Asena Sarıbatur Uttu Markası Tasarımcısı

Çok frklı, çok doğl ve çok gerçek… Uttu mrksının tsrımcısı Gökçe Çıbık’tn bhsediyorum. Müzik ve hyvnlr olmdn yşymyn, toplu tşım kullnn, en sevdiği meyve nektr ve krpuz, en sevdiği renk lcivert oln rht biri olrk tnımlıyor kendini Gökçe ve dh ilk cümlede smimiyetini hissettiriyor. Aslınd mimrlık ypıyorsun, tsrımcı “olmy” bir mrk kurmy nsıl krr verdin? Evet mimrlık mezunuyum ve bir süre mimrlık yptım. Kesip biçerek, resim yprk büyüdüm. Benden bu işlerin dışınd bir şey olmzdı zten snırım ) Fen lisesi mezunuyum, syıslcı olduğum için bu yolun yolcusu olrk mimrlığı seçtim. Çok severek okudum. Tsrım zten bir sürü disiplinde vr, ölçek frklı. Mody oln ilgim merkım sonund mod tsrımı eğitimi lmm yönlendirdi beni. Lslle kdemide progrmlr ktıldım ve kbinde Uttu’yu kurdum. İki sene önce mrknı ilk kurduğund geri dönüşlerin bu kdr hızlı “olcğını” thmin ediyor muydun? Senin için nsıl bir süreçti? Açıkçsı etmiyordum! Kendimi bu konud telkin ederek bşldım birz.

Bir süre geri dönüş lmybilirsin, bun hzırlıklı mısın gibi şeyler geçti hep zihnimden. Bebek dımlrıyl bşldım zten. Az syıd prçlr, minik bir ofis. Hl ynı yerdeyim gerçi! Mrknın dı neden “Uttu” diye sorck olsm ne ynıt verirdin? Mrk ismi ryışı meşktli bir süreçti. Kendi ismim ile çıkmmkt çok krrlıydım. Frklı konud birçok kitp, dergi krıştırdım, nereden ne bulurum diye. Sonund bir gün, mitoloji kitplrındn birinde krşılştım Uttu ile. Sümer mitolojisinde dokum ve örgü tnrıçsıymış Uttu! Tek bir cümlede geçiyordu ve dh önce ben de duymmıştım. Okuyunc tmm dedim, işte bu. Sonr d isim hkkı, ptent bşvuru sürecini bşlttım hemen. Koleksiyonlrının isimleri, çekimleri, ynsıttığın duruş çok frklı. “Olmk” istediğin nokt neresi? Bu nokty ulştın mı? Teşekkür ederim! Uttu, yurtdışınd görünür ve lınbilir olsun istiyorum.

Bireysel gönderimlerin dışınd, belli noktlr, frklı ülkelere gitsin ve dh çok insnl tnışlım, hikyelerimizi pylşlım istiyorum. Uttu syesinde bir sürü insnl tnışmk çok keyifli çıkçsı. Henüz istediğim nokty ulşmk için yolum vr, m ilk koleksiyonl gerek ABD’de gerek Avustrly’d birçok frklı derginin, bloggerın, konsept mğznın dikktini çekti Uttu. Bu gelişmeler de tbi ki bşlngıç için çok önemli ve mutluluk verici. Dh d güzel gelişmelerle bu yold ilerlemek hedefindeyim. Kent Skinleri ve rdındn Tnıdık Geldiniz… Hep smimi bir his yrtıyor “olmk” hedefinde misin? Aynen öyle! Şöyle ki, ypy olmyn, gerçek ilişkiler insnı olduğumdn belki de. Kulğ çok klişe geliyor olbilir m tsrımcı ve tsrımlrın erişilebilir olmktn uzk olduğu, sdece belli bir kitleye hitp eder hle geldiği bu cmid olbildiğince her kesime hitp edebilir olmk bu gerçekliği gerektiriyor bn göre. Bunu bşrdığım innıyorum, Uttu severlerden ldığım geri dönüşler istediğim smimiyetin onlr geçtiğini gösteren ve beni çok mutlu eden geri dönüşler. İlk tnıştığımızd yeni evlenmiş, sonr d bebeğiyle ziyrete gelenler, birbirimize şrkılr gönderdiğimiz mil yzışmlrı, beni kendi ülkelerine dvet edenler… Çok güzel deneyimlerim oldu. Kent skinleriyle gerek Türkiye’de gerek dünyd birçok derginin, gzetenin, bloggerın dikktini çekmiş “olmk” nsıl bir his? İyi hissettiren bir his, gerçekten iyi hissettiren bir his. Bir mrknın bilinirliği yolund en önemli mecrlr özellikle bloglr günümüzde.

