Aromaterapi Nedir? Aromaterapi İle Güzelleşin

Aromaterapi Nedir? Aromaterapi İle Güzelleşin

Emlkçılr, yıllrdır romterpinin fydlrındn bihberler. Bir evi bir n önce elden çıkrmk mı istiyorsunuz? Evi potnsiyel müşterilere gösterirken, fırındn yeni çıkmış kurbiye kokusunun evi doldurmsını sğlyın. Bu ılık koku, müşterilere çocukluklrının geçtiği yerleri htırltck ve evi benimsemelerini kolylştırcktır. Sonrsınd evi stcğınızdn emin olbilirsiniz.

Son zmnlrd, popüler bir tedvi yöntemi olrk birçok insnın ilgi odğı hline gelen Aromterpi, slınd uzun bir geçmişe shiptir. Yüzyıllr boyunc, dini törenlerde tütsü, yinlerin bir prçsı olrk kullnıldı. On birinci yüzyıld doktorlr, hstlıklrı iyileştirmek ve önlemek için özel yğlr, bitki özlerine bşvurdulr.

Atlrımızın yüzyıllrdır bşvurduğu bitki kokulrının şiflrını,ştırmcılr syesinde son yıllrd neyse ki yeniden keşfedebildik. Bitki kokulrı beyin dlglrımızı değiştirerek ruh hlimizin derinden etkileyebilme özelliğine shiptir. Kokulr, uyrıcı, skinleştirici vey neşelendirici olbilir. Bğışıklık sistemimizi bile etkileyebilirler. Bilim dmlrı uzunc bir süredir beynin frklı bölümlerini uyrn ve hrekete geçiren kokulr üzerinde çlışmktdırlr. Örneğin, portkl, ysemin ve gül skinleştirici ve huzur verici bir etki yrtırken, biberiye ve krbiber yğı insnı uyrır ve enerji ihtiycını rttırır.

Fırındn yükselen sıck kurbiye kokusunun vey yemyeşil bir çyırın uzun zmndır klınız gelmeyen htırlrı nsıl bir nd klınız düşürdüğünü hiç merk ettiniz mi? Burun boşluğunun üst kısmındki koku sinirleri, beynin duygu merkezi ve htır deposu oln limbik sistemi hrekete geçirir ve böylece uzun zmndır bilinç üstüne çıkmyı bekleyen htırlr, lgıldığınız kokulr syesinde yeniden gözünüzde cnlnır. Limbik sistem, ynı zmnd klp tışını, kn bsıncını, nefesi, hfızyı, stres seviyesini ve hormon dengesini beyinde kontrol eden sistemlerle birlikte çlışır. Kokulrın beyin dlglrı ve sistemleri üzerindeki tüm bu etkilerinden ötürü günümüzde birçok sğlık prtisyeni romterpinin fydlrındn yrrlnmktdır.

Bitki yğlrının fydlrı çıkçsı symkl bitmez. Örneğin, şıklştırıcı ve ntiseptik özellikleri syesindeki vücuttki kesik ve sıyrıklrın üzerinde bkteri oluşumunu önlerler. Aynı zmnd kuru ve yıprnmış ciltleri nemlendirmeye de birebirdir.

Anck eğer romterpi hkkınd yeterli bilgiye ship değilseniz, bu bitki yğlrını derinize uygulrken tedbiri sl elden bırkmyın. Yğlr oldukç güçlü ve yoğun olduğu için kullnılmdn önce mutlk su ile krıştırılmlıdır. Yoks hsss ve çilli derilerde lerjiye yol çbilirler. Bir bitki yğını tüm vücudunuz uygulmdn önce derinizde test edin. Yğı ufk bir ln sürüp yıkmdn yirmi dört st derinizde bekletin. Eğer derinizde kızrıklığ vey kşıntıy yol çmdıys, yğı kullnbilirsiniz. Anck hmileyseniz, her türlü bitkisel yğdn kçının.

Birçok ecznede bitki yğı bulbilirsiniz. Anck bu yğlr, oldukç mliyetlidir. Bu nedenle isterseniz, bitkileri, çiçekleri ve bitki köklerini 1015 gün votknın içinde bekleterek vey lkol ile ovrk kendi bitki yğınızı elde edebilirsiniz. Sonrsınd elde ettiğiniz z miktrdki bitki yğını ufk bir şişede sklyıp, istediğiniz zmn vücudunuz uygulybilirsiniz. Yygın olrk kullnıln bitki özlerini ve bu özlerin nsıl kullnılcğını öğrenmek için şğıdki listeyi gözden geçiriniz.

< href="http://www.3kmod.com/cilt-bkimi-ve-guzellik/cilt-bkimi-cilt-bkimi-ve-guzellik/romterpi-nedir-romterpi-ile-guzellesin/ttchment/indir-1-2" rel="ttchment wp-tt-35997">Fesleğen: Fesleğen, morl yükseltici ve ferhltıcı etkileri dolyısıyl birçok bitkisel trifte yer lır. Cildi eş zmnlı olrk soğutur ve ılıtır. Bu nedenle, bnyo esnsınd fesleğen kullnımı, Ayurved tıbbınd oldukç yygındır. Fesleğen, ynı zmnd böceksvr olrk d kullnılbilir.

Krbiber: Krbiberle ilk temsınız sizi hpşırtbilir; nck sonrsınd krbiber enerji seviyenizi yükseltmeye birebirdir. Olgunlşmmış krbiber meyvesinden elde edilir.

Sedir ğcı: Elbise dolplrının ve çekmecelerin hoş kokmsı için çoğunlukl kullnıln sedir ğcı, beyni hfifleten ve rhtltn hoş bir kokuy shiptir. Kşıntılı deriyi iyileştirmek ve yğlı cildi sıkılştırmk için de kullnılır.

Nrenciye yğlrı: İşinizde yorgun rgın eve döndüğünüzde, bir sprey yrdımıyl bulunduğunuz ody nrenciye özü sıkın. Nrenciye yğlrı ortmın tmosferini yumuştıp, yorgunluğunuzu unutmnız yrdımcı olur.
Misk dçyı: Depresyonl, regl ğrılrıyl ve regl öncesi sendromuyl svşmy birebirdir. Hvy sıkrk vey msj yğı olrk kullnrk, vücudunuzu gevşetip, rhtltbilirsiniz.

Okliptüs: Göğse sürülerek vey öksürük pstili olrk kullnılrk, soğuk lgınlığı ve grip tedvisinde kullnılır. Aromte rpi tedvisinde sıkılıkl kullnıln bir ntivirl ve blgm sök türücüdür.

Çiçek yğlrı: Çiçekler, güzel görüntüleriyle göze, hoş kokulrıyl ise burn hitp eder. Çiçek yğlrı strese birebirdir. Bitki özleri rsınd insnlr trfındn en fzl çiçekler tercih edilir. Yygın olrk etrfınızd gördüğünüz çiçeklerin ynı sır, vrlığındn bihber olduğunuz egzotik çiçeklerin de büyüsünü keşfetmekten geri klmyın.

Srduny çiçeği: Srduny çiçeği yğı cildi rhtltır ve yumuştır. Aynı zmnd virüslere ve mntr oluşumun krşı d iyi biri tedvi yöntemidir.

Lvnt: Lvnt yğının en şiflı ve etkili çiçek yğı olduğu şikârdır. Hstnelerin yoğun çlışm ünitelerindeki rştırmcılrın bulgulrın göre, lvnt özü, stresle bş çıkr ve morli yükseltir. Aynı zmnd ufk ynık, kesik, zedeleme ve böcek ısırığı vklrınd ntiseptik olrk kullnılbilir. Ester içermesi dolyısıyl, ytıştırıcı etkisi vrdır. Ytk çrşfınız birkç dml lvnt özü dmltrk uykusuz kldığınız gecelere son verebilirsiniz.

Mndlin: Mndlin özü, öfkeyi ytıştırmsıyl ve morli yükseltmesiyle ünlüdür.

Silht: Bu ykıcı ve bhrtlı bitki esnsı, beyni rhtlmy ve skinleştirmeye birebirdir. Afrodizyk olrk d işe yrdığı hlk rsınd söylenir.

Nne: Nne, soğuk lgınlığını, gribi ve burun kıntısını tedvi etmek için sıklıkl kullnılır. Birkç dml nne özünü sıck suy dmltıp, buhrını içinize çekin. Nne, ynı zmnd beyin için iyi bir uyrıcıdır.

Gül: Bir Aromterpi klsiği oln gül yğı, stresi tmk ve morli yükseltmek için sıklıkl kullnılır.

Biberiye: Akdeniz mutfğının vzgeçilmezidir. Gergin sinirleri ve öfkeyi ytıştırmy birebirdir.

Sndl ğcı: Sndl ğcı yğı, bğışıklık sistemini geliştirir ve ntiseptik özellikler içerir.

Çy ğcı: Çy ğcı yğı, ynıklr, uçuğ ve yk mntrın iyi gelen bir tür ntiseptiktir.

Ylng ylng: En egzotik çiçek özlerinden biri oln ylng ylng yğı, vücudu fiziksel ve ruhsl olrk ytıştırbilmesiyle bilinir.

Yorum Yaz