Seksin Yeni Ustaları

DAHA İYİSİ

Cinselliğiyle barışık kadın, büyük ihtimalle özgüveni de yüksek bir kadındır. Tatmin edici bir cinsel yaşamı olan kadın ise, kesinlikle mutlu bir kadındır! Senin de onlar arasında olmana yardımcı olacak tavsiyelerle dopdolu özel dosyamız seni bekliyor, (Şimdiden heyecanlandığını biliyoruz!)

Seksin Yeni Ustaları

Seninle tanıştıracağımız bu beş uzman, seks hayatını daha zevkli, daha güvenli ve daha mutlu hâle getirecek. Önerilerini uygulamaya hemen bu gece başla!

İki sezondan beri izleyenlerin nefesini kesen Masters of Sexdizisinin üçüncü sezonu bu yıl yayınlanmaya başlayacak. Dizi, sevişen çiftleri bilim adına gözlemleme cesaretinde bulunan seks araştırmacıları William Masters ve Virginia Johnson’ın gerçek hikâyesinden yola çıkıyor. İkili, 60Mı ve 70’li yıllarda tartışmalı olan (kadınları birden fazla kez orgazma laştırabilen fiziksel kabiliyetleri ve bazı erkeklerin ıeden iktidarsız olduğu gibi) kadın-erkek ilişkileriyle : şeyi aydınlığa kavuşturuyor. Yaptıkları ;imdilerde eski bir hikâye gibi görünüyor esle ilgili bilinenlerin çoğunu bu devrimci >rçluyuz.

un gelecekte, az sonra tanışacağın, seks sunda öncü beş uzmana da teşekkür etme ihtimalin : yüksek. Bu bilim insanı, araştırmacı ve seks uzmanları, libidonu yükseltecek ve güvenli bir seks hayatı için daha fazla kontrol sağlamana yardımcı olacak çalışmalarıyla yeri yerinden oynatacak. Hazırsan başlıyoruz!

USTALARDAN DERSLER

William Masters ve Virginia Johnson’m önemli keşiflerinden birkaçı: orgazma ulaşabilme kabiliyetine sahip. 1966: Kadınlar orgazmı taklit edebilir.

Deneklerinden biriyle (hayat kadını) bu konuda yaptıkları bir dizi değerlendirme sonucunda, kadının müşterileriyle düzenli olarak telefonda seks yaptığını söylemesi sonrası bu durumu doğruladılar.

1970: Cinsel işlev bozukluğu yalnızca problem yaşayan tarafın değil, çiftin birlikte katılacağı bir terapi sonucunda çok çabuk giderilebilen bir problem.

1970: Orgazmın yaş sınırı yoktur,

William ve Virginia, yaşlı yetişkinlerle yapılan bir araştırmaya öncülük etti ve normale göre biraz daha fazla vakit alsa da, kadın ve erkeklerin 70’li yaşlarında bile orgazma ulaşabildiğini buldu.

Masters of Sex dizisinde Lizzy Caplan ve Michael Sheen, sonradan birbirine âşık olacak iki çalışma arkadaşı.

1966: Seks dört fiziksel aşamadan oluşur: Heyecan, yükseliş, orgazm ve gevşeme. Erkekler orgazm sonrası dinlenme ve toparlanmaya ihtiyaç duyarken, kadınlar birden fazla kez

kimdir: Barry R. Komisaruk, Rutgers Üniversitesinde Nörolog ve Psikoloji Profesörü. Minority Biyomedikal Araştırmaları Destekleme Programı’nın yöneticisi.

ne yapıyor: Komisaruk, 2004 yılında kadın beyninde orgazmdan sorumlu olan bölgeyi saptayan ilk kişi oldu. Daha önce yalnızca erkekler üzerinde böyle bir çalışma yapılmıştı. Komisaruk, yaptığı araştırmalarda ilişki sırasında vajina ile rahim boynundaki hislerin, vagus siniri (omurilikten geçerek kalınbağırsaktan beyne kadar ulaşan sinir) kanalıyla beyne gönderildiğini keşfetmişti. Omurilik sakatlanması bulunan ve bu nedenle vücutlarının alt kısmında his kaybı yaşayan kadınların cinsel duyarlılığını tamamen kaybetmediğini ortaya çıkarması ise en eşsiz buluşlarından biri. Hatta Komisaruk, “Bazı kadınlar hissetmekle kalmayıp orgazma bile ulaşıyor. Buna en çok şaşıranlar ise kendileri” diyor.