Gzete ve dergilerin de uttu ile ilgilenmesi, fen iş çıkrmmışım snırım diye keyiflendiriyor insnı. Bir işin insnın kendi içine sinmesi en önemli mevzu. Tsrım çok göreceli bir konu, kimisi nefret eder kimisi byılır. Bu noktd insnlrın ilgisini çekmiş olmk, tkdir edilmek mutlu ediyor beni. Bunu ‘Tnıdık Geldiniz” ile tekrr yklmy “oln” inncın nedir? Açıkçsı ülkemizde ve dünyd gittikçe rtn sorunlr, her gün dh d kötüye giden hytlr, bu konulrdn kopuk yşymyn bir insn olrk, hyt dir sürekli düşündürüyor beni. Bzen çoğu şeye inncımı yitirecek gibi olsm d, sonund Uttu’y tutunuyorum. Umuyorum ki çok dh iyi yerlere getirebilirim Uttu’yu, yepyeni koleksiyonlrl. Her prçnın seri üretimle yüzlerce det üretildiği bu hızlı tüketim dünysınd, her detyıyl yrı şşırtn, ve yrı yrı isimlerle dlndırıln bir koleksiyon yrtmış “olmn” çok etkileyici. Sen bu durumu nsıl yorumluyorsun? Tüketim çılgınlığı her lnd vr ve gitgide çığırındn çıkr bir hl ld bn göre.

Anlık, özensiz, bzen neden ldıklrını bile bilmedikleri şeyleri stın lıyor insnlr, yni bu düzene tlep çok. Trendlerden uzk, zmnsız, dolbınızd olmsındn keyif duycğınız kıyfetler tsrlmy çlışıyorum. Dh yvş ve skin, dh özenli ilerlemeye çlışıyorum çünkü biliyorum ki kıymetli oln bu. Ulşılbilir, giyilebilir ve tmmen doğl kumşlrl hzırlnn fkt frklılığı detylrd ykldığın, her şeyiyle bizzt uğrştığın bir mrk ile Nylon Mg’in dhi ilgisini çektin. Bu slınd yeni mrk yrtmk isteyen, hngi yold ilerleyeceğine krr veremeyen, çok sırdn oln şeyleri yeni bir mrk ltınd tekrr ypıp tsrım “olduğu” için yüksek fiytly stnlr güzel bir örnek! Çizgiyi doğru belirlemek bu şmd ilk ypılmsı gereken şey öyle değil mi? Kesinlikle öyle. Bence en önemli şeylerden biri mrk kimliği ve mrknın hikyesi. Belli bir krkteri olmlı bir mrknın, logo bile insnd bir lgı oluşturuyor. Çekimler, metinler.. Tsrımlr zten bu hikye ile orty çıkıyor. Zmn geçtikçe ve dh çok deneyim edindikçe tsrımlrın dili dh çok oturuyor, insnın kendini zmnl geliştirmesi gibi.

