Volvo S90

TEST SÜRÜŞÜ UMUDA YOLCULUK BİR GÜN YA DA BİR DENEYİM BAZEN HAYATINIZIN AKIŞINI DEĞİŞTİREBİLİR DERLER. VOLVO CAR TÜRKİYE, TAM DA BÖYLE BİR İZ BIRAKAN BİRANI YAŞATARAK TANITTI YENİ S90’I. DERGİYİ BASKIYA GÖNDERDİĞİMİZ GÜNLERDE TRABZON’DAN BAYBURTA VE ORADAN ERZURUMATEST SÜRÜŞÜ YAPTIM. NEDEN Mİ?

Volvo, bundan birkaç yıl önce belirlediği ‘2020 vizyonuna’ emin adımlarla ilerliyor.Test sürüşünü yaptığım S90 da sanırım bu anlamda en önemli projelerinden.Trabzon’dan Bayburt’a; bir hayal ürünü gibi duran Baksı Müzesi’ne yaptığımız yolculuk, bana kalırsa Volvo ekibinin de bu vizyona olan samimi inancını gösteriyor.

Biraz açayım: Bayburt’taki Baksı Müzesi, bu ülkedeki en acayip şeylerden biri. Türkiye’nin en az nüfusa sahip, en çok göç veren şehirlerinden birinde, bir dağın başına konuşlanmış, dünya çapında iddialı bir çağdaş sanat müzesi. Tam o noktada doğup büyümüş, yıllarca karşı dağdan babasının gelişini beklemiş sanatçı, akademisyen Hüsamettin Koçan’ın imkansızı gerçeğe dönüştürdüğü projesi. Hiçbir test sürüşü ya da lansman için kolay kolay akla gelecek, gelse de böyle bir organizasyona cesaret edilebilecek bir destinasyon değil. Bir kere uzak. Ulaşması zaman alıyor. Hiç görmeyen birine anlatması zor. Ayrıca kokoşluğun yanından geçmiyor, vs…

Ancak Volvo Car Turkey pazarlama ve PR direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu’nun aklına gelmiş burası. Çok da duygusal sebeplerle. Volvo’nun hedefi, otomobil dünyası için hayli iddialı. 2020 yılı itibariyle yeni bir Volvo içinde kimse ciddi bir şekilde yaralanmayacak ve hayatını kaybetmeyecek diyor. Gerçekleşmesi zor bir hayal gibi. Yani aslında Anadolu’nun ortasına, hatta tepesine bir sanat mekanı yapmak kadar zor. Ama Baksı Müzesi, bir hayalin gerçekleşmiş hali. Bizim test sürüşümüz de ilhamını ondan alıyordu. Bir inatçı vizyonerin. tamamladığında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü alan çağdaş müzesinden…

Duygusal başladım. Malum, kadınların arabayla ilişkisi bile teknikten ve mantıktan önce duygusal olarak başlıyor. Ama gelelim. S90’a ve onunla yaptığım TrabzonBayburtErzurum yolculuğuna.

Bir grup editör test sürüşü için önce İstanbul’dan Trabzon’a uçtuk. S90 bizi orada bekliyordu. Önce ben vardım ve lacivert rengini kaptım. Ki o benim kişisel favorim olsa da. metalik açık gümüş rengi ve metalik buz mavisi en iddialı olanlar (Fark ettiyseniz otomobili anlatmaya da ilk önce renkten başladım; bu yazıyı hâla bir kadın yazıyor).

Dış görünümde en etkileyici detaylar önündeki görkemli ön panjur ve Thor’un çekici olarak adlandırılan farlar. Biraz süzdükten sonra güven vermekte bir dünya markası olan otomobilimle yolculuk başladı. Hemen şunu söylemeliyim.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN OTONOM SÜRÜŞ

IntelliSafe Assist özelliği Volvo S90’da standart olarak yer alıyor. Bu. Volvo Cars tarafından geliştirilmiş bir konsept ve farklı durumlarda sürüş yaparken size aktif veya pasif şekilde yardımcı olan bir dizi işlev anlamına geliyor. Örneğin aracın hızını veya önünüzdeki araçla olan belirli bir takip mesafesini korumanıza yardımcı olabiliyor, bir uyarı vererek ve aracın fren yapmasını sağlayarak bir çarpışmayı önleyebiliyor veya park etmenize yardım edebiliyor. Pilot Assist fonksiyonu, otomobil 130 km/s hızla seyrederken, şerit çizgileri içinde kalması için hafif direksiyon uyarıları sağlıyor ve başka bir aracı izleme gerekliliği kalmıyor. Pilot Assist. Volvo’nun önem verdiği yenilik alanlarından biri olan, tam otonom sürüşe geçişte önemli bir basamak. Bu işin çok havalı bir alametifarikası daha var: City Safety Şehirde Güvenlik. Bu teknoloji yola çıkabilecek büyük hayvanları gece ve gündüz algılıyor. Sürücüyü uyarıyor ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlıyor. Diğer öne çıkan detaylara gelince: İsveçli üreticinin yeni motor teknolojisi olan DriveE’ye sahip en güçlü üniteler yeni Volvo

S90da yer alıyor. Aracın benzinli cephesinde 320 bg güç ve 400 Nm tork değerine sahip 2.0 litrelik türbo benzinli T6 motor seçeneği var. Bu seçenek sadece otomatik şanzıman ve AWD dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte alınabiliyor. Hibrit seçenek olarak ise T8 Twin Engine sistemi sunuluyor. Yani otomobil, geleceğe doğru bir adım daha atıyor. Tercih ederseniz, yarı elektrikli. Şarja takabilirsiniz. Bu araçta. 2.0 DriveE benzinli motor. 87 bg güç ve 240 Nm tork üreten elektrik motoru ile birlikte, toplam 407 bg güç ve 640 Nm tork değerine ulaşılmasını sağlıyor. Dizel seçeneğinde ise 190 bg veya 235 bg alternatiflerine sahip.

Volvo S90 Resimleri
Volvo S90_3.jpgVolvo S90_5.jpgVolvo S90_1.jpgVolvo S90_2.jpgVolvo S90_0.jpgVolvo S90_6.jpgVolvo S90_4.jpgVolvo S90_7.jpg

Yorum Yaz