Ameliyatsız Ve Ameliyatlı Yüz Germe Operasyonları

AMELİYATLI MI, AMELİYATSIZ MI?

Medikl estetikte sürekli gelişen yöntemler, yüz germe meliytlrının sonunu mu getiriyor? Yoks kesin ve klıcı sonuç için cerrhi kçınılmz mı? Uzmnlrı krşı krşıy getirdik, bkın neler öğrendik.

Gün geçmiyor ki e-post kutum yüz germede non invziv (cerrhi olmyn) estetik uygulmlrl ilgili bir bsın bülteni düşmesin. “Ult-her’yl tek senst zmn meydn okuyun”, “iple skılm yöntemiyle meliytsız 10 yş gençleşin” cümleleri kfmd uçuşup dururken ister istemez, yoks birz brtılıyor mu, dedim. Ne yni, bizi hl selülit kremleriyle uğrştırn medikl estetik sektörü, yüz germe meliytlrının pbucunu dm tmış olbilir mi? Teknoloji ne r bu kdr ilerledi?

Estetik dünysı bu konud ikiye yrılmış durumd. Kimi doktorlr önümüzdeki 10 sene içerisinde yüz germede cerrhi opersyonlrın ortdn klkcğını söylerken, kimiyse ttmin edici ve birkç yd uçup gitmeyen sonuçlrın nck cerrhiyle lınbileceğini svunuyor. işin peşine düştüm ve görüşlerin trfsız olmsı dın, hem invziv hem de non invziv uygulmlr ypn plstik ve rekonstrüktif cerrhi uzmnlrı Op. Dr. Tunç Tiryki ve Op. Dr. Seyfi Akby’ın kliniklerinin yolunu tuttum. Tiryki, medikl estetik yöntemlerinin cerrhi gereksinimi yok edemeyeceğini nck meliyt trihini bir miktr öteleyebilece-ğini belirtirken, Akby non invziv girişimlerin doğru uygulndığınd toprlmsı zor çene httınd bile iyi sonuçlr verdiğini söylüyor. Peki bu yöntemler hngi durumlrd yetersiz? Klsik yüz germe meliytın ornl dh prtik görünen ve nrkozsuz uygulnn mini-lift nedir? Buyurun ynıtlr.

OP. DR. TUNÇ TİRYAKİ: “CERRAHİ, BİR YERDEN SONRA KAÇINILMAZ“

3K MODA: Medikl estetikteki gelişmeler cerrhiyi rf kldırbilir mi?

TUNÇ TİRYAKİ: Günün birinde bilim kurgu filmlerindeki gibi insn DNA’sı kendini yenileyecek şekilde mnipüle edilebilirse, mesel kişi sürekli 39 yşınd klbilirse, nck o zmn gençleşme nlmınd estetik cerrhiye ihtiyç klmz. Yoks medikl estetik, cerrhiyi bitirmez. Ne ypr? Üzerine ekler, hfif geciktirir, sonuçlrını dh ntürel kılr, yni estetik cerrhinin elini güçlendirir ve belki lnını drltır. Örneğin yüzün üst kısmınd botoks’l neredeyse her türlü problemi çözebiliyoruz. Doku kybınd meliyt gerek klmdn hzır dolgulrl yüze volüm verebiliyoruz. Anck bir yerden sonr bunlr yetersiz geliyor. Yni 50 yşınd ypınc olmuyor!

3K MODA: Bıçk ltın ytmk için burdki etken, yş mı yni?

T.T.: Aslınd problemin ne olduğu önemli. Nsıl ki bel ğrısının sebebi hfif bir fıtıks fizik tedviden ynıt lbiliyorsun m fıtık dışrı çıkmışs cerrhi müdhle gerektiriyor, tıpkı onun gibi. Doku kybı vrs bunu miniml invziv yöntemlerle tedvi edebilirim. Kşlrdki düşmeyi botoks’l giderebilirim, çene kenrı gevşemişse erken dönemde dolgu uygulyrk çözebilirim m bir yerden sonr deri srkmy bşlyck. O zmn bunu kulk rksındn skı ypmdn düzeltemem, çünkü deriyi yukrı lmm lzım. Yni her ölümlü bir gün estetik cerrhi meliytını tdcktır.

3K MODA: Peki 30-40 yşlrınd ypıln medikl estetik uygulmlr, ileriki yıllrd cerrhi gereksinimi geciktiriyor mu?

T.T.: Elbette. Eskiden hsty 45 yşındyken yptığım meliytı 50-55 yşın erteliyor m sonuçt yine ypılmsı gerekiyor. Çünkü ben 50 yşındki bir kdını nck cerrhiyle 35’inde gösterebilirim.

