Serel Yereli (Alara)

Sizce kadınlar gücünü nereden alıyor?

Kadın ve erkek beyni aynı bilgiyi farklı proses ediyor. Erkek beyni yaklaşık 7 kat daha fazla gri hücreleri kullanırken, kadın beyni yaklaşık on kat daha fazla beyaz kısmı kullanıyor. Bu ne demek?

Erkek beyni daha fazla bilgi, veri ve derinlik algısına ulaşabilirken, kadın daha fazla link ve aynı anda birden fazla iş yapabilme becerisine sahip olabiliyor. Bunun iyisi kötüsü yok.

Sadece farklıyız ve çeşitlilik zenginlik katıyor. Kadınlar gücünü bu farklı perspektifleri görebiliyor olmalarından alıyor. Örneğin kadınlar istedikleri yöne gitmeyi belki masaya yumruk atarak değil, kişileri daha iyi dinleyerek, ihtiyaçları daha iyi saptayarak başarıyor. Belki bu iş dünyasında biraz yumuşak bir yöntem olarak algılanabilir, ancak önemli olan sonuç alınması ve bunun sürdürülebilir olması.

Kısacası bence sihirli kelime “denge”. Kuşlar tek kanatla uçamadığı gibi, bizlerde kadın ve erkek olarak beraber daha güzeliz ve daha güzel işler yapabiliyoruz.

Anne olmak ile iş kadını olmak arasındaki ayrımlar neler?

27 yaşında bir kızım var ve hayatımda gurur duyduğum en değerli varlığım. Çalışan anne olmak pek kolay bir iş değil.

Kadınların, iş hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğuna inanıyorum. „

Zorluklarından bahsedecek olsak ya çalışmayı bırakmamız yada çocuk sahibi olmaktan vazgeçmemiz lazım. Oysa çocuk sahibi olmak bence dünyanın en yaşanası deneyimi. Ben çalışan bir anne olarak önceliklerimi doğru belirlemeye çalıştım. Örneğin kızım için çok önemli bir günde onun yanında olmam gerekirse iş ile ilgili konularda hayır demeyi öğrendim. Ya da iş ile ilgili çok önemli zamanlarda kızımın bakımına destek olma konusunda eşimin ve ailemin kollarına sığındım. Planlayarak veya yaratıcı çözümler bularak gayet güzel orta bir yol bulunuyor.

Örneğin birçok iş seyahatime kızımı da götürdüm. Onun farklı kültürleri görmesini sağlarken diğer yandan iş toplantılarına katıldım. Tabii ki en kritik konu eşim ile paylaştığımız sorumlulukların doğru yönetilmesi olmuştur. Ben buna eşimin desteği demiyorum, çünkü çocuk sahibi olmak ortak bir sorumluluk ve biz bu sorumluluğu ortak bir şekilde üstlendik. Kızımda kendine güvenen, birçok şeyi yaşıtlarından önce başaran bir dünya vatandaşı oldu. Herhangi bir konuda eksiklik hissetti mi bunu belki ona sormak gerek, ama ben çalışan bir anne olarak aradaki dengeyi sağladığıma inanıyorum.

Sosyal hayatınızda neler yapıyorsunuz, yardım dernekleri ile çalışmalarınız oluyor mu?

Sosyal hayatımda, dostlarımla vakit geçirmenin dışında gençlere destek olma konusunda çalışmalar yapıyorum. Çeşitli vakıf ve destek organizasyonlarında yer alıyorum. Örneğin “Yeniden Biz” networküne destek veriyorum. Bu organizasyon, çalışmaya çeşitli sebeplerden dolayı ara vermiş, deneyimli ve yetenekli kadınların iş dünyasına geri dönmesi aşamasında çalışmaları olan bir dernek. Çalışmalarını çok anlamlı buluyorum. Üniversite mezunu ama iş bulamayan gençlere rol modellik ve danışmanlık yapan bir vakfa destekte bulunuyorum. Daha önce profesyonel olarak yaptığım, etkinlik ve konferanslarda konuşmacı olarak katılarak deneyimlerimi paylaşmaktan ve gençlerle birlikte olmaktan çok zevk alıyorum.

Kıyafet seçimlerinizde yardım alıyor musunuz, modayı takip eder misiniz? Kıyafet seçimlerimde özel bir yardım almıyorum. Spor kıyafetler ve preppy stili ile kendimi daha rahat hissediyorum. Modayı işim gereği takip ediyorum ama seçimlerimi çoğunlukla zamansız tasarımlardan yana kullanıyorum diyebilirim. Sanırım modayı izleyip kendi tercihlerimi bir şekilde öne çıkarmayı tercih ediyorum.

En sevdiğiniz aksesuarınız?

Tabi ki gözlüklerim! Bu sezon cat eye Jimmy Choo güneş ve Polaroid optik gözlüklerimi yanımdan ayırmıyorum diyebilirim.

Hobileriniz var mı?

Çok ciddi bir film izleyicisiyim. Ayrıca yazı yazmayı çok seviyorum. Şu anda üzerinde çalıştığım bir kitap projem var. Bunun dışında çiçeklerim ve bahçem vazgeçilmezlerim arasında. Toprağa dokunmak ve ufacık tohumların canlanarak çiçeğe dönüşmesini izlemek bana göre bir mucizeye şahitlik etmek. Güzellik sizce nedir?

Güzellik bence düşünce ile başlıyor. Bir kişinin güzel olabilmesi, başkalarına güzel gelebilmesi için yaydığı enerjinin karşısındaki kişiyi iyi hissettirmesi gerek. Hoş bir estetik görüntü iyi ve kavrayıcı duygular ile birleştiğinde bence bu güzellik diye tanımlanıyor. Güzellik kavramını karşımdaki kişinin bende yarattığı ve karşılık beklemediğim bir iyilik duygusu, bana kendimi hoş hissettirmesi olarak tanımlayabilirim.

Serel Yereli (Alara) Resimleri
Serel Yereli (Alara)_3.jpgSerel Yereli (Alara)_2.jpgSerel Yereli (Alara)_0.jpgSerel Yereli (Alara)_1.jpgSerel Yereli (Alara)_6.jpg

Yorum Yaz