1 haftada 3 kilo diyeti

Sizde fazla kilolarınızdan hiç memnun değilseniz sizlere süper ve sağlıklı bir diyet tavsiye ediyoruz. 1 hafta da 3 kilo verdiren diyetimiz.

1.Gün:

Kahvaltı:

1 dilim yağsız peynir , salata domates , 1 dilim buğday ekmeği , şekersiz çay

Öğle:

Bol yeşil salat limonlu , 1 kase yoğurt

Akşam:

İstediğiniz sebze yemeği 1 kaşık zeytinyağla pişirelecek

2. Gün:

Kahvaltı:

1.Günün aynısı

Öğle:

1.Günün aynısı

Akşam:

Yarım göğüs ve ya but yani tavuk

3.Gün

Kahvaltı ve Öğle diğer günlerin aynısı

Akşam:

Balık hamsi ya da istavrit (eğer balık sevmiyorsanız tavuk da olabilir )

4.Gün

Kahvaltı ve Öğle 1.2.3.Günün aynısı

Akşam:

Patates ve bezelye olmadan gene sebze yemeği (1 kaşık zeytinyağ ile )

5.Gün

Kahvaltı ve Öğle diğer günlerin aynısı

Akşam:

Bugün mutlaka kırmız et ( köfte,, biftek )

6.Gün:

Kahvaltı ve Öğle aynı diğer günler gibi

Akşam:

2 tane haşlama  yumurta veya omlet

7.Gün:

Kahvaltı ve Öğle gene diğer günlerin aynısı

Akşam:

1 kase olacak şekilde fasulye veya barbunya 1 kaşık zeytinyağla  1 tatlı kaşığı domates salçası ile pişirelecek

Ayrıca : Günde en az 2.5 litre su içilmelidir. Günde 3-4 porsiyon meyve yiyebilirsiniz. (1 elmabüyüklüğü = 1 porsiyon)  Günde 40 dakika yüksek tempoda yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Mevsimine göre beslenmek, Akdeniz kadınları ve ailelerinin doğa ile daha çok bütünleşmesini sağlar. Çünkü böylece bedenlerine aldıkları besinler tabiat ana tarafından sadece o mevsimde sunulanlar olur. Bedenlerini gıdalara eklenen koruyucu veya kimyasal maddelerle, işlenmiş ya da zamanı geçmiş besinlerle doldurmazlar. Her mevsim toprak neyi sunuyorsa onlan tercih ederler. Bu da hem daha sağlıklı hem de daha tasarrufludur.

Siz de böyle beslenebilirsiniz. Ben yapabiliyorum ve sizin de yapmamanız için bir sebep yok. Öncelikli olarak mevsimsel ve taze sebze ve meyvelerle beslenmek daha enerjik olmanızı ve canlı hissetmenizi sağlayacaktır. Fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız. Zihninizin bile daha berrak olduğunu ve görünüşünüzün değiştiğini fark edeceksiniz.
Bir tek havucun, tazeyken izlendiğinde bir devrimi tetikleyeceği günler gelecektir.

Çeşitliliğe Daha Yakından Bir Bakış
Eğer sitemizi sürekli takip ediyorsanız, çoktan daha taze yiyeceklerle beslenmeye başlamış ve artık eskisi gibi beslenmiyor olabilirsiniz. Ama şimdi birkaç dakikalığına “modern” beslenme biçimini inceleyelim. Günümüzde birçok kadın düzenli olarak sadece birkaç tür sebze yiyor. Domates Salsa veya ketçap formunda (okuduğum bir araştırma ketçaba Amerikalıların yedikleri başlıca sebze kaynaklan listesinde yer vermişti ve gözlerime inanamamıştım) patates (genellikle kızarmış), yeşil salata (genellikle aysberg türü), havuç ve kereviz. Yine günümüz kadınlan, bol miktarda garnitür olarak sebze içeren, dondurulmuş ve mikrodalga fırında hazırlanan diyet hazır yemeklerden yiyor. Bu dondurulmuş yiyecekler bana hiç mi hiç lezzetli gelmiyor.

Bu yemeklerin içinde bulunan sebzelere baktığınızda, neden daha çok kadın tarafından sebze yemenin tercih edilmediğini de anlamaya başlıyorsunuz. Oysa Akdeniz’de sebzeler yemeğin yıldızlandır. Domatesten patlıcana, biberlerden zeytine, sarmısaktan soğanlara, karalahana, pırasa, pazı ve ıspanağa kadar çeşit çeşit sebze, yemeklerin kalbini oluşturur. Taze ve düzenli olarak patates, havuç, kereviz ve hatta salsa bile bulursunuz ama ketçap bulamazsınız. Ancak tekrar söylüyorum, artık canınız çekmeyecek. (Ketçabın içeriğindeki yüksek şeker oranını düşündüğünüzde neden birçok çocuğun bol bol kullandığını anlamak zor olmuyor, ketçapsız yaşamak inanın sizin için daha iyidir).

Yorum Yaz