Şık Giyimin Püf Noktaları

PANTALONLAR

Artık gece ve gündüz kıyafetlerinde pantolon çok moda. Günün her saatinde bir eteklik gibi rahatça giyilebilen pantolonların giyene yakışması için tipine uygun olması şart. Günümüzün kalçalardan bollaşan, pilli veya kalçaları serbestçe sarıp düz biçilen pantolonları uzun tünik ceketlerle giyilmektedir. Kalçaları örten ve böylece vücudun kusurlu kısımlarını nispeten kapatan bu uzun tünikler de giyenin tipine uymazsa onun çirkin görünmesine sebep olur. Genellikle uzun kolsuz tü niklerle giyilen, düz fakat bol biçilmiş gece pantolonları ince hanımlar için tavsiye edilen modellerdir. Bahar gardrobunuzu hazırlarken pantolon ve tünik modellerini tipinize göre seçerseniz, günün modasını rahatça takip edebilirsiniz. Kısa boylu, zayıf hanımlar, zayıflıklarına güvenip çok geniş paçalı pantolon giymekten sakınmalıdırlar. Çünkü bu kıyafet onları şişman yapmasa bile olduklarından çok daha kısa gösterir.

Bu tipler, düz biçilmiş bol pantolonla giyilen Rus veva Nehru stili ceketleri tercih ederlerse daha uzun boylu görünürler. Eğer hem kısa boylu, hem de biraz topluysanız, genellikle kalçalarınız genişse, be ğenseniz bile bol paçalı pantolonlardan kaçının. Ayrıca bol kollu tünik ceketler de sizi olduğunuzdan daha kısa ve şişman gösterir. Bu tipler için, kalçalardan aşağı serbestçe dökülen dtiz kesilmiş bir pantolonla, eteklere doğru fazla evaze biçilmemiş, kolları bol olmayan bir tünik ceket ideal bir kıyafettir.

Yeşil abiye modelleri

Yeşil abiye modelleri

Kısa boylu hanımlar ister şişman, ister zayıf olsunlar, pantolon takım yaparken daima tek renkleri tercih etmelidirler. Çünkü ayrı renkte giyilen tünik ve pantolon, insanı olduğundan daima daha kısa hatta biraz da şişman gösterir.

Siyah:

En çok çeşidi bulunan, en rahat kullanılan ve en şık renktir. Bütün renkler içinde vücudu en ince göstereni odur. Siyah her zaman, her yaşta her modelde giyilebilir. Hele siyah bir rop bir kadının gardrobunda mutlaka bulunması gereken bir elbisedir.

Kokteyl elbiseleri ve şapkaları:

Kokteyl elbiseleri çok süslü olur. Fakat akşam yemeği elbisesi ile kokteyl elbisesini sakın birbirine karıştırmayın, ikisi başka başka şeylerdir.

Kokteyl elbisesi için en iyi model, üzerinde küçük bir bolerosu bulunan çok dekolte bir biçimdir. Bolero bu elbiseyi sabah kıyafeti olarak gösterir. Boleroyu çıkardığınız zaman da tam resmi kıyafet içinde görünürsünüz.

Bu elbiseler için herhangi bir renk kullanılabilir.

İç çamaşırları:

Bunları en iyi kalite malzemeden yaptırmanızı salık veririm. İç çamaşırları çok zarif ve ince olmalıdır. Ama bununla demek istemiyorum ki bu çamaşırlarınızı baştan aşağı dantellerle donatınız. Hayır, sadece malzemesi iyi olsun, iyi biçilsin ve dikilsin…

Uzun Elbise

Uzun kollu elbise modelleri

Annelerimiz iç çamaşırlarına çok emek ve para verirlerdi. Bunda çok haklıydılar. Gerçek şıklık, elbisenin hem görünen hem de görünmeyen kısımlarına aynı derecede itina etmekle sağlanır.

îç çamaşırlarının itinalı ve iyi olmasının ruhi etkileri de vardır. Dıştaki elbiseniz ne kadar mükemmel olursa olsun iç çamaşırlarınız iyi olmazsa, kendinizi şık giynmiş bir kadın olarak hissetmezsiniz.

Tül:

Tül, bazı romantik gece elbiseleri için ideal bir malzemedir. Özellikle genç kızlara ve akşam elbiselerine gider. Tülden yapılacak elbiselerde bol malzeme kullanılmalıdır. Örneğin tül bir ropta en aşağı üç kat tül bulunmalı ve çok dolgun olmalıdır. Pahalı bir kumaş olmadığı için, bir tek ropta metrelerce tül kullanılabilir.

Tül elbiselerin en sevimli ve güzel yönü, çok hafif ve şeffaf görünmesidir.

Tülden yapılan roplar çok düzgün, yani yeni ütülenmiş gibi durmalı ve dalgalı olmalıdır. Buruşuk bir tül rop kadar çirkin görünen şey yoktur.

Yukarıda tülün en az üç kat olmasını söylerken, bunların mutlaka aynı renk olmasını kasdetmiş değilim. Bazen iki veya üç ayrı tonda tül kullanmak pek zarif düşer.

Uzun Elbise

Uzun kollu elbise modelleri

Ağır elbiseler:

Ağır elbiseler derken, çok zengin, çok gösterişli elbiseleri kasdedi yorum. Normal zamanlarda bu çeşit kıyafetler bir görgüsüzlük belirtisidir. Fakat belirli vesilelerle de sade giyinmek bir nezaketsizlik ve aynı derecede görgüsüzlük olur.

Örneğin bir toplantıda siz ön plânı işgal ediyorsanız, ağır bir elbise giymeniz gereklidir.

Düğün de böyle vesilelerden biridir. Gri bir tayyör giyen bir geline kahkahalarla gülünür. Düğünde gelin de güvey gibi ve ondan biraz daha fazla gösterişli bir kıyafete bürünmelidir.

Gusto:

Tavsiyelerimi bitirirken üzerinde durmak istediğim en önemli madde gusto yâni zevktir.

Her yaptığınız işi gusto ile yapmanız, yani onda zevk sahibi olduğunuzu belirtmeniz gerekir. Bütün hayatınızda bir gusto bulunmalıdır. Güzelliğin ve iyi giyinmenin sırrı budur.

İnce bir zevki yansıtmayan hiçbir şeyde çekici bir güzellik bulunamaz.

Model seçişte, biçkide, dikişte ve giyinişte en önemli şey: ZEVK!

Yorum Yaz