Çocuklar için oyun odası dekorasyonları

Çocuğun oyun lnınd müzik

Kimbilir neden, çocuk odsınd müzik çlmk pek z kişinin klın gelir. Oys müzik çocuk için çok yrrlıdır. Günümüzde müziğin girmediği yer şğı yukrı

Krşı syfd üstteki çocuğun yüzünde görülen kendinden geçmiş ve şşkın nltım, onun için henüz gizemlerle dolu gerçeğin krşısınd neler duyduğunu göstermektedir. Bu nedenle gördüğü ve lgıldığı şeyleri dikktle izler, snki ‘fotoğrfını” çekip sptmy çlışır.

Büyüklerin hreketlerini tklit eder (üstte); renkli kâğıtlrdn kişi ve eşy şekilleri keser (sold). Çocuğun bu tür girişimleri yüreklendirilmeli ve yptıklrı beğenilmelidir; o zmn kendine güveni rtcktır yoktur; dükkânlrd, pljlrd sbhtn kşm kdr müzik çlıp durmkt, m nedense çocuk için müzik gereksiz syılmktdır. Kuşkusuz birçok erişkinin sinirlerinin bile nsıl dyndığın şşıln gürültülü, ürkütücü tür müzik çocuğ zrrlıdır; m iyi bir müzik yrrlıdır. Klsik y d hfif müzik,yeter ki iyi müzik olsun. Müziğin çocuk üstünde eğitsel bir rç olrk büyük bir etkisi ve önemi vrdır. Bunun için eski bir rdyo y d pikp kullnılbilir. Çocuğun müzik dinleyebilmesi için ne büyük bir özveri, ne de phlı bir ygıt gerekir. Zorl herhngi bir filrmoni orkestrsının konserini dinletmek de,pencereleri zngırdtn son mod müzik rçlrının müziğini dinletmek de gereksizdir; m hfif bir fon müziği gereklidir.

Çocuk ve oyuncklrı

Her şeyin çocuk için bir oyun olduğunu ve olbileceğini görmüş, oyun oyndığı lnın üstünde durmuştuk. Konuyu tmmlybilmek için oyuncklrdn d söz etmek gerekir.

Oyuncklr çocuğun yşı n ve isteğine uygun,üstelik de öğretici olmlıdır. Ülkemizde, frklı yşt çocuklr yönelik, çok mçlı kullnılbilen ve çocuğun üstünde eğitsel bir etkisi oln oyuncklr ypılmkt ve yygın bir biçimde kullnılmktdır. Sözgelimi renk renk thtdn ypılmış şekiller, çok küçük yştki çocuklrın oyun rcı olbildiği gibi, büyüyen çocuklr d bunlrl mcın uygun değişik kompozisyonlr yrtbilmektedirler. Bu örnek yüzlerce kez çoğltılbilir. Oyunckçı dükkânlrınd 13 yş rsındki çocuklr seslenen dh nice oyuncklr vrdır: Thtdn, plstikten, krtondn, vb. Çocuk bu çeşitli oyuncklrl becerisini rtırcktır. Her gün kullndığımız eşylr, evcil ve vhşi hyvnlr, ülkeler, çeşitli rç ve gereçler çeşitli biçimlerde çocuğ sunuln oyuncklr hline getirilmiştir: Ytk odsınd gördüğü eşylr, küçültülmüş biçimleriyle çocuğun elinin ltınddır; çeşitli msl khrmnlrı ve bşındn geçen olylr bir “ypboz” bilmece oyuncğının konusudur; sokklrd insnın bşını döndüren rçlrı ve o rçlrı yöneten “trfik” dını verdiğimiz düzeni, oyuncklrı rsınd bulbilir; süngerden ypılmış, çrptığı şeylere zrr vermeyen toplrl gönlünce oynybilir; renkli tebeşirler ve hzır kr thtyl dilediğinde çiziktirip durbilir, resimler ypbilir; üstünde bir resmin değişik prçln bulunn küblerle çeşitli biçimlerde oynybilir. Modern yşmd yer ln bütün rç ve gereç çocuğun elinin ltınddır. Çocuk 18 ylıkken bile bu oyuncklrın bir çoğuyl oynybilir. Önceleri bunlr bkck, eline lck, üst üste, yn yn dizecek y d kullnımlrı dışınd bir nlm vermeye çlışcktır. Kız olsun erkek olsun, çocuklr gerçekten mutlu edilmek isteniyors, plstikten ypılmış mrngoz rç gereçleri seti de son derece iyi seçilmiş bir rmğndır. Kerpeteni, tornvidsı, çekici ve tht y d plstik çivileriyle mrngoz rç gereçleri, onlrı son derece mutlu edecektir.

[gllery ids=""]
[gllery ids=""]

Yorum Yaz