Komisaruk şu sıralar çalışmalarını bir adım ileri taşıyarak, orgazma ulaşamayan insanların cinsellikten zevk almasını engelleyen “dur işareti”’ni ortadan kaldırmak ve nöroterapi (sinir geri bildirim tedavisi) yoluyla bu hastaların beynini eğitme metotlarını tespit etmek üzerinde çalışıyor. Komisaruk, “Bu blokajı kaldırmak için beynin hangi bölgesini aktive etmemiz gerektiğini öğrenebilirsek, bu durumdaki kişiye beyninin o bölgesini aktive etmesi konusunda yardımcı olabiliriz” diyor. Eğer çalışmaları başarıya ulaşırsa, hayatı boyunca orgazm zevkinden mahrum kalmış tüm kadınlar, en sonunda ona ulaşma şansına kavuşacak.

seks tavsiyeleri: Unutulmaz bir orgazm mı yaşamak istiyorsun? Partnerinin, vücudundaki duyarlı bölgelerin tümüne birden odaklanmasını sağla. Komisaruk, “Klitoris, vajina, rahim boynu ve göğüs uçları, genital uyarılma açısından birbirinden çok az farkla ayrılır. Tüm bu bölgeler aynı anda uyarıldığında bu durumdan daha fazla nöron etkilenir ve vücudun tepkisi de daha yoğun olur” diyor. Şunu dene: Partnerin senin arkana geçsin ve bu dört bölgen üzerinde çalışsın. Ne kadar derine ulaşırsa, G noktanı bulma şansı o kadar yükselir. Ellerini ise göğüslerini ve klitorisini uyarmak için kullanabilir.

GÜVENLİ SEKS UZMANI

Doktor Bethany Young Holt, Coalition Advancing Multipurpose Innovations (CAMI)

Direktörü ve Kaliforniya Halk Sağlığı Enstitüsü Araştırma Şefi

ne yapıyor: Kadını ön plana koyan bir sağlık hizmetinin sadık savunucusu olan Holt, bilim insanı, politikacı ve yatırımcıları bir araya getirerek doğum kontrolü ve cinsel sağlık seçeneklerini arttırmak için uğraşıyor. Onun öncülük ettiği Çok Amaçlı Korunma Teknolojileri (MPT) metoduyla kadınlar plansız gebelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve yaygın enfeksiyonların tümüne karşı aynı anda korunuyor.

Holt, “Araştırmalarımda Sahra Çölü’nün güneyinde HIV riski taşıyan kadınlar da vardı, Berkeley’de istenmeyen gebelik yaşayan üniversiteli kadınlar da. Altta yatan sosyal faktör ise hep aynıydı; prezervatiften başka doğum kontrol yöntemi kullanmamak ve dengesiz ilişkiler” diyor. Holt, bu kadınların cinsel sağlık ve doğurganlığını koruyabilmesi açısından prezervatif dışındaki korunma yöntemlerinden bihaberdar olduğunu gördüğünde şok olmuş. “Korunma inisiyatifini kadınların eline vermek istedim” diyor.

CAMI ve partnerlerinin çabaları sayesinde, bazı MPT

metotları üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bunların içinde, hamileliği ve cinsel hastalıkları önleyen (HIV ilacıyla birlikte enjekte edilebilir antiviral ve antimikrobiyel jeller ilave edilmiş) vajinal halka ve diyafram da var. Ayrıca, HIV’e karşı koruyucu ilaçlar ve sperm öldürücü eklenmiş bir nanofiber vajinal film üzerinde çalışılıyor. Ayrıca cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılmak üzere çok amaçlı bir aşı üzerinde de araştırmalar sürüyor. Bu metotlardan bazıları klinik deney aşamasına gelmiş durumda ve yaklaşık birkaç yıl içinde piyasada olacak. Holt, “Burada ciddi bir potansiyel pazar var. Kadınlar bu tarz ürünler istiyor. Çalışmalarımı bir adım ileriye taşımak için CAMI’ı tam bu nedenle kurdum” diyor. seks tavsiyeleri: Seks yaşantının kontrolünü eline al. Holt, “Hamile kalmak konusunda endişelenmek veya enfeksiyon kapmak bir kadın için oldukça endişe yaratır” diyor. Bu da seksten aldığın zevki sekteye uğratır. Bu nedenle, daha fazla seçeneğe sahip olana kadar prezervatif kullanmakta ısrarcı ol.

