Tuna Yılmaz

10 yılı şkın süredir film festivlleri, sergiler ve etkinlikler düzenleyen, ynı zmnd film çeken ve kitplr yzn Tun Yılmz’l, 3K MODA Türkiye’nin de medy sponsoru olduğu Fshion Film Fest’i konuşmk için buluştuk.

Her zmn snt, tsrım, mod ve kültürle lklı işlere imz tn Tun Yılmz, şu sır tüm profesyonel odğını mod sektörüne ve elbette Fshion Film Fest İstnbul projesine yöneltmiş durumd. Şehre hreket ktck festivli kendisinden dinlemeye ne dersiniz?

3K MODA: Fshion Film Fest’ten bhseder misiniz?

TUNA YILMAZ: Festivl’d mod hftlrın prlel tek günlük film gösterimleriyle doğdu. Bu fikri bğımsız ve büyük bir etkinlik hline getirme krrı lmml birlikte geçen sene ilk kez iki günlük dev bir festivl hline geldi. Mod filmlerinin gösterildiği bir şölen olmsının ynı sır diğer şehirlerden frklı olrk snt enstlsyonlrı ve büyük ölçüde modnın her türlü ilişkisini irdeleyen söyleşiler ve tölyeler de içeriyor festivl. 3K MODA: Bu yıl öne çıkn filmler neler?

T.Y.: Türkiye ‘den Dice Kyek, Özgür Msur gibi tsrımcılrın ve Emre Ünl gibi yönetmenlerin işleri bence çok önemli. Dünydn d Jen-Pul Gultier, Yohji Ymmoto ve Dries vn Noten gibi 12 dev tsrımcının işlerini tek projede birleştiren “The 12 Project”,

Gincrlo Ginnini gibi bir İtlyn efsnesinin bşrolünü oyndığı “The Good Itlin 2” bn göre öne çıkn filmler. Ayrıc Desigul, Selfridges, Sisley,

Longchmp ve Louis Vuitton gibi mrklrın filmleri kçırılmmlı. İkonik erkek model Tony Wrd’ın filmi “Mn 1” tm bir sürpriz!

MODAYA SANAT TERAPİSİ

3K MODA: Mod epey interktif bir ln. Sinemyl kesişimi hkkınd ne düşünüyorsunuz? Birbirlerini nsıl besliyorlr?

T.Y.: Koleksiyonlrın hikye mntığı, filmlerin kostümlerle krkter yrtmlrı… Bunlr unutulmmsı gereken kodlr. Mod ve sinem ilişkisi reddedilemez boyutlrd. Ykınd bu ilişkiyi dh iyi nlyck, on dh fzl ytırım ypcğız. Kırmızı hlı, ünlülerin stil seçimleri gibi konulr değinmiyorum bile! 3K MODA: Tüm zmnlrı düşünecek olursnız, herkesin izlemesi gerektiği üç mod filmi hngileri sizce?

T.Y.: Bir dehnın gözünden kdın, erkeğe, ilişkilere bkışı özetleyen ve Krl Lgerfeld trfındn bizzt çekilen “The Tle of Firy”, dünynın en iyi yönetmenlerinden Romn Polnski’yi enfes oyuncu kdrosuyl bir ry getirip eşsiz bir koleksiyonu gözler önüne seren Prd filmi “A Therpy” ve sdece bizim festivlden değil, Knd’dn d ödül ln Türkiye’den ilk film, Emir Erlp filmi “Good Morning Plls Athen”. 3K MODA: Fshion Film Fest şehre nsıl dinmik kzndırıyor?

T.Y.: Şehre belirli vizyon ve değer ktn her etkinlik gibi Fshion Film Fest İstnbul d her şeyden önce çizginin ötesini görmek isteyen ve ileriye bkn seyirciye sesleniyor. Şehirde sıkıcı, lışılgelmiş, tekdüze ve verimsiz oln her şeyden bıkn seyirci, sntçı, tsrımcı ve mrklr bşk bir dünynın d vr olbildiğini gösteriyor.

Tory Burch imzlı The Pinting” ve desigul imzlı ‘Yes You Art” filmleri de Fshion Film Fest’te gösterilecek.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz