Yükselen Trend Simone Rocha Tasarımları

Son dört sezondur Londra Moda Haftası ikliminde bir fısıltı dalgasıdır gidiyor. Ve neredeyse herkes Simone Rocha’yı konuşuyor.

Simone Rocha’nın adını daha önce duymuş olabilirsiniz.

Ünlü tasarımcı John Rocha’nın kızı. Simone ayrıca Irish brogue denilen İrlanda stili keskin maskülen ayakkabı
tasarımlarıyla da biliniyor. Modern femininiteye yeni bir boyut kazandıran genç yaratıcılardan. Sadece 27 yaşında.
İrlanda’da doğup büyüyen Simone. yılında Dublin’deki The National College Art and Design’dan mezun oldu. Eğitimine Central Saint Martin’s College’da. moda master’ıyla devam etti.

Peki Simone’u son zamanlarda herkesin diline dolayan ne?

Tamamen kendine has bir üslupla yorumladığı feminen tasarımlarının yeni yepyeni havası. Markasını beş kelimeyle özedemesini istediğimde şöyle cevap veriyor: “Romantik, sert, modem, erkeksi, dokusal.” Ve onun giysilerini düşündüğünüzde bu kelimelerin tümü derhal yerini buluyor. Simone’un kadınsı elbiseleri şiirsel olmaktan öte. güçlü ve taze. Aynı zamanda erkeksi! Simone’un şovlarında styling her zaman minimal düzeyde ve podyuma gönderdiği genç kadınlar, elbiselerinin güzelliğine inat her zaman biraz dağınıklar.

Stilinin erkeksi tarafı, son birkaç sezondur geliştirdiği kabalığıyla gurur duyan eril ayakkabılarında da kendini gösteriyor. “Bu sezonun pleksiglas yani şeffaf plastik tabanlı ayakkabılarını tasarlarken amacım klasik brogue’lan yeni bir seviyeye taşımaktı. Onlara hem güç, hem zarafet aşılamak istedim.” Simone RochaİlkbaharYaz podyumunda gördüğümüz bir diğer detay, inci. Nostalji, Simone’un tasarımlarını düşününce akla gelen bir diğer kelime. İrlanda ve Çin’in geleneksel temalarını ziyaret, büyükannesi, eski filmler… Koleksiyonlarını geliştirirken ilham için daima geçmişe baktığını söylüyor. Fakat klasik fikirlere taze bir bakış açısı getirmek ona göre şart.

Kendisi de markasıyla birlikte her sezon gelişiyor. Şimdiden imzası olarak anılan tasarım ve detayları her sezon yeni bir seviyeye taşıyor. Bu bahar ilhamı ise Batı İrlanda’dan. Londra’daki atölyesinde kumaş ve doku üzerine çalışırken aklında Batı İrlanda’nın ovalan, kır manzaralar vardı: Plastik nakışlarla elde ettiği ıslak dantel, yeşilden başlayıp koyulaşan renkler Simone Rocha geçtiğimiz yıl İngiliz Moda ödüllerinde Yılın Yükselen Kadın Tasanmcısı seçildi Aynı ödülü Wallpaper da ona verdi Dover Street Market. Cointreau ve Tategibi prestijli isimlerle ortak çalışmalar yapan Simone’un bu yılki proje ortağı J Brand. Görmek İçin Temmuz ayma kadar bekleyeceğimiz bu işbirliği şimdilik perde arkasında olsa da, açık ve net olan Simone’un Christopher Kane ve Proenza Schouler’ın izinden gittiği…

Yükselen Trend Simone Rocha Tasarımları ResimleriYorum Yaz