Michael Kors Sonbahar/Kış Koleksiyonu

HERKESİN TANIMAK İSTEYECEĞİ BİR TASARIMCI: MICHAEL KORS

Hollywood dünyasına yakınlığı, kadınlara bağlılığı, sosyal yardımları ve tabii ki içinde kendinizi şahane hissetmenizi sağlayan koleksiyonlarıyla Michael Kors bir modern zaman kahramanı gibi. Ona kahraman dememizin sebebi, tasarımlarıyla kadınları güçlü ve karakterli bir yere taşıyan tasarımcı olmasından kaynaklanıyor. Üstelik tüm bunları yaparken eğlenmeyi ve etrafındakileri, müşterilerini de eğlendirmeyi eksik etmiyor. Öyle bir enerjisi var ki sizi her zaman “yükseltiyor”. Bu duyguyu tatmak için onu bire bir tanımanıza gerek yok, sadece tasarımlarını giymeniz de yeterli. Bu gerçek “New Yorker”la modanın şahane bir dönemden geçtiğini konuştuk. Kişisel stilin önemi, ünlüler dünyası, modanın nasıl bir dönemden geçtiğini merak ediyorsanız Michael Kors’un muhteşem hayatına davetlisiniz.

Moda dünyasında 35’inci yılını kutlayan Michael Kors, kendi tasarımlarını giyenleri Almodovar ya da Fellini filmlerindeki kadınlara benzetiyor: güçlü, karakter sahibi ve kendine özgü.

3K MODA: Kadınlara güç kazandıran koleksiyonlarınızla tanınıyorsunuz. Peki ama bize spesifik bir isim vermenizi istesek, sizce tüm zamanların en güçlü kadını kim?

MICHAEL KORS: Asla tek isim vermem mümkün değil. Güçlü karakterleriyle bana her gün ilham veren o kadar çok kadın var ki! Jackie Kennedy’den Michelle Obama’ya, Kate Middleton’dan Angelina Jolie’ye, Kate Hudson’a kadar giden bir isim listesi olabilir bu. Yaptıkları her ne olursa olsun tutkuyla yaklaşan, güçlü, kendini adamış ve aynı anda milyonlarca iş yürüten ama yine de şahane görünen kadınlara bayılıyorum.

3K MODA: Moda dünyasındaki başarılarınıza ve kariyerinize bir göz atacak olsanız, bugüne kadar sizi en çok tatmin eden ne oldu? M.K.: Bugüne kadar yaptığım her şeyle gurur duyuyorum fakat bir şey var ki diğerlerinden daha öne çıkıyor. O da şu: kariyerimi dünyada iyi şeyler gerçekleşmesi için kullandım. “Watch Hun-ger Stop” kampanyamız Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Prog-ramı’na çok katkıda bulundu ve bunu yakın zamanda bitirmeyi düşünmüyoruz.

3K MODA: Tasarımlarınızı giyen her kadının kendini daha modern ve güncel hissetmesini sağlıyorsunuz. Ne istediğimizi nasıl bu kadar önceden biliyorsunuz?

M.K.: Çünkü dinliyorum. Arkadaşlarımı dinliyorum, ofisimde çalışanları, müşterilerimi… Daha sonra her gün gardıroplarıyla yaşadıkları sorunları ve çelişkileri çözmeye çalışıyorum.

3K MODA: Sonbahar-kış koleksiyonunuzu tasarlarken yaşadığınız bir anekdotu bizimle paylaşır mısınız?

M.K.:-17 sonbahar-kış koleksiyonunu tasarlamaya başladığımda fark ettim ki bu benim moda dünyasındaki 35’inci yılım!

Sanki bir Almodovar ya da Fellini filminde rol alan kadınlar gibi insanlarla tanıştım. Her zaman konuştuğumuz kadınlar gibiler; kıyafetleri seven, muhteşem görünmekten hoşlanan ve gerçekten şahane kişisel stile sahip olan kadınlar.

3K MODA: Peki koleksiyonun ardındaki hikaye nedir?

M.K.: Tamamen kişisel stil ve arsız ama şahane görünen bir tarz üzerine koleksiyon yaptık. Müşterilerimizin modayla eğlenmesini istedim, aynı zamanda da pragmatik olmayı.

3K MODA: Bir defile sona erdiğinde yaptığınız ilk şey ne oluyor?

M.K.: Defileyi izlemeye gelen arkadaşlarıma ve aileme merhaba dedikten sonra ekipçe Sardi’s’e kutlamaya gidiyoruz.

“MODA DAHA DEMOKRATİK”

3K MODA: Günümüzde kişisel stil artık modadan ve trendlerden daha ön plana çıkan bir kavram. 80’ler, 90’lar, hatta 2000’lerin başıyla kıyaslasanız şu an nasıl bir dönemde yaşıyoruz dersiniz?

M.K.: Geçmişe göre çok daha demokratik olduğunu söyleyebilirim, ki bence bu manada en güzel dönemlerden biri. Herkes kendi moda editörü gibi, herkesin farklı bakış açısı ve yorumu var. Ruh hali ve cinsiyet karışımları ön planda. Kendinize ve hayat stilinize neyin daha uygun olduğuyla ve bunu nasıl yansıtıp yorumladığınızla ilgili bir dönemde yaşıyoruz.

3K MODA: Her zaman sonraki aşamayı görmek durumunda kaldığınız bir mesleğiniz var. Peki ama günümüzü, hatta geleceği ve neler olup bittiğini nasıl yakalıyorsunuz?

M.K.: Moda, bugün yaşadığımız dünyanın yansıması. Şu anki dönem sizi güldüren ve iyi hissettiren tasarımları fonksiyonel şekilde kullanmak ve günlük hayatınıza uyarlamakla ilgili. Sanırım bu tüm duyularınızın açık olmasıyla ve farkındalıkla ilgili. 3K MODA: Tasarımlarınızla kadınlara güç kattığınızı düşünüyor musunuz?

M.K.: Evet ve amacım da bu. Kadınlara çok değer veren ve onları seven bir tasarımcı olarak hatırlanmak istiyorum. Her zaman söylerim, kıyafetler sadece çerçevedir, onu giyen kadındır esas yıldız olan. O, kıyafetlere hayat verir.

3K MODA: Lüksün günümüz için tanımını yapar mısınız?

M.K.: Kendinizi özel hissetmenize yarayan her şey olabilir.

FOTOĞRAFLAR: ERDİ DOĞAN, KORAY PARLAK, MEHMET ERZİNCAN

Michael Kors Sonbahar/Kış Koleksiyonu Resimleri
Ellie-Saab-2014-2015-Sonbahar-Kis-Koleksiyonu-5.jpg

Michael-Kors-2015-Sonbahar-Kış-11.jpg

michael-kors-2014-sonbahar-kış-koleksiyonu-23.jpg

new_york_moda_haftası_2015_2016_sonbahar_kış_koleksiyonları_sokak_modası_kapak.jpg

michael-kors-2014-sonbahar-kış-koleksiyonu.jpg

2017-kis-modasi-michael-kors-kadini-56cf9a6d67ed6.jpg

michael-kors-2015-2016-sonbahar-kis-koleksiyonu-2.jpg

michael-kors-2014-sonbahar-kış-koleksiyonu-19.jpg

michael-kors-2014-sonbahar-kış-koleksiyonu-17.jpg

Yorum Yaz