TUNÇ TİRYAKİ

MINI-LIFT’LE KISA SÜREDE DOĞAL SONUÇ

3K MODA: Mini-lift’in totl yüz germe meliytındn frkı nedir?

T.T.: Eskiden genel nestezi ltınd üç buçuk stte yptığım klsik bir totl yüz germeyle ldığım sonucun ynısını, htt dh doğlını mini-lift’le bir-bir buçuk st içerisinde nr-kozsuz ve sdece kulğın içi ve rk köşesini keserek lıyorum. Yr izi küçülüyor, meliyt süresi kıslıyor, dolyısıyl hst çok dh hızlı iyileşiyor. Ameliytın rdındn ilk gün hstnede klınıyor, kişi iki gün sonr sçını yıkybiliyor, ortlm bir hft sonr d norml hytın dönebiliyor.

BU BÖLGEYE DİKKAT!

Yüz ilk nereden yşlnmy bşlıyor? Hngi belirtiler kişinin rtık bir estetik cerrhın kpısını çlmsı gerektiğinin işreti? Plstik ve Rekonstrüktif Cerrhi Uzmnı Op. Dr. Tunç Tiryki ynıtlıyor: “Yüz yşlnmsı, kemiklerdeki erime sebebiyle kemiklerin boşlmsı ve bunun sonucu olrk derinin srkmsıdır. 25-50 yşlrı rsınd, bir kdının sdece yüzünde bir su brdğı kdr kemik ve yumuşk doku kybı olur. Yşlnm ort yüzden bşlr, çünkü kemiğin en hızlı eridiği yer göz ltı, elmcık kemiği ve üst çene kemiği bölgesidir. O yüzden erken dönemde gözlenmesi ve dolgulrl ilk desteklenmesi gereken yer bursıdır. Elmcık ve çene kemikleri kuvvetli olnlrın dh geç yşlncğını öngörebiliriz.

3K MODA: Mini-lift, totl yüz germe meliytının yerini ldı diyebilir miyiz o zmn?

T.T.: Totl yüz yerme meliytını ben rtık çok ndir ypıyorum. Bütün yüzü kldırmnın mnsı yok, çünkü üst trfı zten botoks’l, ort trfı d dolgulrl toprlybiliyorum, o zmn niye yukrılr kdr keseyim? Önemli oln mini-lift’i doğru zmnd ypmk.

3K MODA: Bu meliytlrd hedeflenen nedir?

T. T.: İnsn ynd ne görüyors on innıyor ve bunun fiziksel sonuçlrı vr. Mi-ni-lift’le 50 yşındki bir kdını 12 yş gençleştirebiliyoruz. Eğer o kdın yny bktığınd 38 yşındki hlini görüyors o zmn hormonl sistemleri, metbolizmsı d 38 yşınd gibi çlışmy bşlıyor, hücreleri kendisini 38 yşındymış gibi yeniliyor. Bunun sonucund ks gücü düzeliyor, spor ypmy dh meyilli oluyor, cinselliğini tekrr yşmy bşlıyor, hytının kışı değişiyor. Yni bunu ylnızc yüz gençleştirme olrk düşünmemek gerek. 3K MODA: Etkisi ne kdr sürüyor ve sonucun klıcılığı nsıl rtırılbiliyor?

T. T.: Kişiyi 50’den 38’e çektiğimizde, bir yıl sonr 39 yşınd görünüyor. Yklşık 12 yıl sonr, yni tekrr 50 gibi göründüğünde meliyt tekrrlnbiliyor. Bu süre boyunc hormon dengelerine dikkt etmek, spor ypmk ve hyt pozitif bkmk çok önemli. Ard yüze non invziv yöntemler uygulmk kesinlikle çok fydlı. Şöyle düşünün; deriyi yukrıy ldım, yğ vey kök hücre koydum y d dolgu yptım, kemikleri düzelttim ve deriyi tekrr onun üzerine oturttum. Yüzü eski ornlrın getirdim. Sonr her dkik deriyle oynmk gerekmiyor; o boşln yerleri dolgun tuttukç deriyi de yukrıd tutuyorsun zten. İşte bu noktd miniml invziv süper! 3K MODA: Ameliytsız yüz germe için kullnıln Ulther, Thermge gibi ultrsound ve rdyo frekns cihzlrı hkkınd ne düşünüyorsunuz?

T.T.: Bunlr deriyi ısıtrk dokunun birz toprlnmsını sğlyn m dh çok gözenekleri sıkılştırn, derinin klitesini rtırn uygulmlr. Hepsi güzel m erken yştki problemleri çözmek için. En önemlisi, bunlrın uzmn biri trfındn ypılmsı gerekiyor. Bu işin ucuzu yok. Mesel bir hst geldi, deri ltındki bütün yğı eritmişler. Yşlnmnın yıllr içinde ypcğı şeyi cihzl 15 dkikd ypmışlr. Bu gibi olumsuz etkilerle krşılşmmk için bu işi bilen birine gidilmeli.

OP. DR. SEYFİ AKBAY: “CERRAHİ DIŞI YÖNTEMLER HER YAŞTA FAYDA SAĞLAR”

3K MODA: Non invziv uygulmlr tlep son yıllrd niye rttı? SEYFİ AKBAY: Bşlıc sebebi botoks’un rtık dh doğl görünüm sğlyck şekilde uygulnmsı ve geri dönüşümü olmyn riskler tşıyn dolgu mlzemeleri yerine, ndir rstlnn kompliksyonlrı kolyc tedvi edebilen hylüronik sidin kullnımının yygınlşmsı. Tüm bunlr eklenen yüksek teknolojik cihzlr d elimizdeki tmmlyıcı girişimleri oluşturuyor. Önümüzdeki yıllrd çok dh etkili ve kompliksyon ihtimli zltılmış letlerle muhtemelen dh d iyi sonuçlr lınck. 3K MODA: 50-60 yşlrındki bir kişinin yüzü cerrhiye gerek klmdn toprlnbilir mi?

S.A.: Bu tmmen yüzün ntomisine, yni cilt ltı yğ ve yumuşk dokulrl mevcut kemik iskelet ypısın göre değişir.

Cerrhi dışı girişimler, her yşt görünümü gençleştirmeye, dh sğlıklı ve dinlenmiş hle getirmeye ktkıd bulunur. Anck beklenti çok yüksekse cerrhi işlemlere yönelmek gerekir.

3K MODA: Medikl estetikte rtık her bölgede olumlu sonuçlr lınbiliyor mu?

S.A.: Artık gerek klitesi çok yüksek hy-lüronik sit içerikli dolgulr ve botoks, gerekse fokus ultrsound ve rdyo frekns cihzlrıyl ypıln girişimler, üst yüz bölümünde olduğu kdr ort ve lt yüz dediğimiz çene konturlrıyl ğız çevresinde de epey iyi sonuç veriyor. Ağız köşelerinin yönünün şğı düştüğü, kişiyi yorgun gösteren çöküntülerde ve dikey çizgilerde hylüronik sit dolgulr birinci seçenek. Çene konturlrınd, fokus ultrsound ve rdyo frekns cihzlrıyl dolgu mddelerinin kombine tedvisi söz konusu. Çene ltı gıdı bölgesinde ultr-sound ve kıs çene ypısınd dolguyl çene uztımı d, lt yüz şekillenmesinde son derece ttmin edici sonuçlr veriyor. 3K MODA: Bu yöntemlerin hiç mi yetersiz kldıklrı durum yok?

S.A.: Ağır boyun diye tnımldığımız şırı klın ve yğlı çene kenrı ve yşlı boyun bölgesinde yetersiz gelebiliyorlr. 3K MODA: Cerrhi dışı girişimlerde sonuç ne kdr klıcı?

S.A.: Aynı gün işe ve sosyl hyt dönme vntjı sğlyn bu uygulmlrdn botoks’un etkisi dört-ltı y, dolgunun bir buçuk-iki yıl. Fokus ultrsound ve rdyo frekns gibi teknolojik uygulmlrd sonuç iki-üç y içinde elde edilir ve klıcılık iki yıl kdrdır.

ÖRÜMCEK AGI YÖNTEMİ İŞE YARIYOR MU?

İple skılm yöntemleri cerrhi gerektirmediği ve kıs sürede sonuç verdiği için son zmnlrd çok popüler. Bkın Plstik ve Rekonstrüktif Cerrhi Uzmnı Op. Dr. Seyfi Akby bu uygulmlr hkkınd ne düşünüyor: “İple skılm yöntemleri benim sıklıkl bşvurduğum uygulmlrdn değil. Kısıtlı vklrd tbii ki işe yrybilir m elde edilen sonuçlrın ttmin edici sürelerle klıcı olduğunu düşünmüyorum. Askıl m dediğimiz şey, sdece deri ktmnının tek ünite olrk yüzün üst kısmındki kslr fikse edilmesi. Kişi botoks, hylüronik sit içerikli dolgulr, fokus ultrsound/rdyo frekns cihzlrı ve destekleyici vitmin enjeksiyonu, PRP gibi uygulmlrdn beklediği sonucu lmzs, cerrhi bir yöntem oln nck neredeyse skılm gibi hızlı iyileşme sğlyn mini-lift’i tercih etmelidir. Böylelikle hem dh doğl hem de klıcı sonuçlr mümkün kılınbilir.”

[gllery ids=""]

Yorum Yaz