. O kendi kendini seslendirmeye gitti, ben onun seslerinden yzı devşirmeye.

[gllery ids="51316,51317,51318,51319,51320,51321,51322,51323,51324,51325,51326,51327,51328,51329,51330,51331,51332"]

Yorum Yaz