SEKS ATEŞLEYICILERI

Seks öncülerinden bazıları araştırmalara odaklanırken, diğerleri yeni partnerler bulmana yardımcı olmak, eskilerle dalganı geçmek ve hatta yatak odası repertuvarını genişletmek gibi seksin daha eğlenceli yönleriyle ilgileniyor. İşte seksi çok daha eğlenceli hâle getiren bu yaklaşımlar:

Doğa Dostu Prezervatif Savunucuları

Amerikalı girişimci, yazar ve aktivist Jeffrey Hollender ile kızı Meika, tüm kadınları çantalarında her daim prezervatif taşımaya teşvik etme işini kendilerine görev edinmiş. Kısa süre önce de, doğal ve sertifikalı malzemelerden ürettikleri Sustain adlı prezervatifi çevre dostu ambalajda piyasaya sunmuşlar. Ayrıca bu ikili, kâr paylarının yüzde 10’unu, düşük gelirli Amerikalı kadınların cinsel sağlık sorunlarını gidermeye katkı sağlamak için kullanıyor.

KADIN CİNSELLİĞİ UZMANI

kimdir: Kadın libidosunu arttıran ilaçlar üzerinde çalışan Dr. Adriaan Tuiten, kadın cinsel işlev bozukluğu araştırmaları yapan klinik araştırma merkezi Emotional Brain’in CEO’su.

ne yapıyor: Gidişata bakılırsa Tuiten, kadınları üstsüz Alexander Skarsgard’den daha fazla tahrik edebilen adam olmayı planlıyor. Kadınlara özel ürettiği iki libido yükseltici ilaç, FDA onayı almanın son aşaması için klinik test programına girmek üzere. Tuiten’da piyasaya sürülmesi beklenen bu ilaçları, biyoloji, hormonlar ve psikolojinin kadınların uyarılmasını nasıl etkilediği konusunda araştırmalar yaparak geliştirmiş. Ne mi bulmuş? “Düşük cinsel motivasyon ve arzu, genital organlarla değil, beyinle ilgili bir problem.” Bu teoriye göre bazı kadınların beyni cinsel ipuçlarını okumakta başarısız oluyor. Bazılarıysa ipuçlarını doğru okuyabiliyor ancak otomatik bir ket vurma güdüsü, kadın henüz havaya girmeden erotik

duyguların ortaya çıkmasını engelliyor. Tuiten bu nedenle, erkeklere yönelik ilaçların (ağız yoluyla alınan ve genital bölgeye kan akışını arttıranlar) aksine, kadınlara yönelik ilaçları cinsel ilişkiden üç ila altı saat önce dilin altına yerleştirilip çözülecek şekilde tasarlamış. İlaçlardan biri beynin cinsel ipuçlarını işlemden geçirmesine yardımcı oluyor, ikincisiyse uyarılmayı sağlıyor. Doktorlar kişinin ihtiyacına göre, ikisinden birini reçete edebilecek.

seks tavsiyeleri: Cinsel arzun çok azsa (hiç fantazin yoksa veya ilişki sırasında zevk almıyorsan) bunun sorumlusu beynin olabilir. Ve bu kendi başına ya da partnerinle birlikte çözebileceğin bir problem değil. Jinekoloğundan yardım istemelisin.

CİNSEL UYARILMA ARAŞTIRMACISI

kimdir: Meredith Chivers, Psikoloji Doçenti, Kanada Ontario’daki Queen’s Üniversitesine bağlı Cinsellik ve Cinsiyet Laboratuvarı Direktörü

