TATLI KRİZİ LANETİ…

DİYABET, KALP HASTALIKLARI VE BUNAMANIN DA DÂHİL OLDUĞU, ŞEKERE BAĞLI GELİŞEN HASTALIKLAR HIZLA ARTARKEN, ŞEKERLİ YİYECEK VE İÇECEKLER HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA TÜKETİLİYOR. KÖTÜ OLDUĞUNU BİLİYOR AMA KENDİMİZİ DURDURAMIYORUZ.

BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR DA, BUNUN KENDİNE HÂKİM OLMAKLA İLGİLİ OLMADIĞINI GÖSTERİYOR: ŞEKER, TIPKI AĞIR UYUŞTURUCULAR KADAR BAĞIMLILIK YAPAN BİR MADDEYE DÖNÜŞEBİLİYOR. SEN DE BAĞIMLI HÂLE GELMİŞ OLABİLİR MİSİN?

FOTOĞRAFLAR: JAMIE CHUNG

KENDİ İSTEĞİNLE ZEHİR YEMEZSİN, DEĞİL Mİ?

Ard bir, pek de sğlıklı olmyn ziyfetler çekiyor olbilirsin. Y d hppy hour’d besleyici syılmyck bur cuburlrı es geçmiyorsun. Peki, zehir yiyor musun? Asl.

Ynılıyor olbilirsin.

Kliforniy Üniversitesi’ne bğlı Sn Frncisco Tıp Fkültesi’nden Nöroendokrinoloji Doktoru Robert Lustig’e göre şeker, yüksek dozlrd zehir etkisi ypıyor. Htt beslenme progrmımızd yer verdiğimiz kdrı bile, toksik olmnın ötesine geçiyor. Bugün tükettiğimiz şeker miktrı, günde ortlm 22 det küp şekere eşdeğer. Bu, ortlm bir kdının yıld yklşık 32 kilo -neredeyse kendi ğırlığının yrısı kdr- şeker tükettiği nlmın geliyor.

Amerikn Klp Vkfı ve Düny Sğlık Örgütü, son dönemde özellikle kdınlrı, günde ltı ttlı kşığındn dh z şeker (doğl besinlerden ldığımız şeker hricinde) tüketmeye teşvik eden bir kılvuz yyımldı. The Blood Sugr Solution 10-Dy Detox Diet kitbının yzrı Doktor Mrk Hymn ise, şırı şeker tüketiminin slgın hâline geldiğini söylüyor ve ekliyor: “Bunun uzun vdedeki etkileri srsıcı olbilir.”

Burd bhsedilen etki ise, mlesef diş çürüklerinden dh fzlsı. Hsr zmnl diybet, obezite, htt Alzheimer hstlığın; meme, rhim ve kolon knserlerine zemin hzırlıyor. Yeni bir çlışm, norml kilodki bir insnın yüksek ornd şeker tükettiğinde klp rhtsızlıklrındn ölme riskinin ikiye ktlndığını gösteriyor. Bşk bir rştırmy göre ise şırı şeker tüketimi, lkole bğlı olmyn krciğer yğlnmsının nedeni.

Hymn, “Hiç şüphe yok ki kendimizi hst edecek kdr ttlıy düşkünüz” diyor. Neden mi? Çünkü ciddi seviyede bğımlıyız. Arştırmlr, yüklü miktrd şeker içeren besinlerin, bırkmsı en güç

uyuşturuculr kdr bğımlılık ypbildiğini gösteriyor.

TATLI KRİZİ LANETİ…

Hymn, ilk çğlrdki tlrımızın büyük ihtimlle 20 ttlı kşığı kdr şekeri bir yıld tükettiğini belirtiyor. Lustig’e göre slınd bedenimiz, sğlıklı yğlr, proteinler ve kompleks krbonhidrtlrı prçlyrk kendi glikozunu (şekerin içinde bulunn ve hücrelerine “yşm enerjisi” sğlyn bileşen) kendisi üretiyor. Michign Üniversitesi’nden Psikolog Ashley Gerhrdt, “İnsnlr ttlı yiyeceklerle krşılştığınd bun seviniyor çünkü bunlr beynimize besleyici ormn meyvelerini y d diğer meyveleri çğrıştırıyor” diyor.

