Survivor Yarışmacıları

ÜNLÜ SUNUCULAR VE DİĞERLERİ

Survivor’d progrmın her şeyi Acun Ilıclı ve Alp Kırşn, Big Brother’d Asumn Kruse, Kısmetse Olur’un kdemisyen sunucusu Sed Akgül, Ben Bilmem Eşim Bilir Evi’den Ufuk Özkn ve hber spikeri Şule Zeybek’in yorumlrı d izleyici için çok değerli. Yrışmcılr fenomen olurken onlr d ebeveyn rolünü üstleniyorlr.

ORADA OLSAK?

Survivor izlediğinizde gördüğünüz zor şrtlrın içinde kendinizi hyl edemiyorsunuz değil mi?

Ben şhsen gözümü ekrndn lmıyorum. Romntik ilişkiler sdece gelin ve dmt dylrın it değil tbii ki. Geçtiğimiz sezon Endemol Shine’ın orijinl formtını getirdiği Big Brother’d d birbirlerini sevenler oldu. Amerik’d yyınlnn slı, bu konu d dh özgür m bizim yrışmcılrımız d birincilik için mücdele ederken ciddi ilişkiden flörtlere birçok şey yşdılr. Ben Bilmem Eşim Bilir Evi’nde ise bütün çiftler ynı evde klıyor m odlrı frklı. Odlrd belirgin bir kst sistemine göre yrılmış durumd. Krliyet çiftinin odsındn, kümes kod dlı yere kdr. Kimin hngi odd klcğın krl ve krliçe krr verecek. Yni en sevdiğimizden bir “yukrıdkiler-şğıdkiler” çtışmsı! Relity dünysı o kdr büyülü ki o insnlrın gerçek olup olmdığını çoğu zmn biz de krıştırıyoruz. Ortokuld bir r ttilimi Ben Evleniyorum dlı evlilik progrmın yırdığımı htırlıyorum. Hiç evden çıkmmıştım. Aynı onlr gibi ben de eve kplıydım. Beni o relity şov bğımlı ypn şey; profesyonelce seçilen gerçek insnlrın kendiliğinden oluşn bir kurguyl sürekli yşdığımız sosyl problemleri, it olm duygusunu ve toplumsl kurllrı yşmsıydı. Ülkesinden sürülen ve vtndşlığı elinden lınn Muzfer Sherif, 1988 yılınd, 82 yşınd Türkiye’ye hiç dönemeden Alsk’d öldü. Sosyl psikolojide gerçekleştirdiği deneylerin ülkesinde tekrr tekrr ypıldığını hiç öğrenemeyecek.

UZMAN GÖRÜŞÜ RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI SEVDA BIKMAZ

Survivor üzerine görüşlerimi pylşmdn önce -tüm zmn sıkıntımız, işimize gücümüze rğmen- ilece(k) survivor izleyicisi olduğumuzu söylemem gerekiyor.

NEDEN TARAFIZ?

Bşrısızlık, zyıflık gibi özellikleri beğenmediği yrışmcıy ynsıtrk bir nevi sosyl krşılştırm ypm fırstı buluyor. yrışmd orty çıkmsı mçlnn çiğ y d lışılmdık tepkilerin bu denli göze sokulmsı, progrmlştırılmsı ve htt brtılmsın ilişkin. İnsn özgü işlevlerden oln soyutlm yerine çtışmlrın snssyonel bir tem içinde sunulmsı d eleştirilerin odğınd. Antik Rom’dki renlrı hınc hınç doldurtn sebepler ne idiyse günümüz dünysınd bizler için de Survivor gibi progrmlrı ve relity şovlrı izlemeye iten sebep ynıdır. Eğlence, merk, hırs ve dh fzlsı. Üstelik Survivor ren yrışmlrın sdece kitleleri toplm çısındn değil, bşk birçok bğlmd d benziyor. Survivor’d yrışmcılrın fiziksel, ruhsl ve fizyolojik olrk limitlerinin sınndığı, zorlndığı bzı özel koşullr yrtılıyor. Tıpkı özgürlükleri ellerinden lınmış svşçılr gibi. Susuzluk, uykusuzluk,

[gllery ids=""]

Yorum Yaz