Bayan Vücut Tipleri Nelerdir?

Vücudumuzu TANIYALIM

Bu ay tüm kadınların merak ettiği vücut analizine değinmek istiyorum. Halk arasında kullanılan tabirlere az çok hepiniz aşinasınızdır. Ben de bu dilden çok uzaklaşmadan sizlere hangi vücut tipinde neler giyilmeli nelerden uzak durmalı gibi önemli detaylar vereceğim.

Evet vücut tiplerini kabaca 4 başlık altında topluyoruz. Tabii ki bu 4 tipin dışında olan vücut tipleri de var ama burada asıl önemli olan şey tipin adı ya da kategorize edilmesi değil vücudunuzun vurgulanması ya da vurgulanmaması gereken bölgelerinizin farkında olmanızdır.

Gelelim bu sayıda yalnızca ikisinden bahsedebileceğim vücut tipleri başlıklarımıza:

1-KUM SAATİ

2-ELMADOLGUN

3-ARMUT

4-DİKDÖRTGEN ATLETİK

Bayan Vücut Tipleri Nelerdir? Resim Galerisi

Sonraki Bayan Vücut Tipleri Nelerdir? Resmi İçin Resmin Üzerine Tıklayın.


Kum Saati: Aslında her kadının sahip olmak istediği vücut tipidir. Belirgin bir bel oyuğu ve feminen bir silüet. Dezavantajı ise fazla kilo alınırsa ve bu kilolar eşit dağılmaz ise kalça ya da göğüs problemleri yaşanabilir. Bu vücut tipi için en uygun kıyafet seçimi şöyledir; beli vurgulayan ve vücuda oturan modeller ve olmazsa olmaz anvelop elbiseler. Asla yapılmaması gereken yanlışlar ise hatları saklamaya çalışmak için büyük bedene yönelmek; aşırı dar modeller tercih etmek ve kalçanın en geniş yerinde biten üst seçimleridir. Eğer kalçanın geniş yerinde üst biterse göz direk bittiği yere odaklanır ve incecik olan beliniz gölgelenir. Kum saati vücudunuz var fakat fazla kilodan dolayı göğüs ya da kalça probleminiz varsa aşağıda okuyacaklarınızı mutlaka dikkate alın! iri göğüslere sahip iseniz: üst bedende koyu, alt bedende açık renk tercih etmelisiniz. Yakada detaydan, degajeden ve geniş yakalardan uzak durmakta fayda var. Son olarak mutlaka beli vurgulayan kesim ve aksesuarlar kullanılmalı ki dikkat göğüslerden uzaklaşsın.

Geniş kalçalara sahip iseniz; üst bedende dekolte ve cesur renkler tercih etmelisiniz. Ayrıca vatka kullanımı da önemli bir detaydır ki kalça genişliğinize orantılı bir omuz oluşturursanız bir ilüzyon yaratarak geniş kalçaları küçültmüş olursunuz. Altta koyu renkler, düz ya da hafif bol paçalar her zaman kurtarıcınız

Elma Dolgun: Bu vücudun en belirgin özellikleri dar omuzla, orta büyüklükte göğüsler, geniş karın, düz popo ve ince kolbacaklardır. Bizim dolgun olarak tabir ettiğimiz bu vücut tipinin dezavantajı elbette fazla kilolardır. Fakat burada asıl yapılması gereken avantajlı bölgeye dikkat çekmektir. Örneğin; ayak bileği inceyse onu açıkta bırakacak modelde bir elbise, etek veya pantolon tercih edilmelidir. Robadan elbiseler ve boru paça pantolon olmazsa olmazlardandır. Hırka ve ceket kullanımına uygun bir vücut tipidir.

Ama sakın hatları saklamak için büyük beden kullanma hatasına düşmeyin! Unutmayın vücudunuzdan ne kadar bol giyinirseniz o kadar geniş görünürsünüz. Ölçülü dekolteler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Örneğin yerinde bir V dekolte ya da diz altında bir etek hem güzel gerdanınızı hem de ince bileğinizi gözler önüne serecektir. Üst beden kıyafet seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta ise dengeyi bozmamaktır. Yani ya tam belde biten ya da kalçada biten bir üst tercih etmeniz önemli. Böylelikle vücudunuzun proporsiyonuna uygun giyinmiş olursunuz ki bu da yine bir ilüzyon misali dezavantajlı bölgeyi kapatır. Kesinlikle yasak olanlar üstesi ise şöyle sıralanabilir: yüksek belli pantolonlar, bol ve kare formlu tişörtler ve çok dar üstler!

2 farklı vücut tipinden de bahsettik. Bir sonraki yazıma kadar kendi vücut tipini merak edenler için genel bazı ipuçları vermek istiyorum.

Önemli olan hangi kategoride olduğunuz değil doğru giyinmeyi bilmek. Şöyle ki; vücudunuzda kilo fazlalığı olduğunu düşündüğünüz bölgeyi kat kat örtmeye çalışmayın! Unutmayın ki ne kadar katman yaparsanız, kilonuz o kadar çok gözükecektir. Böyle bir durumda kumaş seçimi de çok etkili bir rol oynar; akışkan, yumuşak kumaşlar tercih edilmelidir, ilüzyon yaratma açısından boyuna çizgiler büyük bir yardımcıdır. Kollarınızda kalınlık söz konusu ise yarım kol yerine kolsuz, yarasa kol uzun kol ya da aşağı doğru daralan kollar tercih konusu olmalıdır. Unutmayın; her şey bir ilizyondan ibaret ve bunu başaracak olan da sizsiniz.

Yorum Yaz