Yüz şeklinize uygun makyaj teknikleri‏

Yüz şeklinize göre uygulayacağınız, doğru teknikler kullanarak yapacağınız makyaj ile güzelleşmeniz ve yüzdeki kusurları kapatmanız mümkün. İyi ve doğru makyajın sırrı için öncelikle yüz şeklinizi tanımanız önemli. Bu yazımızda yüz şeklinize uygun makyaj önerilerini sizler için bir araya getirdik. İyi bir makyajın sırrı yüz şeklinizi tanımanız ile mümkün desem ne dersiniz? Oval, yuvarlak, köşeli, üçgen, kare ya da uzun! Yüz şeklinize göre uygulayacağınız doğru makyaj ile kusurlarınızı kapatıp güzel yanlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Daha anlamlı ifadelere sahip olmak için yüz şeklinize uygun makyaj tekniklerini uygulamaya dikkat edin. Sizin için bir araya getirdiğimiz makyaj önerileri bu konuda size yardımcı olacaktır.

OVAL YÜZ:

Oval yüz ideal yüz şeklidir ve diğer yüz şekillerine göre daha avantajlıdır. Yanaklar, alın ve çene birbiri ile dengelidir. Elmacık kemikleri baskın olduğu için, elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay şekilde sürülen bir allıkla yüzünüze derin bir ifade verebilirsiniz.  Oval yüzlerde gölgelendirme işlemine daha az gereksinim duyulur. Alın bölgesini gölgelendirerek, yüzünüzdeki oval görünümü azaltabilirsiniz. Göz makyajı ve ruj seçimi yaparken dengeyi bozmamak gerekir, koyu tonlarda yapılan bir göz makyajında rujunuzu da koyu tonda seçmelisiniz. Göz makyajında daha açık pastel tonlarda bir renk tercih ettiyseniz, dudaklarınızda sadece bir parlatıcı kullanabilirsiniz.

YUVARLAK YÜZ:

Yuvarlak yüzlerde baskın özellikler yoktur ama yanaklar daha geniştir. Çene ve alın bölgesini belirgin hale getirerek, yüzünüzün iki tarafına cildinize uygun daha koyu tonda bir fondöten ile gölgelendirme yapabilirsiniz. Allığı elmacık kemiğinden gözün dışına doğru sürüp, dikkati yüzün ortasına çekmek için canlı rujlar ve çekik göz makyajı uygulamalısınız. Gözlere ve dudaklara yapılan vurgu yüzün daha oval görünmesini sağlar. Göz altları, burun ucu ve ağız kenarlarına da aydınlatıcı kullanarak hatları belirginleştirebilirsiniz. Gözler ve dudaklar için seçeceğiniz tonlarda mutlaka uyum olmalı ve benzer tonlarda renk kullanılmalıdır. Parlaklık veren ürünlerden kaçınmak gerekir, gözlerde füme, kahve, koyu mor farlar tercih edilebilir.

KARE YÜZ:

Kare yüzler, yüze sertlik katan ifadelere sahiptir. Elmacık kemikleri geniş, çene ve alın kare şeklindedir. Bu sert hatlarda yüze daha yumuşak bir ifade vermek için bu sert açıları azaltmak, yüzün orta bölümünde canlı renkler kullanarak, dikkati orta bölüme çekmeniz gerekir. Ten renginize uygun 1 ton koyu fondöten ile alından şakaklara doğru kavisli bir gölge yaparak, yüzün üst bölgesine oval bir görüntü katabilirsiniz. Kulağın üst kısmından çeneye doğru inen bir gölgeleme de sert hatların yumuşamasını sağlayacaktır. Çeneye, gözün dış kısmına ve yanak kemiği üzerine aydınlatıcı uygulayarak ve dudakları canlı renklerde boyayarak makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

UZUN YÜZ:

Uzun yüzlerde alın genişliğine göre yüz uzunluğu çok olduğu için, uygulayacağınız makyajla yüzünüzün daha oval ve kısa görünmesini sağlamalısınız. Ten renginize uygun daha koyu tonda fondöten ve bir iki ton koyu pudra yardımı ile çene bölgesine yatay bir şekilde gölgelendirme yaparak, elmacık kemiklerinize pudra kullanarak yüzünüzün daha kısa görünmesini sağlayıp küçültücü etki yapabilirsiniz. Özellikle alın ve çene bölgesine yatay bir şekilde 1 ton koyu fondöten kullanılarak gölgelendirme yapılır. Belirgin bir göz makyajı ile oval bir yüze kavuşup, açık renk ruj tonları tercih etmelisiniz.

ÜÇGEN YÜZ:

Üçgen şeklinde yüz hatlarına sahipseniz, alın bölgenizde gölgelendirme yaparak elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarmalısınız. Fondöteni yüzünüzün tüm bölgesine eşit şekilde dağıtmaya özen gösterip, alın bölgeniz geniş çene bölgeniz dar ise fondötenle alın bölgenizi gölgelendirerek dar görünmesini sağlayabilirsiniz. Çene bölgeniz geniş alın bölgeniz dar ise çene bölgesine koyu renk gölgelendirme yapılarak daraltılır alın bölgesi ise ışık verip aydınlatılarak genişletilir. Allık uygularken fırçayı V şeklinde elmacık kemiklerinden şakaklara doğru sürmelisiniz. Şakaklarda bronz tonlarda, elmacık kemiklerinde şeftali veya toprak tonlarında bir allık tercih edebilirsiniz. Göz makyajında daha açık tonlar kullanarak, yüzünüzün orta kısmına dikkat çekmelisiniz.

Kaynak : http://www.ekadinca.com/

makyaj teknikleri

 

Yorum Yaz