Cilt Tipinizi Biliyormusunuz?

Sizin cilt tipiniz hangisi?

Cilt tipinizi bilirseniz doğru temizleyici, arındırıcı ve nemlendiriciyi seçebilirsiniz.

1. Yüzümü yıkadıktan sonra şöyle hissediyorum:

a. O kadar gerilmiş ki gülümserken bile acıyor

b. Temiz, ama 20 dakika sonra parlamaya başlıyor

c. Gayet iyi

d. 20 dakika sonra, sadece Tbölgesi birazcık parlıyor

2. Gece kremi kullanmadığım zaman cildim şöyle görünüyor.

a. Pütürlü ve pul pul

b. Oldukça yağlı

c. Bir gece öncekinin aynı

d. Sadece Tbölgesi birazcık parlıyor

3. Tbölgemdeki gözenekler:

a. Aynaya baktığım zaman bile gözle görülmesi zor

b. Aynaya 30 cm uzaktan baktığımda net bir biçimde görülebilir

c. Çok yakından veya büyüteçli bir aynayla ancak görülebilir

d. Normal bir aynada da görülebilir

“a”lannız çoğunluktaysa = kuru cilt “b”leriniz çoğunluktaysa = yağlı cilt “c”leriniz çoğunluktaysa = normal cilt “d”leriniz çoğunluktaysa = karma cilt

Cilt bakımı ile ilgili gelişmeler, cildimizi daha önce hiç yapamadığımız bir şekilde yön lendirebilmemiz için dev adımlarla ilerliyor. Günümüzde matlaştırıcı malzemeler yağlı ciltlerin parlamasını engelleyebiliyor, retinoller yüzünüzden yılların izlerini silebiliyor ve geniş spektrumlu güneş kremleri cildinize yıl boyunca koruma sağlayabiliyor.

Ancak konu cilt bakımı olunca güzellik ürünlerinin hızla yaygınlaşması ve bilinçsiz kullanımı pek çok karmaşa yaratabiliyor. Banyo dolapları, akla gelebilecek her türlü krem ve bakım ürünüyle ağzına kadar dolu olduğu halde sorunlar hâlâ yerinde duruyor.

Belki de artık işin temeline inme ve cildinizin sesini dinleme zamanı gelmiştir. Cildinizin görünümü üzerinde yaşam tarzının, stresin, çevre koşullarının ve zamanın etkilerini anlamak için çaba göstermek hayati önem taşır. Çünkü ancak bunu yaparsanız bilinçli seçimler yapabilir ve yararını görebilirsiniz.

Artık sizin de bildiğiniz gibi, iyi bir cilt olmadan iyi bir makyaj mümkün değildir. Makyaj, sizin doğal halinizi ortaya çıkarır; onu gizlemez. Cildinizin sorumluluğunu almak, ona uygun bir kür oluşturup bunu doğru bir biçimde her gün uygulamakla mümkündür.

Kendinize ve cildinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar iyi görünürsünüz. Her ne kadar genetik oluşumunuzu değiştiremeseniz de bedeninize karşı nazik olabilir (yeterli uyku, su ve sağlıklı besinlerle) ve cildinizin durumunu kontrol altında tutabilirsiniz.

Yorum Yaz