Tuna Yılmaz

10 yılı aşkın süredir film festivalleri, sergiler ve etkinlikler düzenleyen, aynı zamanda film çeken ve kitaplar yazan Tuna Yılmaz’la, 3K MODA Türkiye’nin de medya sponsoru olduğu Fashion Film Fest’i konuşmak için buluştuk.

Her zaman sanat, tasarım, moda ve kültürle alakalı işlere imza atan Tuna Yılmaz, şu sıra tüm profesyonel odağını moda sektörüne ve elbette Fashion Film Fest İstanbul projesine yöneltmiş durumda. Şehre hareket katacak festivali kendisinden dinlemeye ne dersiniz?

3K MODA: Fashion Film Fest’ten bahseder misiniz?

TUNA YILMAZ: Festival’da moda haftalarına paralel tek günlük film gösterimleriyle doğdu. Bu fikri bağımsız ve büyük bir etkinlik haline getirme kararı almamla birlikte geçen sene ilk kez iki günlük dev bir festival haline geldi. Moda filmlerinin gösterildiği bir şölen olmasının yanı sıra diğer şehirlerden farklı olarak sanat enstalasyonları ve büyük ölçüde modanın her türlü ilişkisini irdeleyen söyleşiler ve atölyeler de içeriyor festival. 3K MODA: Bu yıl öne çıkan filmler neler?

T.Y.: Türkiye ‘den Dice Kayek, Özgür Masur gibi tasarımcıların ve Emre Ünal gibi yönetmenlerin işleri bence çok önemli. Dünyadan da Jean-Paul Gaultier, Yohji Yamamoto ve Dries van Noten gibi 12 dev tasarımcının işlerini tek projede birleştiren “The 12 Project”,

Giancarlo Giannini gibi bir İtalyan efsanesinin başrolünü oynadığı “The Good Italian 2” bana göre öne çıkan filmler. Ayrıca Desigual, Selfridges, Sisley,

Longchamp ve Louis Vuitton gibi markaların filmleri kaçırılmamalı. İkonik erkek model Tony Ward’ın filmi “Man 1” tam bir sürpriz!

MODAYA SANAT TERAPİSİ

3K MODA: Moda epey interaktif bir alan. Sinemayla kesişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Birbirlerini nasıl besliyorlar?

T.Y.: Koleksiyonların hikaye mantığı, filmlerin kostümlerle karakter yaratmaları… Bunlar unutulmaması gereken kodlar. Moda ve sinema ilişkisi reddedilemez boyutlarda. Yakında bu ilişkiyi daha iyi anlayacak, ona daha fazla yatırım yapacağız. Kırmızı halı, ünlülerin stil seçimleri gibi konulara değinmiyorum bile! 3K MODA: Tüm zamanları düşünecek olursanız, herkesin izlemesi gerektiği üç moda filmi hangileri sizce?

T.Y.: Bir dehanın gözünden kadına, erkeğe, ilişkilere bakışı özetleyen ve Karl Lagerfeld tarafından bizzat çekilen “The Tale of a Fairy”, dünyanın en iyi yönetmenlerinden Roman Polanski’yi enfes oyuncu kadrosuyla bir araya getirip eşsiz bir koleksiyonu gözler önüne seren Prada filmi “A Therapy” ve sadece bizim festivalden değil, Kanada’dan da ödül alan Türkiye’den ilk film, Emir Eralp filmi “Good Morning Pallas Athena”. 3K MODA: Fashion Film Fest şehre nasıl dinamik kazandırıyor?

T.Y.: Şehre belirli vizyon ve değer katan her etkinlik gibi Fashion Film Fest İstanbul da her şeyden önce çizginin ötesini görmek isteyen ve ileriye bakan seyirciye sesleniyor. Şehirde sıkıcı, alışılagelmiş, tekdüze ve verimsiz olan her şeyden bıkan seyirci, sanatçı, tasarımcı ve markalara başka bir dünyanın da var olabildiğini gösteriyor.

Tory Burch imzalı The Painting” ve desigual imzalı ‘Yes You Art” filmleri de Fashion Film Fest’te gösterilecek.

Tuna Yılmaz Resimleri
Tuna Yılmaz _16.jpg

Yorum Yaz