Moda Haftalarından Stil Önerileri

7 GÜN 7 TREND

DÖRT BÜYÜK MODA HAFTASINDA ÖNE ÇIKAN TRENDLERİ HAFTANIN GÜNLERİNE BÖLDÜK, STİL TÜYOLARI EŞLİĞİNDE SERVİS EDİYORUZ.

İngiliz fotoğrafçı Thomas Sutton’ın 1861 yılında çektiği dünyadaki ilk kalıcı renkli fotoğrafta ne olduğunu biliyor musunuz? Ekose bir kurdele. 16. yüzyılda Kral I. James’in karısına gönderdiği hediyelik kumaşlar arasındaydı. 19. yüzyılda Avrupa’dan Amerika’ya büyük göçünü yaptı; oduncu olarak bilinen yün ekoseli gömlek.

1924 yılında Amerikalı Pendleton tarafından tasarlandı. Ekose-17 Sonbahar/Kış sezonunda bir bukalemun. Kendisini Kurt Cobain’in sahnedeki halinden esinlenen salaş grunge hallerde de görmek mümkün;

Paul Smith örneğinde olduğu gibi evden çıkıp ofise gidecek, sartoryal, jilet gibi kesimlerde de. Toprak tonlarındaki bu ekoseli takımın stil sahibi duruşunu destekleyen üç noktayı sayalım;

PAUL SMİTH SALVATORE FERRAGAMO SALI TRİKO

Bknz: Pazartesi tüyosunun ikinci maddesinde ‘gömlek yerine triko’ diyoruz. Bugün yeni bir gün. sizden de yeni hamleler bekliyoruz.

Paul Newman. 1961 yapımı Paris Blues filminde, yün ceketinin içine giydiği kalın kazak ve hırkalarla kendini şehrin keskin soğuğundan korumakla kalmadı; siyahbeyaz filmin artistik puanını da artırdı. İskandinav desenlilerden monokromlara. trikonun her türlüsüne ‘geç’ ışığının yandığı bu sezonda. Salvatore Ferragamo koleksiyonu sıkı örneklerden. Kreatif direktör Massimiliano Giornetti. podyuma yolladığı kazakların renk ve desenlerinde Egon Schiele eserlerindeki detaylardan, kaostan esinlendi. Koleksiyondaki kazaklar şahane, peki ya örnek alınacak tavır neydi? Kazak bu sezon şık kumaş pantolonların ekürisi. Pilili. dar ya da geniş paça, ’smart casual bir görünüm için kazaklarınızı terzilik görmüş pantolonlarla giyin.

Görüldüğü podyumlar: MSGM. Brunello Cucinelli. Carven. Charles Jeffrey

ÇARŞAMBA MİLİTER

Mürekkep rengi ve kırmızı, omuz apoletleri, metal düğmeler, botların içine sokulan dar pantolonlar, kalın klapalı heybetli paltolar… Militer terzilik anlayışının en güçlü referansları 19. yüzyıl Fransız ve Rus ordularının stili.

Bu otoriter stilin bugününe baktığımızda karşımızda Balmain ordusunu görüyoruz.

30 yaşındaki Fransız tasarımcı Olivier Rousteing. celebrity’lerden oluşan eşrafını böyle tanımlıyor ve şöyle açıklıyor: Moda agresif bir şey. Fakat benim ordumda agresiflik yok. Bu dünyada epey zor zamanlar atlattım.

Bazı insanlar kim olduğumu, ne yaptığımı, bakış açımı anlamadılar. Ben de kendi Balmain ordumu kurdum. Çünkü bir Balmain dünyası kuruyorsanız, bazen modellerden çok askerlere ihtiyaç duyuyorsunuz.” Bu mesele. Rousteing’in aklını hayli oyalamış olacak ki. bu sezon podyuma da askerler gönderdi. Bu stilin günlük hayata en ideal uyarlaması, metal düğmeli, apoletli lacivert paltolar. Kruvaze olmasında ekstra fayda var.

Görüldüğü podyumlar: Dries Van Noten. Jil Sander. Burberry. Thom Browne

Moda Haftalarından Stil Önerileri Resimleri
Moda Haftalarından Stil Önerileri _6.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _2.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _0.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _3.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _1.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _4.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _10.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _9.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _7.jpgModa Haftalarından Stil Önerileri _5.jpg

Yorum Yaz