Kıyafet alırken nelere dikkat edilmeli?

Kıyafet Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Tshirt, Gömlek, Kumaş, Kalıp

Öncelikle Bugün başlıktan da anlayacağınız gibi aslında birazcık basic parçalara değineceğiz. Yani seçerken kumaşlarına kalıplarına nasıl dikkat etmeliyiz, neleri göze almalıyız, nasıl alırsak daha uzun ömürlü olur ve doğru bir yatırım yapmış olabiliriz işte bundan bahsedeceğim ama çok uzun bir yazı olsun istemiyorum. Böyle kapsül hap bilgiler içerisinde istiyorum. O yüzden size doğrundan bir şeyler anlatacağım. O şekilde ilerleyeceğiz. Umarım yardımcı da olur. Hemen başlayalım. Öncelikle hepimizin hassas noktası olan şeylere başlamak istiyorum. Beyaz bir tişört bunun için de nasıl bir kalıp seçmelisiniz? Nasıl bir yaka seçmelisiniz? Birazcık ondan bahsedeceğim.

Büyük göğüslü iseniz bilinenin aksine her zaman v yaka tercih etmelisiniz ki yön oluştursun. Hem göğsünüzü daha küçük göstermesin, hem boyunuzu daha uzun göstersin hem de vücut dengenizi çok daha iyi ayarlasın. V yaka aslında her kadına olabilecek yaka tipi ama eğer bir göğüs problemi yaşamıyorsanız da 0 yaka bir tişört da tercih edebilirsiniz. Onu da şöyle, kumaşlarının likralı olmasına dikkat edin. Yani yüzde 100 pamuklu kumaş almak çok da doğru sayılmaz. Neden böyle bir şeyden bahsediyorum? Pamuk aslında kumaşlar arasında en çabuk yıpranan en çok bozulan materyallerden bir tanesi. Çünkü yüzde 100 doğal bir içerik ama pamuk çabuk kırışan buruşan, sertleşen ve bataryası bozulan bir materyal çok kötü bir cümle kurdum ama siz beni anladınız artık pamuktan daha kaliteli, daha farklı kumaş tipleri mevcut ve hepsi yüzde 100 doğal olarak mevcut.

Kıyafet alırken nelere dikkat edilmeli? ResimleriBunlardan bir tanesi otel tişört zara da bulabilirsiniz. Arada 80 liralık olanlardan bakabilirsiniz. Eğlenceli otel tişört yazarsanız aslında önümüze bir sürü veri çıkacak, mangoya bakabilirsiniz çok güzel. Size tavsiyem pamuktan artık birazcık uzaklaşmamız lazım. Ha bu içerik olarak kullanabilirsiniz. Yani yüzde 30 pamuk içerikli geri kalanı mesela başka olan bir içerikte bir şey kullanabilirsiniz. Loser dediğimiz kumaşta inanılmaz kaliteli bambu vardır. Elde edilmiş yine doğal bir kumaştır ve teknolojik bir kumaş olduğu için de şöyle söyleyebilirim, çoğu zaman ütü gerektirmiyor, üzerinde karışmıyor, düşmüyor, yıkadık yıpranmayan bir kumaş.

Bu yüzden buna verdiğiniz 80 lira ile aslında hem doğayı korumuş oluyorsunuz, çünkü çok fazla pamuk israfından kurtulmuş oluyorsunuz, bir tane pamuklu tişört aldığımız zaman 3-4 kez daha almak zorunda kalıyorsun bozuluyor, tekrar alıyorsunuz işte sarkma yapıyor. Koltuk altları özellikle çabuk yıpranan bir kumaş olduğu için aslında baştan buna 80 lira vermek size çok koymasın çok yüksek bir meblağ değil, o yüzden olabildiğince daha ekonomik davranmak istiyorsanız 5 tane pamuklu tişört almak yerine bir tane otel tişört almak çok daha makul bir fiyata gelmiş oluyor aslında, o yüzden buna bakabilirsiniz. Ben de bunun siyahı ve hakisi mevcut pazarlardan bunları bulabilirsiniz. Bütün çalışanlarımıza önerdiğimiz alışverişi diyorum da bahsettiğim bir parçaydı bununla başlamak istedim. 0 yakalar da Mango, Sundaecho da var. Gidip Mango koleksiyonlarına bakabilirsiniz.

Loser içeriklerin iç kısmıların da akrilik de mevcut. Çok yüksek dozajda bir akrilik yoksa bu kumaşın birazcık daha akıcı biraz daha yumuşak olmasını sağlıyor. Bu şekilde bir şey arıyorsanız oldukça yumuşak ve akıcı kumaşlardır. Ama ilk önce akrilik bulunduran parçalara da gidebilirsiniz. Viscose parçalara gidebilirsiniz. Viscose dediğimiz şeyi de şimdi beyaz gömlekte söyleyeceğim. Aslında viskon doğrusu ama viskoz olarak da geçiyor. Viscose aslında viskozite dengeliyor.

