Bez Bebek Yapımı

Kumaş bebekler, kumaş artıkları, dolgu malzemesi ve yünle yapılırlar. Kumaş bebekler ne biçimde kullanılırsa kullanılsınlar, oldukça dayanıklı ve sevimli oyuncaklardır. Yardım edilirse, bu bebekleri çocuklar bile kendi kendilerine yapabilirler. Her şeyden önce istenilen boyutlar saptanmalı, sonra bu boyutlarda bebeği oluşturan parçaların çizimi yapılmalı ve değişik kumaş parçaları bu çizime uygun olarak kesilmelidir.

BEBEK

Bu bebeği yapmak için 50 gr çok kalın yün, bacaklarını yapmak için iki renk 3 ya da 4 sıra yün, çok ince olmayan beyaz bez, içini doldurmak için renkli kumaş parçaları, sünger, vatka ya da hidrofil pamuk, kurdele ve 1 düğme gereklidir.

Yapılması

1 no’lu çizime bakılarak, bebeğin çeşitli parçaları dikiş payı için 1 cm fazlalık bırakılarak kesilir, teğellenir ve makineyle dikilir.

Bacak için şişe 28 ilmek atılır; 1. ilmekten sonra ortadaki ilmeğin her iki kenarından ve son ilmekten bir önce 1 ilmek artırılarak haroşo örülür; bu işlem her iki sırada bir, şiş üstünde 40 ilmek elde edilene kadar yinelenir. Örgüye düz örgüyle ortadaki 1Q ilmeğin her iki kenarından 1 ilmek eksiltilerek devam edilir; bu eksiltme örgünün yüzünden her sırada yapılır ve başlangıçtaki 28 ilmeğe ulaşana kadar sürdürülür. 11 sıra düz örgü örülür; 1 sıra küçük delfkler yapılır (2 ilmek birlikte alınır, 1 ilmek üste alınır) ve 5 sıra 1 /1 lastik örülür. Çizgili düz örgüye 2 sırada bir sıra örülerek başlanıp, 18 sıra örülür. Örgü, 6 sıra 1/1 lastikle tamamlanır. Küçük deliklerden, ayakkabıları kapamak için yün iplik geçirilir.

Böylece oluşan bebeğin beden bölümü vatkayla doldurulur ve alttan gizli dikişle kapatılır. Yün bacaklar da vatkayla doldurulur ye beden bölümüne dikilir.

1). Bebeğin giysisi boyun bölümünden büzülür.

2). Bebeğin ellerinin içleri doldurulur ve kollara gizli dikişle tutturulur. Bileklerine kurdele takılarak büzülür ve kollar bedene, dikilerek takılır. Saçlar için yaklaşık 50 cm uzunluğunda yün ip kesilir; ipler birbirine paralel bir demet halinde toplanıp, or „ tadan belli olmayacak biçimde, gene yün iple bağlanır. Yün demeti ortadan ikiye bölünüp, yanlardan saç bukleleri gibi iki ayrı tonda yün iple bağlanır (saçların bebeğin yüzünü çevreleyecek kadar kabarık durmasına dikkat edilmelidir). Hazırlanan bu “peruk”, oyuncak bebeğin başına iğne iplikle tutturulur. Oyuncak bebeğin yüzüne, yün kumaştan kesilerek iki göz, yuvarlak düğmeden burun takılır; renkli kalemle ağız çizilir. Yanakları göz farıyla boyanır. Son olarak önlük, arkadan bağlanarak bebeğe takılır.

Bez Bebek Yapımı Resimleri
Bez Bebek Yapımı Resimleri
. , rengarenk bez bebekler, üstelik yapımı da bir o kadar kolay. , rengarenk bez bebekler, üstelik yapımı da bir o kadar kolayyemek tarifi: kolay bez bebek yapımı [22]

Yorum Yaz