Dünyd en bilinir ve tkip edilen mrklrın geçmişlerine bktığınızd tsrımlrı ve mrknın simgeleri zmnl yerleşmiş. Sun, Nev, Peri. Bize onlrı nsıl tnıtck “olsn” nereden bşlrdın? Detycı kızlr olduklrını söylerdim önce! ) Rht m skin, gürültüsüz, göze çrpn m burdyım diye bğırmyn kızlr diyebilirim. Onlrın hytın dhil “olmk” isteyen kdını nsıl tnımlrsın? Özenli, detycı, frkındlığı oln, eğlenceli kdınlr hyl ediyorum ) Sn ilhm “oln” detylr neler? En çok müzik glib. Görsel bir ln olmmsın rğmen.. Sinem tbii ki. Yni bu öyle bir şey ki, bzen yold gördüğünüz bir teyzenin hırksı, mcnın renkleri kullnışı bile insn yeni fikirler verebiliyor. Stil shibi “olmk”.? Stil shibi olmy çlışmmktn geçiyor bence ) Sizin için simgesel prçlr ve renkler vrdır ve bu eksende seçimler yprsınız. Bu demek değil ki hiç frklı ve lksız şeyler giymesin insn. Am dönemlik değişimlere yk uydurbildiği gibi slınd dh ziyde bunlrdn uzk durn kişidir stil shibi bn göre. Yni kpı yine trend mevzusun çıkıyor glib. Mod kurbnı olmmk.? Mod kurbnı olmmk. Ortd çok fzl ve herkeste oln şeylerden uzk durmk. Sonr şhne bir elbise seçmiş olbilirsiniz mesel, m ynı zmnd seçtiğiniz bir ykkbı elbiseye yzık edebilir. Doğl olmk ve kendi yolunu bulmy çlışmk, bulmk glib. Onun dışınd bşlrd söylediğim gibi, görsellik çok göreceli bir durum.U Herkes gibi görünmek istemeyen, kendine it bir trzı oln ve ne istediğini bilen kdınlr benim hylimden çıkıp çizgilerimle buluşuyor.

Beğendiğiniz modcılr kimlerdir? Altuzrr, Brbr Bui, Donn Krn, RiccrdoTisci, OlivierRousteing… Türkiye’de snt ve cemiyet hytınd kimlerin trzını beğeniyorsunuz? Ece Sükn ve Ezgi İçel trzlrıyl frk yrtn, duruşlrı ve seçimleriyle hemen kendini gösteren kdınlrın bşınd geliyor. Sizi ne zmn İstnbul Mod Hftsınd göreceğiz? Önümüzdeki dönemlerde ktılmyı düşünüyoruz. Genç tsrımcılr için innılmz bir pltform olduğunu ve mrkmın büyümesi için çok fydlı olduğunu düşünüyorum. Yz sezonund bizleri neler bekliyor? Siz nsıl bir koleksiyon hzırldınız? Bu sezonun önemli trendlerinden; çık omuzlr, geniş ve kbrık kollr, püsküller ve hreketli kesimlere benim koleksiyonumd rstlybilirsiniz.

Dış giyimin ynınd myo tsrldığınızı d biliyoruz. 2 koleksiyon birden çıkrmk zor olmuyor mu? Oldukç yorucu ve zor oluyor. Am tsrım ypmk hyl ettiğim şeyleri hyt geçirmek beni o kdr çok heyecnlndırıyor ki sonuç çıktığınd koleksiyonlr bittiğinde yşdığım mutluluk her Müthiş bir yetenek, mod dünysın şeye değer birbirinden frklı tsrımlrıyl hızlı bir uluslrrsı pltformd tnınmk giriş yptı! Ağırlıklı olrk deri ile hriklr iÇin çlışmlrınız vr mı? yrtn, bunun ynı sır myo tsrımcısı olrk d frklı ve kullnışlı çizgileriyle buluştuğumuz Ceren Ock, emin dımlrl mod dünysınd ilerliyor…

[gllery ids=""]

Yorum Yaz