Volvo S90

TEST SÜRÜŞÜ UMUDA YOLCULUK BİR GÜN YA DA BİR DENEYİM BAZEN HAYATINIZIN AKIŞINI DEĞİŞTİREBİLİR DERLER. VOLVO CAR TÜRKİYE, TAM DA BÖYLE BİR İZ BIRAKAN BİRANI YAŞATARAK TANITTI YENİ S90’I. DERGİYİ BASKIYA GÖNDERDİĞİMİZ GÜNLERDE TRABZON’DAN BAYBURTA VE ORADAN ERZURUMATEST SÜRÜŞÜ YAPTIM. NEDEN Mİ?

Volvo, bundn birkç yıl önce belirlediği ‘2020 vizyonun’ emin dımlrl ilerliyor.Test sürüşünü yptığım S90 d snırım bu nlmd en önemli projelerinden.Trbzon’dn Byburt’; bir hyl ürünü gibi durn Bksı Müzesi’ne yptığımız yolculuk, bn klırs Volvo ekibinin de bu vizyon oln smimi inncını gösteriyor.

Birz çyım: Byburt’tki Bksı Müzesi, bu ülkedeki en cyip şeylerden biri. Türkiye’nin en z nüfus ship, en çok göç veren şehirlerinden birinde, bir dğın bşın konuşlnmış, düny çpınd iddilı bir çğdş snt müzesi. Tm o noktd doğup büyümüş, yıllrc krşı dğdn bbsının gelişini beklemiş sntçı, kdemisyen Hüsmettin Koçn’ın imknsızı gerçeğe dönüştürdüğü projesi. Hiçbir test sürüşü y d lnsmn için koly koly kl gelecek, gelse de böyle bir orgnizsyon cesret edilebilecek bir destinsyon değil. Bir kere uzk. Ulşmsı zmn lıyor. Hiç görmeyen birine nltmsı zor. Ayrıc kokoşluğun ynındn geçmiyor, vs…

Anck Volvo Cr Turkey pzrlm ve PR direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu’nun klın gelmiş bursı. Çok d duygusl sebeplerle. Volvo’nun hedefi, otomobil dünysı için hyli iddilı. 2020 yılı itibriyle yeni bir Volvo içinde kimse ciddi bir şekilde yrlnmyck ve hytını kybetmeyecek diyor. Gerçekleşmesi zor bir hyl gibi. Yni slınd Andolu’nun ortsın, htt tepesine bir snt meknı ypmk kdr zor. Am Bksı Müzesi, bir hylin gerçekleşmiş hli. Bizim test sürüşümüz de ilhmını ondn lıyordu. Bir intçı vizyonerin. tmmldığınd Avrup Konseyi Müze Ödülü’nü ln çğdş müzesinden…

Duygusl bşldım. Mlum, kdınlrın rbyl ilişkisi bile teknikten ve mntıktn önce duygusl olrk bşlıyor. Am gelelim. S90’ ve onunl yptığım TrbzonByburtErzurum yolculuğun.

Bir grup editör test sürüşü için önce İstnbul’dn Trbzon’ uçtuk. S90 bizi ord bekliyordu. Önce ben vrdım ve lcivert rengini kptım. Ki o benim kişisel fvorim ols d. metlik çık gümüş rengi ve metlik buz mvisi en iddilı olnlr (Frk ettiyseniz otomobili nltmy d ilk önce renkten bşldım; bu yzıyı hâl bir kdın yzıyor).

Dış görünümde en etkileyici detylr önündeki görkemli ön pnjur ve Thor’un çekici olrk dlndırıln frlr. Birz süzdükten sonr güven vermekte bir düny mrksı oln otomobilimle yolculuk bşldı. Hemen şunu söylemeliyim.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN OTONOM SÜRÜŞ

IntelliSfe Assist özelliği Volvo S90’d stndrt olrk yer lıyor. Bu. Volvo Crs trfındn geliştirilmiş bir konsept ve frklı durumlrd sürüş yprken size ktif vey psif şekilde yrdımcı oln bir dizi işlev nlmın geliyor. Örneğin rcın hızını vey önünüzdeki rçl oln belirli bir tkip mesfesini korumnız yrdımcı olbiliyor, bir uyrı vererek ve rcın fren ypmsını sğlyrk bir çrpışmyı önleyebiliyor vey prk etmenize yrdım edebiliyor. Pilot Assist fonksiyonu, otomobil 130 km/s hızl seyrederken, şerit çizgileri içinde klmsı için hfif direksiyon uyrılrı sğlıyor ve bşk bir rcı izleme gerekliliği klmıyor. Pilot Assist. Volvo’nun önem verdiği yenilik lnlrındn biri oln, tm otonom sürüşe geçişte önemli bir bsmk. Bu işin çok hvlı bir lmetifriksı dh vr: City Sfety Şehirde Güvenlik. Bu teknoloji yol çıkbilecek büyük hyvnlrı gece ve gündüz lgılıyor. Sürücüyü uyrıyor ve çrpışmyı önlemek için fren desteği sğlıyor. Diğer öne çıkn detylr gelince: İsveçli üreticinin yeni motor teknolojisi oln DriveE’ye ship en güçlü üniteler yeni Volvo

S90d yer lıyor. Arcın benzinli cephesinde 320 bg güç ve 400 Nm tork değerine ship 2.0 litrelik türbo benzinli T6 motor seçeneği vr. Bu seçenek sdece otomtik şnzımn ve AWD dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte lınbiliyor. Hibrit seçenek olrk ise T8 Twin Engine sistemi sunuluyor. Yni otomobil, geleceğe doğru bir dım dh tıyor. Tercih ederseniz, yrı elektrikli. Şrj tkbilirsiniz. Bu rçt. 2.0 DriveE benzinli motor. 87 bg güç ve 240 Nm tork üreten elektrik motoru ile birlikte, toplm 407 bg güç ve 640 Nm tork değerine ulşılmsını sğlıyor. Dizel seçeneğinde ise 190 bg vey 235 bg lterntiflerine ship.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz