Swarovski Reverse Koleksiyonu

Jen-Pul’ün Swrovski için yrttığı Reverse koleksiyonu, mükemmeli değil, kusurlrın içindeki güzelliğin peşinde. Etkisi tbii ki her zmnki gibi büyük.

Mdonn’nın Blond Ambition dlı düny turnesinde giymesi için tsrldığı konik sütyenli korsenin yrttığı etkiyi htırlyın (korse o turnenin rdındn pek çok müze/sergiyi gezdi ve dört yıl önce, Londr Christie’s’teki çık rtırmd 52 bin dolr lıcı buldu). Kdın ve erkek vücudu şeklindeki prfümlerini kullnmyn y d en zındn beğenmeyen vr mı? Frnsız hute couture ve hzır giyim tsrımcısı Jen Pul Gultier’nin Atelier Swro-vski için tsrldığı Reverse koleksiyonu, eylül itibrıyl stış sunuldu.

Biz bu iş birliğinin hikyesini merk ettik. Ve tbii ki onun gibi bir efsneye ulşmışken birz geçmişi, birz d şimdiki zmnı sorduk. 3K: Swrovski’yle yptığınız iş birliği nsıl bşldı?

JEAN-PAUL GAULTIER: Hute couture’e bşldığım 1970 yılındn beri Swrovski’yi biliyor ve beğeniyordum nck o zmnlr mrkyı koleksiyonlrımd kullnmıyordum, çünkü mddi olrk bun gücüm yoktu. Ne zmnki bunu ypbilecek durum geldim, yni 1980’li yıllrd, tsrımlrım Swrovski kristllerini eklemeye bşldım.

3K: Mrk için bir mücevher koleksiyonu hzırlmk sizin için heyecn verici ols gerek, öyle miydi?

J.P.G.: Çok uzun süreli bir hyl olduğu için de çok heyecn vericiydi. Çok beğendiğim ve çift trflı kullnılbilen “Kputt” (editörün notu: Kputt Almncd “bozuk” demek) tşlrı koleksiyonl ilgili verdiğim krrlrd çok etkili oldu.

3K: Yıllrc beğendiğiniz Swrovski’yle ilginç bir nınız vr mı? J.P.G.:yılınd Swrovski’nin (Avustury’d bulunn) Wttens merkezini ilk def ziyret ettim. Muhteşem rşivlerini görünce kristllere nsıl dh fzlsını ktbileceğimi bilemedim. Ve zten kusursuz bir şeyi dh fzl güzelleştireme-yeceğim için, kusurlrın içindeki güzellikleri keşfetmeye krr verdim. Bu, çok yüzeyli olduğu için bozuk vey kırık gibi görünen “Kputt” tşı için bn ilhm verdi. Ondn sonrsı koly oldu, Kputt tşı mrknın doğl ortmın çok koly uyum sğldı.

“İLK DEFİLEM FELAKETTİ”

3K: Stilimizde mücevherin önemi nedir? J.P.G.: Tıpkı kıyfet gibi mücevher de pek çok “göreve” hizmet eder. Kişiliğimizi nltır y d ön pln çıkıp bir şeyleri kmufle etmemize yrdımcı olur. Bir kıyfet kişiliğimizi nltır. Y d biz o kıyfetin rksın gizleniriz. 3K: Her zmn tsrımcı olmyı mı hyl ettiniz, yoks küçükken bşk bir mesleğin hylini de kurmuş muydunuz?

J.P.G.: Aslınd çok genç yşt mod zevki geliştirdim ve bu d hyllerime güç verdi. 3K: Mody dım tr tmk dikktleri üzerinize çektiniz mi?

J.P.G.: 1976 yılındki ilk defilem felketti diyebilirim. Defile tkvimine mrkmı yzdırmm gerektiğini dhi bilmeyecek kdr tecrübesizdim, böylece (defilem) o zmnlr büyük bir yıldız oln Emmnuelle Khnh defilesiyle çkıştı. Benimkine sdece onun şovun dvet edilmeyen bsın geldi. Anck ğır ğır d ols mod dünysının ilgisini çekmeyi bşrdım. Editörler de müşteriler de hem tsrımlrımı hem stilimi sevdi.

3K: Yıllr içinde sizi motive eden ne oldu?

J.P.G.: Yptığım işe şkım, her günkü motivsyonum.

3K: Size her zmn ilhm veren birisi y d bir şey vr mı?

J.P.G.: Oyunck yım Nn Jen Pul Gultier’nin dimi ilhm kynğı, oyunck yısı Nn.

Atelier Swrovski, tsrımcıyl sonbhr-kış sezonund ikinci koleksiyon için yeniden bir ry geldi. Zıtlıklrın gücüne bğlılığıyl bilinen Jen Pul Gultier,yz hute couture koleksiyonun kttığı Kputt kesim Swrovski kristllerini bu def imzsını tşıyn bir koleksiyond kullndı. Model Krlie Kloss koleksiyonun yüzü oldu (üstte).

3K: Diğer ilhm perileriniz kimler? J.P.G.: Dvid Bowie, Boy George, Beth Ditto ve Mdonn sdece birkçı. Büyüknnem Mrie de bn her gün ilhm vermeye devm ediyor. 3K: Boş zmnlrınızd neler yprsınız?

J.P.G.: Sinem ve tiytroy şığım. 3K: Çlışırken uyguldığınız ritüel vr mı?

J.P.G.: Çok erken uynmyı nck ytkt uzun uzun khvltı edip televizyondki sbh şovlrını izlemeye severim. Seyht etmediğimde 10.30 gibi ofiste olurum ve kşm geç ste kdr ord klıp stüdyomd çlışırım.

3K: Sizin için güzel bir günün trifi nedir?

J.P.G.: O gün işlerim iyi gittiğinde mutlu olurum. Benim için öylesi “iyi bir gün”dür.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz