Gardırop Düzenleme Sanatı

Her bayanın hayalidir bir giysi odasına sahip olmak… Kıyafetlerini özenle yerleştirebileceği, rahatça seçebileceği bir alana sahip olmak ister. Bazı kişiler bunun için bir alan yaratırken, bazıları hayliyle yaşamaya devam eder. Bu isteğimiz başlıca nedeninin, çok fazla kıyafetimizin olmasından kaynaklandığını düşünüyorum! Kendi adıma konuşmam gerekirse, dolabım hevesle alınan; fakat hiç giyilmemiş ya da 1 defa giyilmiş kıyafetlerle dolup taşıyor. Aldım; çünkü bir gün giyecektim, indirimdeydi, almazsam bedeni kalmayabilirdi…Giymek için doğru zamanı beklemekteyim kısacası. Dolabım dolup taşmaya başladıkça, karmaşıklık beni rahatsız ediyor ve giymediğim kıyafetleri ya kaldırmaya ya da bağış kutularına bırakmaya başlıyorum. Sanırım düzenli bir dolap için yapılması gereken ilk şeylerden biri almamak ya da giymediğimiz ve asla giymeyeceğimiz parçaları dolabımızdan kaldırmak. Benim ortaokuldan kalan, zamanında üzerimden çıkarmadığım, şimdilerdeyse asla giymeyeceğim parçalar var hala, aramızda duygusal bağ olduğundan atmaya kıyamadığım birçok şey… Duygusallığı bir kenara bırakmak dolapta size çok yer kazandıracaktır. Alışveriş yaparken ‘iki düşünüp bir almak‘ da. ‘ Terzi kendi söküğünü dikemez. ‘ e sığınarak bu işin için sıyrılıyorum. Var olan ve olmakta olacak parçalarla dolabımızı nasıl düzenli tutabiliriz, bu konuya değinmek istiyorum:

wardrobe

wardrobe

  • Aynı renkteki veya birbirine yakın tonlardaki triko ve kazaklarınızı, kısaca ütü gerektirmeyen parçaları katlayıp yerleştirirseniz; bu size hem zaman kazandırır hem de düzenli bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olur.
wardrobe

wardrobe

 

  • Küçük parçaların düzeni başa en dert olan konulardan. Çekmecelerin içine bölmeler yaptırırsanız ya da satılan dolap içi düzenleyici sistemlerden alırsanız, bu sorunu kolayca halledebilirsiniz.
wardrobe

wardrobe

 

  • Giysi odanız yok diye üzülmeyin; çünkü kendiniz de yapabilirsiniz. Odanızın bir duvarını tamamen bu iş için ayırın. Birkaç raf ve askılıkla yapabileceğiniz dolabınızın kapaklarını perdeden yapabilirsiniz.
wardrobe

wardrobe

  • Bu tür mağaza askı sistemleri çok işe yarar olabiliyor. Özellikle dar alanlarda, çatı katlarında ayarlanabilir boy sistemi sayesinde hayat kurtarır.
wardrobe

wardrobe

  • Çok fazla ayakkabınız varsa, onlar için de ayrıca bir sistem kurabilirsiniz. Böylece hem onlara zarar vermeden saklamış olursunuz hem de hepsi gözünüzün önünde olur.
wardrobe

wardrobe

  • Diğer kural ise kutular. Birçok yapı markette bulabileceğiniz saklama kutuları sayesinde eşyalarınızı muhafaza etmeniz mümkün.

Yorum Yaz