Amerika Kaliforniya Tatil Gezi Rehberi

210. KİLOMETRE: LOS OLIVOS

Los Olivos, Snt Brbr’y yklşık 50 kilometre uzklıkt, gezilmeye değer küçük bir köy. Edn Vlley’nin muhteşem bğcılık bölgesinin klbine gizlenmiş bu huzurlu köy hiç bozulmmış.

310. KİLOMETRE: SAN LUIS OBISPO

Bu bölge, doğ hriklrıyl meşhur. Morro By y d Sn Simeon kıyısınd deniz fillerini görmek, o hriklrdn ylnızc biri… Şehrin kendisini ve dik çıd kesişen lışveriş cddelerini de mutlk gezmek gerek. Her perşembe kşmı, n cdde (Higuer Street) trfiğe kptılıp devs brbekü lnlrı kuruluyor. Bunun F. McLintocks’un meşhur XXL burger’ini ttmk için mükemmel fırst olduğunu söylemek zorundyız (www. mclintocks.com).

[gllery ids=""]

510. KİLOMETRE: MONTEREY

Los Angeles’tn Sn Frncisco’y uznn yold dnmsı imknsız durk Monterey, turistlerin istilsın uğruyor, özellikle butikler ve restornlrl dolu rıhtım ve kvryum turistlerin gözdesi. Rıhtım mnzrsındn ve klıntılrının hl görülebildiği eski konserve fbriksının bulunduğu semtten etkilenmemek elde değil. Yrımdd, Del Monte ormnını ve hemen rdındn orty çıkn burnu bir dh unutmnız mümkün değil! Rüzgrdn eğrilmiş servi ğçlrıyl çevrelenen 17-Mile Drıve yolu, milyrderlerin köşkleriyle golf shlrı rsınd zikzk çiziyor. Dlglrl dövülmüş grnit kylrın göründüğü mnzr, Britny’yı nımstıyor. İnsnın iç huzurunu bulbileceği Crmel-by-the-Se ve muhteşem bir İspnyol misyonerlik binsıys sdece birkç kilometre ötede…

614. KİLOMETRE: SAN FRANCISCO/MISSION

Monterey’den Sn Frncisco’y gitmek için önce devs trıms! ovlrı geçiyoruz. Enginrlr, soğnlr, meyve ğçlrı… Yol boyunc sırlı syısız küçük dükknd bu lezzetleri tze tze tdıyoruz. Ardındn, Lobrd Street ve Golden Gte Köprüsü’n-deki trmvylr gelmeden Sn Frncis-co’nun XXL bnliyösünden geçiyoruz. Efsnevi “Frisco”yu herkes bilir m turistlerin pek zı Mission trfını keşfe çıkr. Hlbuki şehrin kendine hs, birz d hippi hvsını yşmlısınız. Üstelik hipster çılgınlığı bury fzl yyılmmış! Mission Cddesi’yle Guerrero Cddesi civrınd hrik diner’lr, vintge restornlr ve dekorsyon butiklerinin gözümüze çrptığını d htırltlım.

PRATİK BİLGİLER

Seyht için İstnbul ktrmsız uçuş için Türk Hv Yollrı’m tercih edebilirsiniz (Gidiş-dönüş 745 vrodn bşlyn, fiytlrl). Etstur, 2449 dolrdn bşlyn fiytlrl yedi gecelik Sn Frncisco turu sunuyor.

Yorum Yaz