Zaten bizim pamuk giymemizin sebebi terimizi hem emsin vücudumuzu hava aldırsın. Viskon dediğimiz kumaş da sizi temizlemiyor. Hatta pamuktan yüzde 50 kadar daha fazla emecektir. Hem temizleyecek hem de vücudunuza nefes aldıracak hava aldıracak bir kumaş o yüzden. Neden pamuklu bir kumaş almayın birincisi çok kırışacaktır, ütü tutmayacaktır. Yaşadıkça yapısı bozulacaktır ve dik durduğu için de vücudumuzu birazcık daha kalın gösterecektir. Bu tip bir kumaş ise daha çok dökülen bir kumaştır. Viskon dediğimiz kumaş daha çok döküldüğü için vücudunuz da dans eder.

Bu yüzden de aslında olduğunuzdan sizi daha ince gösterecektir ve daha da sağlıklı bir kumaş olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden biz konulara viscose nasıl yazıyorsa siz anladınız. Benim demek istediğim bir tanesi yapılma yolu, diğeri de kumaşın adı aslında ama ikisini de kullanılıyorum, ben bu arada Mango da indiriminden almıştım 90 lira indirim alışverişimi de söylemiştim.

Genel de pamuk içerikler ama butik markalarda ve yine Batikte rahatlıkla bulabilirsiniz. Şimdi bir şeyden daha bahsedeceğim. Dış giyim olarak sweatshirtlerden bahsedeyim. Pamuklu kumaşlar tabiki aralarında en sağlıklı olanları bunda hidrosel teknolojisi, yeni kumaş teknolojisi, daha gelmedi. Bu yüzden alabileceğiniz en sağlıklı kumaş yine pamuk olarak geçiyor. Çok fazla yıkamanızı tavsiye etmiyorum. Özellikle siyah olanları siyah içerikli deterjanlar da siyah koruyan deterjanlar ile yıkamalısınız. Pamuk çünkü çok çabuk boya atan ve matlaşan bir kumaştır. Çok yıkamamanız şartıyla pamuk alırsanız uzun ömürlü bir şekilde giyebilirsiniz.

Yani 3-4 sene rahatlıkla giyebilirsiniz bir süre sonra kazık gibi o yüzden olabildiğince az yıkayarak az kullanarak ya da içine bir tişört giyip mesela asıl teninize değen şeyin tişört olmasını sağlarsanız bunu daha az yakalamış olursunuz. Bu şekilde kullanırsanız pamuğu uzun süre kullanacaksınız. Daha yeni bir teknoloji çıkarsa mutlaka sizi zaten bilgilendiriyor olurum ama sweatshirtlerde uzak durmamız gereken tek şey polyester kumaşlı olanlardan uzak durmalısınız.

İçeriğinde hafif olabilir. Mesela yüzde 30 a kadar okey kabulümüz çünkü yüzde 30 a kadar polyester kırışmayı da önleyecektir.

Bu arada kalıplardan bahsedeyim. Aldığınız kalıplara şöyle dikkat etmelisiniz, uzun ömürlü ve sağlıklı aynı zamanda her zaman trend olabilecek her zaman dolabınız da sizi kurtaracak bir şey arıyorsanız. Ne çok bol ve çok dar kalıplara gitmelisiniz. Neden bundan bahsediyorum? Çünkü çok dara girerseniz muhtemelen onun da sezonu geçecek ve siz hafif bir kilo alma verme durumunda o vücudunuza oturan şey daha da emanet durmaya başlayacak.

O yüzden olabildiğince vücudunuza tam oturmayacak ama çok da bol olmayacak. Çünkü bunun da modası geçiyor. Kapsül gardrop istiyorum derseniz de ne çok bol ne çok dar tercih etmelisiniz. Bu arada sweatshirtler de anlatmak istediğim birkaç şey daha var. Ben size çok net olarak biraz daha kısa modelleri ve belinde gizli lastiği olan modelleri tercih ediyorum.

Neden böyle tercih ediyorum? En ince yerim belimi vurgulamam lazım olduğundan daha ince gözükmekbilmek için veya olduğumu daha iyi yansıtabilmek için beldeki lastiği çektiğinizde belinizin inceliği ortaya çıkacak. Benim gibi basenleri fazlaysa, özellikle basen fazla olan insanlara önem vermem gerekirse özellikle de uzun ve belinde lastiği olan, yani basen bölgenizde lastiği olan seylerden uzak durmalısınız. Çünkü onlar sizi olduğunuzdan daha kalın gösterecek.

Aynı şeyi kazaklar için de söyleyebilirim. Belin de böyle basen ve göbek bölgesinde lastiği olan bir şey o kısmınıza daha çok dikkat çekecek ve belinizi kalın sizi daha kilolu gösterecektir. Basen problemi çekiyorsanız bu tip uzun swetler giyebilirsiniz ama basen problemi var diyorsanız biraz daha kısa ve belinde ayarlayabileceğiniz bir lastik olmasına dikkat etmenizi öneririm.

Yorum Yaz