Problem şu ki, ypıln rştırmlr göre beyin, şeker trfındn tmmen srhoş edilebiliyor. Hytımız girmiş oln ekstr şekerlerden birini şırı tükettiğinde, beyninin ödül merkezinde yer ln ve kendini iyi hissetmeni sğlyn nörotrnsmitter, yni dopmin seviyen niden yükseliyor. Why Diets Fil: Becuse You’re Addicted to Sugr kitbının yzrı Doktor Nicole Aven, “Bu mutluluk nlrı sürekli tekrrlndığınd, beyindeki ödül merkezi giderek duyrsızlşıyor ve çok dh düşük ornlrd dopmin üretilmesine neden oluyor” diyor. Bu d sürekli olrk dh fzl şekere ihtiyç duymn demek.Güncel bir rştırm, ttlı kurbiyelerin kokin vey morfin kdr bğımlılık ypıcı olbildiğini gösteriyor. Bilim insnlrı, yüksek şeker içeren besinler yedirilen deneklerin beynini görüntülediğinde, bu kişilerin beynindeki ödül merkezinin ydınlndığını görmüş. Tıpkı uyuşturucu bğımlılığı gibi.

Bu kdrl bitmiyor: Aven’nın rştırmsı, bzı kişilerdeki şeker bğımlılığının, bşk bğımlılıklrd olduğu gibi yoksunluk belirtisiyle berber yşndığını gösteriyor. Aven, “Beyinde uyuşukluk,

GİZLİ ŞEKER

Uzmn Doktor Nicole Aven’y göre çoğu kişi şırı şeker tükettiğinin frkınd bile değil. Bunun nedenlerinden biri, bzı “sğlıklı” besinlerin gizlice şekerle yüklü olmsı. Bu nedenle Amerik’d FDA, gıd ürünlerinin etiketinde doğl ve eklenmiş şekerin yrı yrı belirtilmesi zorunluluğu getirilmesini önerdi. Anck hâlâ sdece “toplm” şeker miktrını öğrenebiliyoruz. Günlük tvsiye edilen şeker sınırını (ltı ttlı kşığı y d 24 grm) şmmk için, etiketler üzerinde birz mesi hrc ve yediklerinin içine neler gizlenmiş olbileceğinin frkınd ol.

Brbekü sos:

2 çorb kşığınd 3,75 ttlı kşığı (15 grm) Ketçp:

2 çorb kşığınd 2,25 ttlı kşığı (9 grm) Meyveli yoğurt:

180 grmınd 7,75 ttlı kşığı (31 grm) Mkrn sosu:

120 grmınd 3 ttlı kşığı (12 grm)

Khvltı brı:

Bir brd 6,25 ttlı kşığı (25 grm)

nksiyete ve sbiyete vrn değişiklikler gerçekleştiğini gördük. Aynı zmnd şiddetli yeme isteğine yol çn değişimler de gözlemledik” diyor. Tt lm duyun böyle bir durumd sn yrdım etmediği gibi, o d frklı bir bğımlılığ yol çıyor: Yeni bir rştırmy göre, kilon ne kdr fzlys dilindeki “ttlı”yı lgılyn tt lıcılrı d bir o kdr köreliyor.

Kıscsı milyonlrc insn, yygın olduğu kdr d tehlikeli bir mddenin müptelsı olmuş durumd. Hymn’ göre vcı-toplyıcı olduğumuz dönemde hytımızı kurtrn şey (şeker, bulduğumuzd bizi ödüllendiren ve hytt klmmızı sğlyn şeydi), rtık bizi öldürüyor.

NASIL BAŞTAN ÇIKIYORSUN?

Şekerin lbenisine krşı ne kdr svunmsız olduğun, genetik kodlrın dynıyor. The Sugr Smrt Diet’in yzrı ve Prevention’ın editoryl direktörü Anne Alexnder, “Şeker bğımlılığı tıpkı kumr bğımlılığı gibidir. Bzılrı kumrhneye gider, oyununu oynr ve evine döner. Bzılrı d evini ipotek edip oyun devm eder” diyor.

Şeker bğımlılığı sklsınd nerede durduğunu görmek için bir hft boyunc günde ltı vey dh z ttlı kşığı şekerle kendini sınırlmyı deneyebilirsin. Eğer şiddetli bir ttlı krizine tutuluyorsn y d yoksunluk hissi yşıyorsn -vey düşük konsntrsyon, bş ğrısı ve üzüntü gibi bşk belirtiler vrs- büyük bir ihtimlle sen de bğımlılr ordusunun bir üyesisin. Am kendini iyi hissediyorsn, beynin muhtemelen şekere bğımlı değildir. Tbii bu, şeker tüketimini rttırbileceğin nlmın gelmiyor! Unutm: Bğımlılık yps d ypms d, çok fzl şeker geride her zmn bir hstlık riski bırkır.
DİYETTE TATLI KRİZİ Diyet Listesi Zyıflm Yöntemleri 3KMod

[gllery ids=""]

Yorum Yaz