Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuğun oyun alanında müzik

Kimbilir neden, çocuk odasında müzik çalmak pek az kişinin aklına gelir. Oysa müzik çocuk için çok yararlıdır. Günümüzde müziğin girmediği yer aşağı yukarı

Karşı sayfada üstteki çocuğun yüzünde görülen kendinden geçmiş ve şaşkın anlatım, onun için henüz gizemlerle dolu gerçeğin karşısında neler duyduğunu göstermektedir. Bu nedenle gördüğü ve algıladığı şeyleri dikkatle izler, sanki ‘fotoğrafını” çekip saptamaya çalışır.

Büyüklerin hareketlerini taklit eder (üstte); renkli kâğıtlardan kişi ve eşya şekilleri keser (solda). Çocuğun bu tür girişimleri yüreklendirilmeli ve yaptıkları beğenilmelidir; o zaman kendine güveni artacaktır yoktur; dükkânlarda, plajlarda sabahtan akşama kadar müzik çalıp durmakta, ama nedense çocuk için müzik gereksiz sayılmaktadır. Kuşkusuz birçok erişkinin sinirlerinin bile nasıl dayandığına şaşılan gürültülü, ürkütücü tür müzik çocuğa zararlıdır; ama iyi bir müzik yararlıdır. Klasik ya da hafif müzik,yeter ki iyi müzik olsun. Müziğin çocuk üstünde eğitsel bir araç olarak büyük bir etkisi ve önemi vardır. Bunun için eski bir radyo ya da pikap kullanılabilir. Çocuğun müzik dinleyebilmesi için ne büyük bir özveri, ne de pahalı bir aygıt gerekir. Zorla herhangi bir filarmoni orkestrasının konserini dinletmek de,pencereleri zangırdatan son moda müzik araçlarının müziğini dinletmek de gereksizdir; ama hafif bir fon müziği gereklidir.

Çocuk ve oyuncakları

Her şeyin çocuk için bir oyun olduğunu ve olabileceğini görmüş, oyun oynadığı alanın üstünde durmuştuk. Konuyu tamamlayabilmek için oyuncaklardan da söz etmek gerekir.

Oyuncaklar çocuğun yaşı na ve isteğine uygun,üstelik de öğretici olmalıdır. Ülkemizde, farklı yaşta çocuklara yönelik, çok amaçlı kullanılabilen ve çocuğun üstünde eğitsel bir etkisi olan oyuncaklar yapılmakta ve yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Sözgelimi renk renk tahtadan yapılmış şekiller, çok küçük yaştaki çocukların oyun aracı olabildiği gibi, büyüyen çocuklar da bunlarla amacına uygun değişik kompozisyonlar yaratabilmektedirler. Bu örnek yüzlerce kez çoğaltılabilir. Oyuncakçı dükkânlarında 13 yaş arasındaki çocuklara seslenen daha nice oyuncaklar vardır: Tahtadan, plastikten, kartondan, vb. Çocuk bu çeşitli oyuncaklarla becerisini artıracaktır. Her gün kullandığımız eşyalar, evcil ve vahşi hayvanlar, ülkeler, çeşitli araç ve gereçler çeşitli biçimlerde çocuğa sunulan oyuncaklar haline getirilmiştir: Yatak odasında gördüğü eşyalar, küçültülmüş biçimleriyle çocuğun elinin altındadır; çeşitli masal kahramanları ve başından geçen olaylar bir “yapboz” bilmece oyuncağının konusudur; sokaklarda insanın başını döndüren araçları ve o araçları yöneten “trafik” adını verdiğimiz düzeni, oyuncakları arasında bulabilir; süngerden yapılmış, çarptığı şeylere zarar vermeyen toplarla gönlünce oynayabilir; renkli tebeşirler ve hazır kara tahtayla dilediğinde çiziktirip durabilir, resimler yapabilir; üstünde bir resmin değişik parçalan bulunan küblerle çeşitli biçimlerde oynayabilir. Modern yaşamda yer alan bütün araç ve gereç çocuğun elinin altındadır. Çocuk 18 aylıkken bile bu oyuncakların bir çoğuyla oynayabilir. Önceleri bunlara bakacak, eline alacak, üst üste, yan yana dizecek ya da kullanımları dışında bir anlam vermeye çalışacaktır. Kız olsun erkek olsun, çocuklar gerçekten mutlu edilmek isteniyorsa, plastikten yapılmış marangoz araç gereçleri seti de son derece iyi seçilmiş bir armağandır. Kerpeteni, tornavidası, çekici ve tahta ya da plastik çivileriyle marangoz araç gereçleri, onları son derece mutlu edecektir.

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları Resimleri
Çocuklar için oyun odası dekorasyonları Resimleri
Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Yorum Yaz