Tek Taş Nişan Yüzüğü Modelleri

Hayranlık uyandıran ve kıskandıran, güven veren, sadakat, sonsuz aşk, bağlılık, ait olma gibi bir sürü duygu ve anlam içeren Tek Taş Nişan Yüzüğü Modelleri ve yüzüğün keyifli hikayesini burada okuyun.

Nişan Yüzüğü Tarihçesi

İlk nişan yüzüklerinin eski Mısır ve eski Roma’da ortaya çıktığı söylenir. Eski Mısırlılar sol elin yüzük parmağında doğrudan kalbe giden “vena amoris” (aşk damarı) bulunduğuna; dolayısıyla evlilik yüzüğünün buraya takılması gerektiğine inanırlarmış.

1477 yılında Avusturya Arşidük’ü Maximilien’in Burgonyalı Marie’ye hediye ettiği pırlanta yüzük, değerli taşların nişan yüzüklerinin vazgeçilmesi haline gelmesine vesile oldu.

NİŞAN YUZUGU: BAĞLILIK MI ERKEĞE BAĞIMLILIK MI?

Öncelikle evliliğin olumlandığı, çift olmanın prestij sayılıp alkışlandığı toplumlarda nişan yüzüğü bu statünün en önemli, en güçlü ve en açık sembollerinden birine dönüşüyor. Paris Descartes Üniversitesi sosyologlarından Cathe-rine Pugeault-Cicchelli, “Tektaş yüzük, bir erkekle birlikte olunduğuna dair büyük bir reklam. Bu, erkeğin ‘ekonomik gücü’nü öne çıkaran, kadının nasıl bir erkekle birlikte olduğunu çevresine ilan eden bir ‘araç’. Kadın için onur kaynağı” diyerek özetliyor nişan yüzüğünün nelere kadir olduğunu. Başka deyişle, pırlantanın karat ağırlığı ve değeri arttıkça onu taşıyan kadının kendini daha “üstün”, daha “biricik” hissetmesi bekleniyor. Ya da nişan yüzüğünün görkemi ve ihtişamıyla orantılı kadınlar arasında nasıl kıskançlık yarattığını bilmiyor gibi mi davranalım? “Mutluluk satın alınır mı?” naif sorusunu sormayın sakın.

Elbette nişan yüzüğü bağlılığın ve aşkın da sembolü. Ama iki gönül bir olunca samanlığın seyran olduğu devri geride bıraktık. Bu arada “tektaşımı kendim aldım” gibi sözlere sahip şarkılar arka planda nişan yüzüğünü kadının erkeğe ekonomik bağımlılığının sembolü olarak işaret etse ve tek başına satın alınan tektaş kadının özgürlüğünü duyursa da çoğu kadının bu tatlı “bağımlılıktan” hoşlandığını ve gurur duyduğunu söylemeye gerek yok.

Rönesans döneminde gümüş yüzüklerin yanı sıra değerli taşlarla bezeli nişan yüzükleri popülerleşti.

Tek Taş Nişan Yüzüğü Modelleri Resimleri
En Güzel Altın Alyans Modelleri -Yılı Altın Alyans tek taş yüzük alyans 18 - Kadın Wuuİlginizi Çekebilecek Diğer Fotoğraf GalerileriPırlanta Takı Modelleri | Pembeoje.com. dns değiştirme , öksürük nasıl geçer , burç yorumlarıYılı en güzel nişan yüzük modelleri ile sizlere sitemizde Düğün Nişan Tek Taş Yüzük ve Alyans Modelleri – 003 . Modelleri Söz Yüzüğü Alyans Ve Tektaş Modelleri on PinterestPin Nişan Yüzüğü Modelleri Nişan YüzükleriNişan on

Yorum Yaz