Saç Rengine Göre Makyaj

Kişinin kendini, bedenini tanıması kadar önemli bir şey sanırım yok. Kendini ve bedenini tanıyan insan, giyiminden makyajına kadar her detay hakkında bilgi sahibi olur ve buna göre giyinir ve makyajını yapar. Kendini tanımak derken sadece giyim ve makyaj yok elbette. Kendini tanıyan insan kendisine neyin yakışacağını, yakışmayacağını, ten rengini, cilt tipini, göz rengini, kaş tipini, saç tipini, kendisine en uygun saç modelini, hangi renk saçın kendisine gideceğini ve pek çok detayı da bilir.

Saçlar bir insana baktığımız zaman ilk intibanın oluşacağı bir deteydır ve saç modeli, saç rengi bu intibanın oluşmasında büyük rol oynar. Saçlarımızı ten rengimize göre belirlediğimizi ve doğru bir karar verdiğimizi varsayarak, saç rengine göre makyaj yapma detaylarına geçebiliriz.

 

Saç Rengine Göre Makyaj

Şayet saçınızın rengini üst örnekteki gibi teninize ve yüz hatlarınıza göre ayarlamadınızsa, renge göre makyaj teknikleri için biraz beklemeniz gerekecek. Yüz hatlarınıza uygunsa ve saç renginiz siyahsa yapılacak makyajın gözleri ön plana çıkarması gerekecek. Kızıl saç rengi kullanıyorsanız şayet yapacağınız makyajda seçiminiz bakır tonlardan yana olmalı. Kullandığınız saç rengi sarı ise makyajı yaparken kullanacağınız tonlar pastel tonlar olmalıdır.

Saçlarınızın rengini kahverengi ya da kestane tonlarında kullanıyorsanız, buna eş olarak yapılacak makyajın tonlarına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü kahverengi şaç renginin kişinin yüzüne yorgun bir hava katma riski vardır. Böyle bir risk altında iseniz saçınızın rengine göre yapacağınız makyaj bu yorgun görüntüyü almalı bunun içinde mutlaka allık kullanmalısınız. Göz makyajında koyu ton kullanılıyorsanız dudak makyajınız mutlaka soft tonlar olmalı alt örnekteki gibi.

Saç Rengine Göre Makyaj

Saçlarla uyum içinde olduğunu gösteren göz ve göz makyajında siyah saç rengi olanlar makyajlarını abartılı yapmamalı ve nahoş bir görüntü yaratmamalıdırlar. Kızıl saç rengi olanlar yeşili ve tonlarını da göz makyajlarında kullanabilirler. Sarı saçları olanlar ise oldukça şanslı çünkü sarı saçlara sahip kişiler göz rengini dikkate alarak neredeyse tüm renkleri ve tonları kullanma şansına sahipler. Kahverengi gibi riskli saç rengi olanlar, bu riski ortadan kaldıracak renk ve tonlar tercih etmeliler.

Yorum Yaz