KALICILIĞIN SEMBOLÜ NİŞ FARFÜMLER

Frnsız yzr ve Hermes’in prfümologu Jen-Clude Elle-n, “İnsnlr boşndıklrınd prfümlerini değiştirir. Yeni bir şk eski bir prfümün htırsınd yeşeremez. İşte o nd eski prfüme sdktsizlik ve yeni kokuy sdkt bşlr” diyerek nltıyor prfüm sdktini.

PARFÜM GEÇMİŞ, ÇANTA GELECEKTİR

“Prfüm özlemin ilcıdır, onun syesinde kybettiğimiz insnlrın htırsını cnlı tutr, onlrı dh z özleriz” diyor pr-fümör Dniel Andrier. Koku giden sevgilinin y d uzklrdki bir ykınımızın htırsını diri tutr, srrmış bir kitb sinmiş romyl belleğimizin dehlizlerine götürür bizi. Prfüm geçmiştir, çntys gelecek. Prfüm kurduğu duygusl bğl hızlı hyt meydn okur, çntys modnın hızınd sürekli yeniler kendini, trendlerden beslenir. Çnt her fırstt en son modeliyle bizi cezbederken prfüm dh yvş rlıklrl çıkr shneye.

KALICILIĞIN SEMBOLÜ NİŞ FARFÜMLER

“O hlde mrklr neden sürekli yeni prfümler piysy sürüyor?” diye bir soru sorbilirsiniz. Gerçekten de Dior, Chnel, Hermes ve Prd gibi önemli mrklrın yeni çnt modelleri gibi yeni prfümler yrttıklrını biliyoruz. Bu şmd selektif prfümle niş prfüm rsındki frk odklnmk gerekiyor. H-ute couture gibi sınırlı syıd üretilen, ust bir prfümör trfındn ylrc üzerinde çlışıln, çok z yerde stış sunuln, doğl ve ndir bulunn çiçek ve meyveler kullnn, eşsiz şişe tsrımlrıyl frk yrtn, birine ithf edilen ve kişisel imzy öykünen niş prfümlerde sdktten söz etmek dh doğru olur. Niş prfümler, çnt misli her sezon yenileri üretilen ve unutulup giden selek-tif prfümlerin ksine klıcılığın ve z bulunurluğun sembolüdür.

Koku uzmnı ve prfümör Vedt Ozn koku profili tercihlerinde de değişimler yşndığını m bunlrın çok keskin olmdığını söylüyor: “Sosyl yönlendirmeler ne kdr güçlü gelirse gelsin belleğimizin ve geçmiş eğilimlerimizin yönlendirmesinde hreket eden bir duyu, koku duyusu.”

“İLK AŞKINIZIN PARFÜMÜNÜ UNUTABİLİR MİSİNİZ?

Koku uzmnı ve prfümör Vedt Ozn, kokuyl kurduğumuz ilişkiyi şöyle nltıyor:

“Koku belleğimiz, bizim bir kokuyl ilk muhtp olduğumuz nın duygulrının yşm boyu etkin olmsı şeklinde çlışıyor. Beğeniden önce kokulr bizim için güvenlik sinylleri tşıyorlr. İlk krşılşmd güvenliğine bilinç dışındn kni olduğumuz, dolyısıyl ‘sevdiğimiz’ kokulrı hep seviyoruz. Birden fzl prfüm kokldığımızd hemen dh önceden tnıdığımız notlrı içerenlere yönelik bir eğilim içine giriyoruz.

Geçmişimizde güçlü bir şekilde olumlu ve mutlu ruh hllerimizle eşleşen koku notlrını brındırn prfümler unutulmz olurlr. İlk şkınızın prfümünü, mesel, unutbilir misiniz?”

KENDİ KOKUNUZU YARATIN

Çntlr dhil olmk üzere lüks tüketim ürünlerinin sebep olduğu tek tipleşmeye krşı çıkrken büyük bir kitleye değil, z syıd insn hitp eder niş prfümler. Koku sntçılrıys, “eserleri”nin milyonlrc kdın trfındn tşınmsı yerine kokulrd kişisel hikyelerini ryn z syıd kdın göz kırpmyı tercih ederler. Bu kokulr klıcı ve benzersiz romlrıyl onlrl biriktirilen nılrı d eşsiz kılr, zmnsızlığ vurgu ypr tıpkı htırlr gibi… Şimdi siz de Ctherine de’ Medici gibi ypın, bir prfümörle nlşın ve on kendi kokunuzu hzırltın; çünkü özel ve biriciksiniz!

[gllery ids=""]

Yorum Yaz