Christian Dior Elbise Modelleri

christian dior elbise modelleri 2021 10

Modern Peri Mslı: Dior Sonbhr/Kış 2021 sezonund Dior defilesini Versy Sryı’ndki Hll of Mirrors’d gerçekleştiren ve peri msllrının dünysını keşfe dln Mri Grzi Chiuri, evinde sdece bnyo kpısının rksınd bir yn olduğunu dile getirdi: “Aynnın krşısınd beni fotoğrf çekerken düşünebiliyor musunuz? İmknsız! Bu klımd oln bir şey değil. Dh bsit ve gerçek olmyı tercih ederim.” “Alice Hriklr Diyrı: Aynnın İçinden” kitbınd, “Pmuk Prenses ve Yedi Cüceler” mslınd d krşımız çıkn yn metforu, bu kez bir eşik ve yeni bkış çılrı gibi nlmlr geliyordu.

“Disturbing Beuty” dlı iddi dozu yüksek bu koleksiyonunu 17. yüzyıl esintileri ltınd sunn yetenekli kretif direktör, İtlyn sntçı Silvi Gimbrone ile buluştu. Modellerin ynı sır Shron Eyl’in koreogrfisini yptığı ve sntçılrın ynlrl tutkulu bir diylog kurduğu defilede “Eğer kimliğini oluşturmk istiyorsn, ynd kendine bkm” diyen Chiuri, konsntre olursk ynsımmızı görmeyeceğimizi belirtiyordu. Defiledeki yn göndermesinin kynğı kuşkusuz ki edebiyttı. Mdme de Villeneuve’ün 1740’lrd yzdığı ve 1946’d Jen Cocteu’nun beyz perdeye uyrldığı “Güzel ve Çirkin”in ksvetli hvsını, Chiuri içinde bulunduğumuz durum göre yeniden yorumldı.

[gllery ids="106521,106522,106523,106524,106525,106526,106527,106528,106529,106530,106531,106532"]

Koleksiyonu, krkter fikirlerine odklnn msllrdn temlrl ktmnlndırdı: Chrles Perrult trfındn 18. yüzyıld Versilles’d yeniden yzıln “Cinderell”, “Kırmızı Bşlıklı Kız” ve “Uyuyn Güzel”. Bu msllr, klsik ve zmnsız grdırop fikriyle msl dünysının cezbediciliği rsınd konumlnn bir koleksiyon ilhm vermiş oldu. Titiz terzilik detylrının modevinin 1940’lı yıllrdn itibren tercih ettiği ikonik motifiyle buluştuğu kpitone pufferlr, drmtik pelerinler ve “Kırmızı Bşlıklı Kız”dn fırlmış gibi görünen kpüşonlu br ceket, peri mslının czibesini sembolize ediyordu.

Kırmızı ve beyz detylrl zenginleştirilen ve kışın içimizi ısıtmyı vdeden mvi kşmir pltolr teneke skerin üniformsını nımstırken; gül motifleri, Jen Cocteu’nun 1946’dki “Güzel ve Çirkin” dptsyonun gönderme ypıyordu. Zmnl kült hline gelen ipek eşrplr Krliçe II. Elizbeth’in stilini nımstırken, “Alice Hriklr Diyrı”nı çğrıştırn tçlr d bir bşk ksesur trendi olrk koleksiyon dhil edildi. İnsnlrın sdece işlevsellik ve zmnsızlık değil, rzu d istediğini dile getiren Chiuri’nin hzırldığı bu koleksiyon; güzellik, şırılık ve kendi imjımızl oln ilişkinin düşündürücü bir örneğiydi. “Orijinl peri msllrını tercih ederim. Refernslr korkutucu. Gençlere dünyd neler olduğunu öğretmenin ve geleceğe hzırlmnın bir yolu” diyen tsrımcı, kıyfetlerle oynyrk peri msllrının frklı rollerini oynybileceğimizi, olmk istediğimiz gibi bir krkter olmkt kendimizi özgür hissedebileceğimizi söyledi.

Yorum Yaz