Sarah Jessica Parker

Jessic Prker’ın ktılmycğı belli olunc bir shnede onun yerine durmm istenmişti. Tüm günüm köprünün bir ucundn diğer ucun, ekibin filme devm edebilmesi için gerekli oln ışığı lıp lmdığındn emin olmk için bisiklet tepesinde geçmişti. O zmnlr bn, yirmi yıl sonr editörlüğünü yptığın bir dergi için Srh Jessic Prker ile röportj ypcğımı söyleseler, muhtemelen dengemi kybedip o bisikletten düşerdim. Am sonuç olrk şu n burdyım.

Onun, Mnhttn’ın Fltiron Bölgesi’nde düzinelerce ykkbıyl dolu (kendi SJP koleksiyonu ve tbii ki diğerleri) oln ofisinde…

İnsnlr ykkbılrı hkkınd konuşmyı seviyor nck Prker;

“Aykkbılrı seviyorum, evet, m kitplrı, mimriyi, siyseti, diğer insnlrı ve seyht etmeyi de seviyorum” diyor. Tüm bu konulrl ilgili uzun uzun konuştuk. Ayrıc bşrolünü ve ypımcılığını üstlendiği, bu y HBO’d ilk bölümü yyınlnck dizisi Divorce’den de bhsettik…

Sohbete yeni projenizden bhsederek bşlmk istiyorum. Bu dizi fikri ne zmn klınız geldi?

Yklşık dört yıl önce evlilikler üzerine düşünmeye bşldım. Çevremde birçok frklı evlilik düşüncesi oln y d bununl ilgili hyller kurn kişiler vrdı. Ayrılmnın eşiğinden dönülmüş ilişkiler, evlilikleri bitiren ilişkiler, kurtrıln evlilikler… Ve sonr frk ettim ki, evliliklerde birçok şey yşnıyor. Evliliklerin gerçekte, dh önce televizyond y d filmlerde görmediğim birbirinden frklı türleri vr. Ort sınıf evliliklerinde frklı oln bir şeyler vr. Bunu hiç yrgılmdn, üzerinde çlışmış biri olrk söylüyorum. Finnsl durumunuzd çıklr oluşuyor ki bu, boşnmy krr veren birçok insnın bşın geliyor. Bu dizinin sıl odk noktsı olms d evliliklerin sosyl ve ekonomik yönü, senryod önemli bir rol oynuyor. Dh d önemlisi; boşnmlr hytınızı nsıl etkiliyor? Arkdşlrınız bu süreçte ilişkinize ne kdr dâhil oluyor? Boşnmnızdn kârlı çıkn kişiler vr mı? Sizi destekleyenler kimler ve bu lgılrınızı ne yönde etkiliyorlr? Aile olrk devm etmeyi nsıl bşrcksınız ve bunu çocuklrınız nsıl nltcksınız? Siz nsıl etkilenirsiniz? Beklentileriniz neler? Evlilikle, kendinizle ve eşinizle ilgili ne kdr hyl kırıklığın uğrdınız? Durumun bury gelmesinde sizin pyınız nedir? İşte senryo bunun gibi geniş bir yelpzeyi kpsıyor. Dh önce boşnm sürecinin bu şekilde ele lındığını hiç duymdım…

Bu dizi bir komedi mi, yoks bir trjedi mi? Dizinin geneline hâkim oln duygu nedir?

Dürüstlük m içinde sçmlıklr d göreceğiz çünkü zten boşnmnın kendisi sçm. Bzen cı verici, bzen komik, berbt ve bzen de sçm… Eşler birbirlerine sçm spn şeyler ypbiliyor ve çocuklşıyorlr.

Frnces krkterini cnlndırmk size ne hissettirdi? Dh önce böyle bir krkter oynmış mıydınız? Frnces’in size tnıdık gelen yönleri oldu mu?

Hyır, dh önce hiç Frnces’ benzeyen bir krkter cnlndırmdım. Onu, en z Sex nd the City’nin Crrie Brdshw’u kdr kendime ykın buluyorum. Yni demek istediğim; onu cnlndırn sdece benim bedenim. Frnces’i dh önce oyndığım rollerden çok dh frklı buluyorum. Dış görünüşünün, iyimserlikle örtüştügünü söyleyemem. Birz usnmış bir krkter… Uzun zmndır kendisi için bir şeyler düşünmeyen biri. Ailesini bir rd tutuyor. Mortgge, sigort, sğlık ve mrket lışverişi gibi konulrd ileye gelir sğlıyor. Sezon ilerledikçe kendi hırslrını d kenr bırkmış bir krkter olduğunu göreceğiz. Diğer yndn ilhm lınck birçok yönü de vr. Çok ugrşms d, onu entelektüel çıdn şn bir dml evlilik dışı ilişkisi olmsı oldukç şşırtıcı. Pilot bölümün çılış şekline byılıyorum çünkü insnlr; “Bu Sex nd the City’den bir uyrlm mı?” diye soruyor. Açılış shnesi bittiğinde, Frnces’in eşine yptığı el hreketini gördüğünüz o n, bu dizinin frklı olduğunu nlıyorsunuz.

Sizce izleyiciler, Divorce frgmnlrını gördüğünde Crrie Brdshw’ın bnliyöye tşındığını mı düşünecek?

Onunl tnıştıklrınd, Crrie Brdshw olmdığını nlycklrını düşünüyorum. Frnces, ykkbılrını düşünecek durumd oln bir krkter değil. Çünkü bu tip şeyler için hrcm ypck durumd değil. O, tmmen frklı seçimler ypn biri…

Sizce ‘mutlu boşnm’ diye bir sey mümkün olbilir mi?

Bunu sıklıkl görüyorum. Mutlu bir şekilde boşnmış ve bğını koprmmış ileler biliyorum. Bzılrı birlikte ttile bile gidiyor. Yeni eşler vey prtnerlerle bir ry gelen eski eşler bile vr. Bu oldukç frklı bir yklşım… Belki de Frnces ve kocsı Robert (Thoms Hden Church) d bu nokty gelecek. Am ne yzık ki onlr için boşnmk, trflrdn birinin hep ‘dh düşünmek için zmnımız vr’ hyliyle yşdığı bir süreç olmyck. Frnces bir oly tnıklık edecek ve işte o zmn verdiği zmnın dolduğunu hissedecek. Robert ise boşnmyı hiç istemeyecek ve cısını kbullenecek. Tbii bunlrın hiçbiri düşünerek hreket edilen durumlr değil. Mutlu olrk boşnn rkdşlrım birbirlerine krşı çok dh düşünceli, dikktli ve durum profesyonel olrk yklşıyorlr.

İyi bir evlilik için verebileceğiniz ltın kurllr vr mı?

Bu konu hkkınd konuşmktn her zmn çok korkmuşumdur. Çünkü bzı insnlr kendi hytıml ilgili konuştuğumu düşünüyorlr. Sdece gözlemlediklerime dynrk söyleyeceklerim olbilir. Kendi ilişkimden değil, çevremdeki ilhm verici, yrdımsever ve benim için nlmlı oln kişilerinkinden bhsedebilirim. Öncelikle, krşınızdki kişinin deneyimlerini, bşrılrını, hyl kırıklıklrını benimsemeli ve sizinmiş gibi shiplenmelisiniz. Bu durumlrı ne kdr bşklrınd gözlemlersem, o kdr kendimde deneyimliyor, kendime ytırım ypıyorum. Ne komiktir ki, onlrl birlikte zmn geçirdikçe, doğl düşünce sürecini birlikte kurmuş gibi oluyoruz. Fkt slınd zmnl görüyorum ki, evlilikler bir ry gelme rzusund oln çiçekler gibi birbirlerine bğlnıyor. Evlilik benim için krşınızdki kişiye ytırım ypmk. Ve de beklentilerinize… Bunlr zmnl değişiyor ve kıllnıyorsunuz. Belki de krşınızdki kişi için svşmy değer olmdığını düşünüyorsunuz. İşte bu çiftlerin kırılm noktsı oluyor.

