Cildinizi Hava Kirliliğinin Etkilerinden Koruma

Ten için en büyük tehdidin hv kirliliği olduğunu biliyor musunuz? Onun zrrlı etkilerinden korunmk için cilt bkımınd ve beslenmenizde nelere dikkt etmeniz gerektiğini çıklıyoruz. Cildiniz size teşekkür edecek!

ÇÖZÜMÜ VAR!

O zmn hv kirliliğinin ciltte yrttığı olumsuz etkilerin önüne nsıl geçebiliriz? Peki y bkım ürünlerimizde hngi içeriklerin olmsı gerekir? Dermtoloji uzmnı r’r ^ Dr. EMlge Ateş ynıtlıyor: “Öncelikle güneşin yrttığı oksidn hsrını önlemek için her gün sokğ çıkmdn önce en z SPF 3U güneşten koruyucu krem kullnmlıyız. Cilt bkım ürünlerimiz, orgnizmdki birçok ntioksidnı hrekete geçirecek içerikte olmlı. Bu şh mt oyunund en ktif kznnlr A, C, E vitminleri, ferulik sit, floretin, idebenon, yeşil çy, tiyotin, L-krnosin ve üzümden elde edilen resvertroldür. Cildi yenileyen hylüronik sit, ntioksidnlr, vitminler ve somon DNA’sının cilt ltın minik enjeksiyonlrl 4-6 sens uygulnmsı (mezoterpi) etkili bir tedvi yöntemidir. Cilt ltın verilen ntioksidnlr dokudki oksidtif stresle mücdele ederken, vitminler ypının kuvvetlenmesinde görev lır.”

GÖRÜNMEZ DÜŞMANLAR

Ormnlrın lnı her geçen gün zlırken fbriklrın ve rblrın syısı ktlnrk rtıyor. Düny Sğlık Örgütü, bu şekilde devm edersek ozon seviyesinin 21’inci yüzyılın sonlrınd şimdikinin beş ktın çıkcğını duyurdu. Ayrıc bilindiği gibi Bomby, Pekin, Londr, Mdrid, Los Angeles, Pris ve New York en kirli şehirler olmyı sürdürecekler, problem bütün dünyyı etkileyecek. Vlcchi’ye göre, “Kirlilik düny çpınd bir slgın; durmk bilmeden şehirlerden kırsl lnlr kıyor. Şehirlerde yşyn kdınlrın yüzde 65 vey yüzde 70’i durumdn etkilenirken bu seviye kırsl lnlrd yşynlrd yüzde 30 vey yüzde 35 ornınd klıyor.” Peki cilde en çok zrr veren mddeler neler? Bu soruy cevp vermek zor, çünkü 300’den fzl içerik mevcut. Bsitleştirecek olursk, Birleşmiş Milletler Çevre Ajnsı bunlrı iki grub yırıyor: Gz ve toz prtikülleri. En bilindik ve zehirliler, zemin seviyesinde oluşn ozon (o iyi oln ve bizi güneş ışınlrındn koruyn strtosfer değil) ve rblrın egzoz borulrındn yyıln dizel prtikülleri.

CİLDE ANTİOKSİDAN DESTEĞİ

Vlcchi, insn gözeneklerinden 20 kt dh küçük olbilen bu zehirli içerikler için şöyle diyor: “Koruyucu cilt briyerini oluşturn hidrolipidik filmi oksitleme kpsitesine shiptirler. C ve E vitminleri bşt gelmek üzere insn bünyesinde bulunn ntioksidnlrı yvş yvş zltıyor, DNA’y zrr verip kol-jeni düşürüyorlr.” Son yıllrd dh çok mruz kldığımız bu durum deri hstlıklrı, ciltte iltihp, hsssiyet, kırışıklık, leke,

[gllery ids=""]

Yorum Yaz