ne yapıyor: Chivers’ın, insanları nelerin tahrik ettiği konusunda yaptığı araştırmalar dikkat çekici bir şeyi ortaya çıkardı: Heteroseksüel olsa bile bazı kadınlar hem erkekleri, hem de kadınları çekici buluyor. (Heteroseksüel erkekler, eşcinsel erkekler ve eşcinsel kadınlar ise cinsellik konusunda daha uyumlu bir bütünlüğe sahip. Örneğin bu kişiler cinsel yönelimleri ile uyumlu şekilde tahrik oluyor.) Ancak karşı cinse ilgi duyan bir kadının kendi cinsini de çekici bulması, onun biseksüel olduğu anlamına gelmiyor. Yine de bu durum, cinsellik bilimi açısından cevaplanması gereken yeni soruları ortaya çıkarıyor. Kültürel ve sosyal tabuların cinselliği nasıl şekillendirdiği, uyarılmayı ölçmek için en iyi araçların neler olduğu gibi… Chivers, bu soruların eldeki mevcut bilgiyle cevaplanamayacağını düşünüyor; amacı ise cinsel tepki ve arzunun temel özelliklerini ortaya çıkarabilmek. (Örneğin genital bölgedeki kan dolaşımını ve salgılanan sıvıyı ölçen bir alet olan vajinal pletismografı kullanarak, termal görüntüleme ile kadın ve erkeğin cinsel organlarının ısı derecesini karşılaştırabilmeyi öneriyor.)

seks tavsiyeleri: Kendini tanı ve seni neyin ateşlendirdiğini keşfet. Chivers’ın yaptığı araştırma, eşcinsel ve heteroseksüel seks içerikli film izleyerek (ve seksüel mazoşizm içeren kayıtlar dinleyerek) mastürbasyon yapan heteroseksüel kadınların bunların tümünden tahrik olabildiğini ortaya çıkarmış. İlham verici bu kadar çok şey varken, hangisinin sende işe yaradığını bulmak için ön yargılarını rafa kaldır.

Klinik Sosyal

Hizmet Uzmanı,

Cinsel Tedavi Enstitüsü’nün kurucusu, bağımlılık tedavi merkezi Elements Behavioral Health’de Kıdemli Başkan Vekili ne yapıyor: Weiss,’de cinsel bağımlılığın tedavisini cinsiyete göre ayırmak gerektiğini vurgulayan ilk kişi. (Bu, kadınların tedavi görmekten duyduğu çekinceyi de ortadan kaldırıyor.)Ayrıca siber seks (internetten porno izlemek ve kendi filmini çekmek, cinsel içerikli mesajlaşma, webcam üzerinden seks yapmak) gibi bu probleme dâhil durumları tedavi eden ve bunlar hakkında yazan ilk kişilerden. “Teknolojinin bu kadar kolay ulaşılabilir ve anonim olması, birçok erkeği ve giderek artan sayıda kadını seks bağımlılığına sürüklüyor” diyor.

Bağımlılığın belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor ancak Weiss, “Seks bağımlısı kadınlarda bu dürtü yeme içgüdüsüyle yer değiştirebiliyor. Erkeklerde ise uyuşturucu kullanımı ile birlikte ön plana çıkma eğiliminde” diyor.

Erkekler bağımlılığını kadınlara göre daha çabuk kabul ediyor. Birçok kadın ise bağlanma sorunu yaşadığına veya doğru erkeği hâlâ bulamadığına inanıyor. Weiss’in programları sayesinde başka bağımlılıkları için gelen kadınlar da bu tedaviye istekli oluyor. Nedeni çok basit. Weiss, “Sorunlarına farklı bir açıdan bakıyoruz. Onlara problemlerinin yakınlık kurmakla mı, yoksa ilişkilerle mi ilgili olduğunu soruyoruz” diyor seks tavsiyeleri: Teknolojiyi cinsel hayatına dâhil etmekten korkma. Hangi araçla olursa olsun. Weiss, “Teknoloji dürüst ve samimi ilişkiler için kullanıldığı sürece sorun yok. Ancak sır saklama ve kendi çıkarları için kullanma gibi davranışları içeren seks yaklaşımında problem olabilir. Bunlar genellikle bağımlılığın tipik işaretleri” diyor. Çiftler birbirinden uzaksa teknoloji çok faydalı olabilir. Weiss, uzaktaki sevgiliyle iletişim kurabilmek için çok güzel yöntemler olduğunu söylüyor ve “Telefonda konuşmaktansa eşimle FaceTime’da görüşmek çok daha yakın hissettiriyor” diyor. Buna benzer şeyler, uzak mesafede yaşanan ilişkiyi daha ateşli hâle getirebiliyor.
Seksin yeni ustaları – Derleyen: Sema Uslu Dijimecmua.com 3KModa

Seksin Yeni Ustaları Resimleri
Seksin Yeni Ustaları

Yorum Yaz