Bir röportjınızd, evlilikte her olyd tomu prçlmmk gerektiğiyle ilgili bir sey söylemiştiniz.

Bunu yıllrdır Coty’nin bşınd oln Ctherine Wlsh’tn duymuştum. İş hytındn bhsediyordu ve “Her zmn tomu prçlıyorsunuz. Sürekli dh fzlsı için kendinizi zorluyorsunuz, zorluyorsunuz ve zorluyorsunuz. Ve bu rd herkes de sizinle berber zorlmk istiyor. Bunu ypmk istemeyen de sizin ne yptığınızı önemsemiyor” diyordu. Fkt bence bu durum evlilikte frklı çünkü evlilik bu şekilde ölçülebilen bir oly değil. Su n olduğunuz kişiyle, yıllr önce evlendiğiniz zmnki siz ve prtneriniz rsınd frk olduğunu kbullenmek zorundsınız. Belki temelde değil m rzulrınız, birbirinize yklşımınız frklı olbilir. Su n ne istediğiniz, çocuklrın, çocuk shibi olmmnın, finnsl durumun evliliğe etkisi, işinizde mutlu olup olmdığınız d çok etkili. Bn göre bunun bir vrış noktsı yok. Sonu d yok…

Ypımcı olmk istiyorum dediğiniz o n, ne zmndı?

Bunu sğlyn kesinlikle Sex nd the City’nin yrtıcısı Drren Str’dı. İlk buluşmmızd bn “Sen bir şov ypbilirsin” demişti. Ve ben de; “Televizyon progrmı ypmk nsıl bir şey hiçbir fikrim yok” diye ynıt vermiştim. Bn; “O zmn öğren” dedi. Duyduğum en motive edici sözdü çünkü bn ikinci bir kriyer sğldı.

Birçok oyuncu kendi isini yönetmeyi seviyor çünkü kendi kderlerinin kontrolünü ele lmk istiyorlr. Coğu çıkıp; Ben, ynı dizide oyndığım erkek oyuncu kdr pr lmıyordum diyor.

Tüm bu sçmlığı son erdirmek istiyorum. Bir oyuncuy bulunduğu ktkıdn dolyı ücret ödenmesini istiyorum. Geri kflı, cinsiyet yrımcı bir fikirden ötürü değil… Bu noktd kendimden bhsetmek istemiyorum. Bir şey skldığımdn değil, sdece konuşmyı uygun bulmdığımdn. Beni ilgilendiren şeyler ise ylnız nneler ve kendini boşlukt gibi hisseden evli nneler. Özellikle de evrensel olrk okul öncesi eğitim, iyi eğitim, ilevi durumlr için kullnıln izin, ücretli hstlık izni y d dh iyi doğum izni sğlmycksk, çok çlışn insnlrı destekleyecek bir yol bulmycksk, bu durum kötüye gider.

Siysete merkınızın olduğunu biliyoruz. Bşknlık seçimlerinde oldukç çekişmeli bir yrış vr. Hillry Clinton’ın durumunu nsıl yorumlrsınız? Birçok kisi on dletsiz dvrnıldığını öne sürüyor. Kdın olduğundn bunlrı yşdığın eminim. Bu rd ben feminist de değilim. Kdınlr ve eşitliğe innıyorum nck bu konud tek tek symycğım kdr ypılmsı gereken şeyler vr. Ayrımcılıktn oldukç sıkıldım. Sdece insnlrın eşit mumele görmelerini istiyorum.

Dh önce feminist olmdığınızı mı söylüyorsunuz?

Bilmiyorum. O şekilde bir feminist değilim. Sdece, dh önce bu şekilde sınıflndırılcgımı düşünmemiştim. Annem feministti. Bütün işi o yptı, bense meyvelerini yiyorum. Her zmn ne istersem onu ypcğım. Bir şey olur y d olmz m bunun nedeni kdın olduğum için olmyck. Şnsım iyi gittiğinden y d doğru şeyi söylediğimden vey doğru şeyi sunduğumdn olck.

Sizi bilmiyorum m bn göre çocuklrımın ysycklrı ilk secimde, iki dydn birinin kdın olmsı olğnüstü bir sey!

Tbii ki! Clinton’ın dy konuşmsını dinlerken oğlum Jmes’e sürekli “Bu çok nlmlı” diyorum. Çünkü gerçekten bunun gerçekleşebileceğine innmıyordum. Bir de Clinton’ın bunu yptığı sırd eğlendiğini görüyorum. Konuşmy bşlmdn önce elini klbine her koyusund; ‘Bu kdın, tm olrk bildiğimiz kişi. Muhteşem, frklı düşünebilen ve çlışkn’ diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz ylrd Hrvrd Hukuk Fkültesi’nde önemli bir konuşm yptınız ve ‘merk’ ile ilgili muhteşem bir söz söylediniz.

“Merk duygusunun içinde sürpriz, gençlik, hreket ve şşkınlık vrdır” demiştim. Merk size, rht ytğın olduğu güzel bir hpishneden kçm fırstı sğlr. İyidir m zordur d çünkü her zmn merklı olmk ve durmdn bilinmeyenin peşinden koşmk zorund klırsınız.

Siz merk duygunuzu nereden lıyorsunuz? Ailenizden mi? Anneniz sekiz cocuğunu büyütürken çlışıyor muydu?

Annem öğretmendi ve ben iki y d üç yşım geldikten sonr çlışmyı bırktı. Evde çlışmy devm etti. Bence bşldığı işi bitiren, oldukç merklı biriydi. Ben de merk konusund on çekmiş olbilirim. Çocuklrımın merklı bireyler olmlrı konusund ise birz umutsuzum. Sdece mutlu ve merklı olmlrını istiyorum, mc

Bir olimpik sporcu olsydınız, yz sporlrını mı yoks kıs sporlrını mı tercih ederdiniz?

Denge leti, tletizm ve dlış… Bunlr sdece yz için. Kış sporlrı rsındn d rtistik buz ptenini seçerdim. Tbii iyi bir kykçı olmk güzel bir rüy olurdu. En zındn korkunuzu nsıl kontrol ltın lcğınızı biliyor olmk iyi bir şey olurdu. Kendinizi korkunç bir tepeden şğı slmk, korkunuzu yenmenize yrdımcı olbilir. Bşrılı olduğunuz gizli bir yeteneğiniz vr mı?

Aslın bkrsnız oldukç iyi ıslık çlrım. Sette sürekli ıslık çlıyorum ve insnlr;

“85 yşınd yşlı bir dm gibisin” diyorlr. Artık kimse bu şekilde, doğru titreşimlerle ıslık çlmıyor. Bu bir yetenekse, ben bunu bşrıyorum.

Gerçekten kötü olduğunuzu düşündüğünüz bir yönünüz vr mı? Nereden bşlsm? Hediye pketlerinde oldukç bşrılıyımdır. Bşrılıyım diyorum çünkü dynmıyorum. Ttillerde evde oluyorum ve iki gün boyuncu bodrumd tüm günümü hediye pketleyerek geçiriyorum. Bşk kimsenin ypmsın izin vermiyorum. Hediye pketlemeyi bşklrın bırkmkt oldukç kötüsünüz yni… Kesinlikle! Am gerçekten de çok hoş görünüyorlr.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz