Riccardo Tisci’nin Kışkırtıcı Givenchy Tasarımları

Givenchy Riccardo Tisci

Givenchy’nin kışkırtıcı artistik direktörü, Paris moda evindeki 10. yılını kutlarken güçlü bir defile ve nefes kesici yeni bir mağaza ile New York’a umut mesajı veriyor.

S 11 Eylül’ün yıldönümüne saygı duruşu niteliğindeki şovunuza tüm eleştirmenler övgü yağdırdı. Başta bu fikre yaklaşımınız nasıldı?

C 11 Eylül bir şov yapmak için çok hassas bir tarihti ancak moda konseyi bize o günü ayırmıştı. Givenchy’deki herkes projede çalışma konusunda çok stresliydi ama ben dünyayı yönlendirmeye yardım eden bir enerji olduğuna inanıyorum. Bütün dinleri aynı yere getirerek, geleceğe sevgiyle bakma düşüncesi ile geçmişi affedebileceğimiz bir noktada olduğumuz mesajını vermek istedim. Sanırım bu Vs yüzden insanlar çok olumlu bir şekilde algıladılar. Bu, büyük bir moda evinin çılgın, görkemli bir şov yapması gibi bir şey değildi. Sadece dürüst olmak ve sevgiden bahsetmekti.

Riccardo Tisci’nin Kışkırtıcı Givenchy Tasarımları Resimleri
S Şov, gerçekten couture ve erkek de dahil giyime dair yaptığınız her şeyin bir kutlamasıymış hissini verdi. Son 10 yılda neler öğrendiniz?

C Sevgi en önemli şeydir çünkü sevginin fiyatı, ten rengi, cinsiyeti yoktur. Sevgi sevgidir. Beyninizden değil kalbinizden gelen ve kontrol edemeyeceğiniz bir şeydir.

S Ama karanlık bir yönünüz de var. Rottvveiler köpekleri neredeyse logonuz haline getirdiniz ve modellerinizi Latin gangsterler şeklinde giydirdiniz. Bu imajları nasıl uzlaştırıyorsunuz?

C Benim stilimde zıtlıklar çok önemlidir. Romantizm ve karanlıkla, din ve cinsellikle sürekli oynarım. Bu önemli çünkü her şey benim içimden geliyor. Yaratıcı olmam adına bana para ödendiği için çok şanslıyım. Couture yapıyor veya 300 bin Euro değerinde bir elbise tasarlıyor olabilirim fakat aynı zamanda bana yolculuğumda eşlik etmek isteyen herkes için ürünler yaratmaya da ihtiyacım var. Başarımın bir parçası da, hem yetişkin kadın ve erkekleri hem de gençleri her gün giyilebilecek kıyafetler ile giydirmem.

S Neden Donatella Versace’ye sonbahar reklamlarınızda yer verdiniz?

C Aileleri, kabileleri ve çeteleri kutlamak istediğim için sevdiğim herkesi reklam kampanyalarımıza dahil ettim. Donatella’yı seviyorum, başladığımda bana kapıyı açan ilk kişilerden biriydi. İnsanlar tasarımcıların birbirlerinden nefret ettiklerini sanırlar ama bu doğru değil. Onlara büyük saygım var. Tabii ki hepsine değil çünkü hayat bu ama Donatella, Kari Lagerfeld ve Heidi Slimane benim arkadaşlarım. Hangimizin daha çok satış yaptığı önemli değil.

S Kampanya ve koleksiyonlarınızda her türden çeşitliliği kucakladınız.

Moda dünyasında bu durumun yaygınlaşmaya başlamasının nedeni nedir sizce?

C Böyle olduğu için çok mutluyum çünkü başladığımda yaptığım şey için herkes tarafından yerden yere vuruldum. Transseksüel arkadaşım Lea T’yi bir reklamda oynattığım ya da bir şovda çoğunlukla siyahi modellere yer verdiğim için tamamen saldırıya maruz kaldım. Çok saf ve gençtim, insanların şokla tepki verdiklerini gördükçe kendimle daha da gurur duydum.

İşte ilk defa o zaman, Givenchy çantalarını satmamın dışında bir miktar gücümün de olduğunu fark ettim. Bu gücümü de evrene olumlu bir mesaj göndermek ve insanların durup düşünmelerini sağlamak için kullanacağım.

S Hepimiz, Instagram hesabına yüklediğiniz fotoğraflardan aileye verdiğiniz önemi biliyoruz. Peki ya ailenizdeki rolünüz nedir?

C Sekiz kız kardeşten sonra ilk erkek çocuğum. Çok zorlu bir çocukluğum oldu ama yine de bunu kimseninkiyle değişmek istemem. Annem ve kız kardeşlerimi dünyadan korumak için gençken çalışmaya başladım. 17 yaşındayken ise kendi hayatım için bir şeyler yapmam ve kendimi ifade etmem gerektiğini hissettim. Böylece gidip, aileme daha iyi yardımcı olabilmek için mücadele verdim. Temel olarak rolüm, bir baba rolüne dönüştü. Kardeşlerim de güçlü savaşçılardır. Ama aynı zamanda en son doğan olarak da ailenin bebeğiyim. Hiç büyümemiş bir çocuk gibiyim.

TASARIMCI PROFİLİ… RICCARDO TISCI

Perakende Yıldızları

747 Madison Avenue’daki 500 metrekarelik, yüksek tavanlı yeni mağazasıyla Tisci, tıpkı kentin müşterileri gibi çeşitlilik içeren aksesuar grubunu özenle düzenleyebileceği bir alan yarattı. “Bu yüzden New York’u seviyorum,” diyor tasarımcı ve ekliyor, “Baleye, şık bir yere gidebilir veya sokaklarda kaybolarak şarkıcı ve sanatçılarla karşılaşabilirsiniz. Harlem ya da Brooklyn’e gidebilir ve kendinizi Avrupa’da sanabilirsiniz. Bu şehir dünyanın kalbi.”

RICCARDO’YA HAYRANLIK

Özel tasarım elbiselerini sayısız kırmızı halıda gördünüz ama Tisci aynı zamanda, aralarında New York şovuna katılan bu yıldızların da bulunduğu birçok ünlünün şiddetle arzuladığı sokak kıyafetleri de yaratıyor.

Yorum Yaz