Swarovski Reverse Koleksiyonu

Jean-Paul’ün Swarovski için yarattığı Reverse koleksiyonu, mükemmeli değil, kusurların içindeki güzelliğin peşinde. Etkisi tabii ki her zamanki gibi büyük.

Madonna’nın Blond Ambition adlı dünya turnesinde giymesi için tasarladığı konik sütyenli korsenin yarattığı etkiyi hatırlayın (korse o turnenin ardından pek çok müze/sergiyi gezdi ve dört yıl önce, Londra Christie’s’teki açık artırmada 52 bin dolara alıcı buldu). Kadın ve erkek vücudu şeklindeki parfümlerini kullanmayan ya da en azından beğenmeyen var mı? Fransız haute couture ve hazır giyim tasarımcısı Jean Paul Gaultier’nin Atelier Swaro-vski için tasarladığı Reverse koleksiyonu, eylül itibarıyla satışa sunuldu.

Biz bu iş birliğinin hikayesini merak ettik. Ve tabii ki onun gibi bir efsaneye ulaşmışken biraz geçmişi, biraz da şimdiki zamanı sorduk. 3K: Swarovski’yle yaptığınız iş birliği nasıl başladı?

JEAN-PAUL GAULTIER: Haute couture’e başladığım 1970 yılından beri Swarovski’yi biliyor ve beğeniyordum ancak o zamanlar markayı koleksiyonlarımda kullanamıyordum, çünkü maddi olarak buna gücüm yoktu. Ne zamanki bunu yapabilecek duruma geldim, yani 1980’li yıllarda, tasarımlarıma Swarovski kristallerini eklemeye başladım.

3K: Marka için bir mücevher koleksiyonu hazırlamak sizin için heyecan verici olsa gerek, öyle miydi?

J.P.G.: Çok uzun süreli bir hayal olduğu için de çok heyecan vericiydi. Çok beğendiğim ve çift taraflı kullanılabilen “Kaputt” (editörün notu: Kaputt Almancada “bozuk” demek) taşları koleksiyonla ilgili verdiğim kararlarda çok etkili oldu.

3K: Yıllarca beğendiğiniz Swarovski’yle ilginç bir anınız var mı? J.P.G.:yılında Swarovski’nin (Avusturya’da bulunan) Wattens merkezini ilk defa ziyaret ettim. Muhteşem arşivlerini görünce kristallere nasıl daha fazlasını katabileceğimi bilemedim. Ve zaten kusursuz bir şeyi daha fazla güzelleştireme-yeceğim için, kusurların içindeki güzellikleri keşfetmeye karar verdim. Bu, çok yüzeyli olduğu için bozuk veya kırık gibi görünen “Kaputt” taşı için bana ilham verdi. Ondan sonrası kolay oldu, Kaputt taşı markanın doğal ortamına çok kolay uyum sağladı.

“İLK DEFİLEM FELAKETTİ”

3K: Stilimizde mücevherin önemi nedir? J.P.G.: Tıpkı kıyafet gibi mücevher de pek çok “göreve” hizmet eder. Kişiliğimizi anlatır ya da ön plana çıkıp bir şeyleri kamufle etmemize yardımcı olur. Bir kıyafet kişiliğimizi anlatır. Ya da biz o kıyafetin arkasına gizleniriz. 3K: Her zaman tasarımcı olmayı mı hayal ettiniz, yoksa küçükken başka bir mesleğin hayalini de kurmuş muydunuz?

J.P.G.: Aslında çok genç yaşta moda zevki geliştirdim ve bu da hayallerime güç verdi. 3K: Modaya adım atar atmak dikkatleri üzerinize çektiniz mi?

J.P.G.: 1976 yılındaki ilk defilem felaketti diyebilirim. Defile takvimine markamı yazdırmam gerektiğini dahi bilmeyecek kadar tecrübesizdim, böylece (defilem) o zamanlar büyük bir yıldız olan Emmanuelle Khanh defilesiyle çakıştı. Benimkine sadece onun şovuna davet edilmeyen basın geldi. Ancak ağır ağır da olsa moda dünyasının ilgisini çekmeyi başardım. Editörler de müşteriler de hem tasarımlarımı hem stilimi sevdi.

3K: Yıllar içinde sizi motive eden ne oldu?

J.P.G.: Yaptığım işe aşkım, her günkü motivasyonum.

3K: Size her zaman ilham veren birisi ya da bir şey var mı?

J.P.G.: Oyuncak ayım Nana Jean Paul Gaultier’nin daimi ilham kaynağı, oyuncak ayısı Nana.

Atelier Swarovski, tasarımcıyla sonbahar-kış sezonunda ikinci koleksiyon için yeniden bir araya geldi. Zıtlıkların gücüne bağlılığıyla bilinen Jean Paul Gaultier,yaz haute couture koleksiyonuna kattığı Kaputt kesim Swarovski kristallerini bu defa imzasını taşıyan bir koleksiyonda kullandı. Model Karlie Kloss koleksiyonun yüzü oldu (üstte).

3K: Diğer ilham perileriniz kimler? J.P.G.: David Bowie, Boy George, Beth Ditto ve Madonna sadece birkaçı. Büyükannem Marie de bana her gün ilham vermeye devam ediyor. 3K: Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

J.P.G.: Sinema ve tiyatroya aşığım. 3K: Çalışırken uyguladığınız ritüel var mı?

J.P.G.: Çok erken uyanmayı ancak yatakta uzun uzun kahvaltı edip televizyondaki sabah şovlarını izlemeye severim. Seyahat etmediğimde 10.30 gibi ofiste olurum ve akşam geç saate kadar orada kalıp stüdyomda çalışırım.

3K: Sizin için güzel bir günün tarifi nedir?

J.P.G.: O gün işlerim iyi gittiğinde mutlu olurum. Benim için öylesi “iyi bir gün”dür.

Swarovski Reverse Koleksiyonu Resimleri
1545_buyuk.jpg

swarovski-2015-koleksiyonu-7.jpg

swarovski-2014-sonbahar-kis-koleksiyonu--61260-1262016132049.jpg

swarowski-jewelry-summer-2012-8.jpg

swarowski-jewelry-summer-2012-29.jpg

swarovski-2015-ilkbahar-yaz-koleksiyonu-taki-kristal-moda-aksesuar-5118704.jpg

swarovski-sonbahar-koleksiyonu-78547-1262016141338.jpg

swarowski-jewelry-summer-2012-22.jpg

1234_buyuk.jpg

swarovski2.jpg

swarovski-yilbasi-koleksiyonu-2015-miranda-kerr.jpg

swarovski-yilbasi-koleksiyonu-2015-miranda-kerr.jpg

swarovski-aksesuar-2015-anneler-gunu-moda-trend-isilti-hediye-kadin-hediye-swarovski-aksesuar-20.jpg

swarovski-2015-ilkbahar-yaz-koleksiyonu-taki-kristal-moda-aksesuar-5115519.jpg

swarowski-jewelry-summer-2012-17.jpg

swarovski-2015-ilkbahar-yaz-koleksiyonu-taki-kristal-moda-aksesuar-5115380.jpg

caption-br-bracelet-swarovski-aksesuar-2015-anneler-gunu-moda-trend-isilti-hediye-kadin-hediye.jpg

Yorum Yaz