Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma

Ten için en büyük tehdidin hava kirliliği olduğunu biliyor musunuz? Onun zararlı etkilerinden korunmak için cilt bakımında ve beslenmenizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz. Cildiniz size teşekkür edecek!

ÇÖZÜMÜ VAR!

O zaman hava kirliliğinin ciltte yarattığı olumsuz etkilerin önüne nasıl geçebiliriz? Peki ya bakım ürünlerimizde hangi içeriklerin olması gerekir? Dermatoloji uzmanı r’r ^ Dr. EMlge Ateş yanıtlıyor: “Öncelikle güneşin yarattığı oksidan hasarını önlemek için her gün sokağa çıkmadan önce en az SPF 3U güneşten koruyucu krem kullanmalıyız. Cilt bakım ürünlerimiz, organizmadaki birçok antioksidanı harekete geçirecek içerikte olmalı. Bu şah mat oyununda en aktif kazananlar A, C, E vitaminleri, ferulik asit, floretin, idebenon, yeşil çay, tiyotin, L-karnosin ve üzümden elde edilen resveratroldür. Cildi yenileyen hyalüronik asit, antioksidanlar, vitaminler ve somon DNA’sının cilt altına minik enjeksiyonlarla 4-6 seans uygulanması (mezoterapi) etkili bir tedavi yöntemidir. Cilt altına verilen antioksidanlar dokudaki oksidatif stresle mücadele ederken, vitaminler yapının kuvvetlenmesinde görev alır.”

GÖRÜNMEZ DÜŞMANLAR

Ormanların alanı her geçen gün azalırken fabrikaların ve arabaların sayısı katlanarak artıyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu şekilde devam edersek ozon seviyesinin 21’inci yüzyılın sonlarında şimdikinin beş katına çıkacağını duyurdu. Ayrıca bilindiği gibi Bombay, Pekin, Londra, Madrid, Los Angeles, Paris ve New York en kirli şehirler olmayı sürdürecekler, problem bütün dünyayı etkileyecek. Valacchi’ye göre, “Kirlilik dünya çapında bir salgın; durmak bilmeden şehirlerden kırsal alanlara akıyor. Şehirlerde yaşayan kadınların yüzde 65 veya yüzde 70’i durumdan etkilenirken bu seviye kırsal alanlarda yaşayanlarda yüzde 30 veya yüzde 35 oranında kalıyor.” Peki cilde en çok zarar veren maddeler neler? Bu soruya cevap vermek zor, çünkü 300’den fazla içerik mevcut. Basitleştirecek olursak, Birleşmiş Milletler Çevre Ajansı bunları iki gruba ayırıyor: Gaz ve toz partikülleri. En bilindik ve zehirliler, zemin seviyesinde oluşan ozon (o iyi olan ve bizi güneş ışınlarından koruyan stratosfer değil) ve arabaların egzoz borularından yayılan dizel partikülleri.

CİLDE ANTİOKSİDAN DESTEĞİ

Valacchi, insan gözeneklerinden 20 kat daha küçük olabilen bu zehirli içerikler için şöyle diyor: “Koruyucu cilt bariyerini oluşturan hidrolipidik filmi oksitleme kapasitesine sahiptirler. C ve E vitaminleri başta gelmek üzere insan bünyesinde bulunan antioksidanları yavaş yavaş azaltıyor, DNA’ya zarar verip kola-jeni düşürüyorlar.” Son yıllarda daha çok maruz kaldığımız bu durum deri hastalıkları, ciltte iltihap, hassasiyet, kırışıklık, leke,

Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma Resimleri
Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma _27.jpg

Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma _16.jpg

Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma _3.jpg

Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma _13.jpg

Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma _25.jpg

Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma _6.jpg

Yorum Yaz