Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Çocuk odasının yeri

Evde çocukların uyuyacağı, oynayacağı ve çalışacağı oda nasıl olmalı?

Evde çocuğa (ya da çocuklara) nasıl bir yer ayrılmalı ve bu yer uygun biçimde nasıl düzenlenmelidir? Bu sorun dikkatle ve özenle ele alınmalıdır; çünkü pek çok ve değişik noktayı hesaba katmak gerekir. Her çocuğun, hattâ küçük bebeklerin bile, kendilerini güven içinde hissedecekleri ve gelişmelerinin her evresinde kendilerine özgü yanlarını ge liştirecekleri bir odaları olmalıdır. Bu yerde uyuyacaklar, bir başlarına kalacaklar, bağımsız işler yapacaklardır.

Çocuk odası, yalnızca veni doğmuş bebeğin sesine anababanın kolaylıkla ve hızla koşmalarını sağlasın diye değil, özellikle çocuğun ışık, gürültüler ve öbür bölümlerden gelen sesler aracılığıyla evin yaşamına katıldığını nababanın odası hissetmesi için, öbür odalara yakın olmalıdır. Çocuk büyük bir hızla büyüyecektir ve bu eğitim sürecinde, “kendinin” olan bir yerde bulunmalıdır.

Nerede ve nasıl?

Çocuğa ayrılacak bölümün seçiminde, yeni doğmuş bebeğin gereksinimleri ile ailenin günlük yaşamı arasındaki denge göz önüne alınmalıdır. Zaten dairenin planı da, genellikle böyle bir seçime zorlar. Çocuğun yerini yatak odalarına yakın, banyo ve tuvaletin bulunduğu bölümde düzenlemek, burasının evin gündüz yaşanılan oturma odası ve salon bölümünden şöyle ya da böyle apayrı olması demektir. Çocuk bu odayı yalnızca yatak odası olarak kullanmaz, orada oynar, çalışır, kitap okur, vb. O halde bu çocuk odası, çocuk için düzenlenmiş en yararlı eşyalarını koyabileceği, kendine.özgü bireysel, hattâ topûjmsal etkinliği rahatça geliştireceği, evin içince ayrı bir ev gibi bir yerdir.

“Müstakil” evlerde ya da büyük dairelerde yapılabilecek şey çoktur. Bu tür konutlarda çocuklara, yatak odalarına bitişik, oyun ve benzeri işlevleri için ayrı bir oda ayrılabilir; hattâ bu oda bir kapıyla doğrudan doğruya salona bile bağlanabilir (bu durumda sürgülü kapı kullanmakla, evin yatma ve oturma bölümlerinin bütünleşmesi sağlanır). Ne var ki, konutların çoğunda, kullanım alanı genellikle dardır; “çocuk odası” olarak kullanılabilecek odalar küçüktür; daire üstteki 4 çizimde evin gece bölümünde çocuk odasının yeri için örnekler verilmiştir. Çocuk odaları (duruma göre bir ya da iki), fenababanın yatak odası, banyo ve konutun geri kalan bölümü arasındaki bağlantı, her konutun kendine özgü yapısına göre düzenlenir. Karşı sayfada ilgi çekici bir çocuk odası düzenlemesi görülmektedir. planlarında odaların dağılımını düzenleyen ilkeler çok katıdır. Bazen, daha olumlu sonuçlar elde edebilmek için, konutun yapısını değiştirmeye yönelik girişimlerde bulunmak zorunluluğu doğar konut içi duvarların yıkılması ya da benzeri işler). Sözgelimi. çocukların odasıyla doğrudan bağlantılı iki kapı kullanarak, koridoru geçmek zorunda bırakmayan bir çözüm uygulanabilir. Buna benzer bir çözümle bir iç duvar yıkılıp odalar arasında bütünleşme sağlanabilir; üstelik bu bütünleşme yalnızca yatak odaları ile çocuk odaları arasında değil, bu iki bölüm ile evin geri kalan bölümü arasında gerçekleştirilebilir. Bütün alanı bu biçimde kullanmak olanağı da vardır: Yajnız, konuta belirli bir derinlik kazandırmak ve odaları birbirinden ayırmak isteniyorsa, sıkıca kapanan kanatlardan oluşan bölmeler yaptırılabilir.

Birden çok çocuklu aileler daha geniş ve toplu bir yere gerek duyacaklardır. Bir duvarın yıkılması, küçük odalardan oluşan daireyi önce tek bir oda haline getirir; sonra, istenilen biçimde yeniden açılır kapanır kanatlarla, daire, içinde yaşayan kişile;in ayrı ayrı gereksinimleri doğrultusunda bölünebilir; ayrıca aile bir araya toplandığında, konut bütün bölümler açılarak kullanılabilir. Ana sorun bu çözümlerin koşullara uygun ve yararlı bir biçimde gerçekleştirilmesidir.
Bebek Odası Nasıl Olmalı | Güzelliğin Merkezi | kadın, kadın … 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ? Resimleri
Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı? | ANNE – ÇOCUK – COSMOTURK 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Çocuk Odası Dekorasyonu İçin 4 Önemli İpucu | Feminev Blog 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Bebek Odası Nasıl Olmalıdır ? | MobDizayn – Mobilya Ve Ev Dekorasyonu 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Çocuk Odası | DekorStore 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? | Blog Modoko 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

BEBEK ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR? – Dekorasyoncular.com 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Bebek Ve çocuk Odası Dekorasyonu İçin Faydalı Bilgiler, Öneriler … 3KModa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Yorum Yaz