CALIFORNIA TATİL REHBERİ

İLK DURAK VENICEBEACH, CALIFORNIA

Yer: Los Angeles. Venice Bech. Yz ttilim boyunc her gün koştuğum, bisiklete bindiğim, ilemle kşm güneşin btışını seyrettiğim pljı bu sefer frklı bir gözle trıyorum. Çünkü tm d bu işin en popüler olduğu yerde ttil ypıyorum ve bu işi rtık öğrenmeyi kfy koymuş durumdyım. Shilde, krvnlrı ynı zmnd ofis, depo ve kyıt bürosu olrk fonksiyon gören sörf eğitmenlerini, sörf okullrını görüyorum. İyi olduğunu düşündüğüm bir okul krvnının önünde sörfçülerle ve eğitmenlerle tnışıyorum. Ders için sözleşiyoruz.

İlk tespitim, doğru jrgonl konuşmk gerektiği. İngilizcedeki ’krdeşim’in krşılığı brother’ın kıslmış hli Bruh htt Brhh”nın her kelime rksın konmsı şrt!

Tody’s breking bruh!”. Tht ws tight. tht’s cool bruh” gibi… İkinci en önemli kelime ise Tody’s breking/Bugün kırılıyor”. Yni dlglr kırılıyor, sörf ypmy uygun. Cool ve tight zten benim de İngilizce konuşurken çok kullndığım kelimeler olduğu için çbuk nlşıyoruz. Terminolojiye yvş yvş hkim olcğımı biliyorum. Bir wetsuit ve bşlngıç için uygun, birz büyükçe oln sörf thtsını lıp sörf hytım bşlıyorum!

Öncelikle uyrmm lzım: sörfçülerin fiziğinden nlybileceğiniz üzere, bu sporu ypmk için iyi bir kondisyon ihtiycınız vr. Hem krdio. hem core trining veren egzersizler ypıyor olmnız önemlii htt şrt. Koşu, bisiklet ve billimum trining ypn bir insn olrk bile çok zorlndığımı söyleyebilirim. İkincisi ise denizi, çık denizi, doğyı ve yüzmeyi çok sevmeniz gerekiyor. Eğitmen hemen ilk sorusunu soruyor: Snowbord vey sktebord ypıyor muyum? Evet snowbord ypıyorum. Y kyky? Küçükken ypmıştım diyorum, hemen ’shk’ işreti ypıyor. Dersimize bşlıyoruz. Krd birz egzersiz ve teoriden, bord’u tnıdıktn sonr denize iniyoruz. Denizde düz. sbit rlıklrl gelen ort boy dlglrın olmsı, zeminin kum olmsı sörfe bşlmk için en iyi koşullr. Bşlngıç seviyesinde dlg kırıldıktn sonrki beyz köpük oln kısmınd sörfe bşlnıyor. İlk klkışt kondisyonumun, kıyıdki egzersizlerin yrdımıyl ’popup’ denilen sörfün üstüne zıplm hreketini hemen ypıyorum… Kendi kendime hrik bu işi hemen kptım” diyorum m bunun sdece cemi şnsı olduğunu sonrki düşüşlerimde nlıyorum… Bord’un üstüne çıkmk, dlgy doğru yüzmek, zmnlmyı öğrenmek, sörfün üstüne çıktıktn sonr gidebilmek: hepsi ciddi efor, deneyim ve kondüsyon gerektiriyor. Hepsi yrı yrı geçtiğim testler oluyor.

İlk günün ftursı: Ayklrım sürtmekten ve çrpmktn knıyor, yr oluyor. Onlrc def, onlrc değişik şekilde suy düşüyorum. Dlg ile dibe çekiliyorum. Bşprmk tırnğım bir hmle sırsınd kırılıyor ve kopuyor. Ynlış bir hrekette dlgy düşünce sörf ğzım çrpıyor ve dudğım yrılıyor. Yüzmekten omuzlrım ve trisepslerim koprcsın ğrıyor… Bonus olrk tonlrc yosunlu su yutuyorum… Günün sonund ğrılr içerisinde bisikletime tlıyor ve eve dönüyorum. Am ilk günde birkç kere dlg yklmış olmk bile bir bşrı ve dolyısıyl zfer kznmış gibi hissediyorum….

İlerleyen günlerde bir miktr dh ders ve hırplnm sonrsınd sörf thtsının üstüne rht rht çıkıyorum. Artı dlglrı görüyor, denizi nlmy bşlıyorum. Sörfün blık tutmk, yelken ypmk gibi beklemek ve dlgyı nlmk, zmnlmyı tutturmk, hissetmek gereken bir trfı d vr. Bunlrın hepsinde geliştikten sonr, rtık her gün sörf kirlyıp kendi kendime ypıyorum.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz