Nazlı Keçili

NAZLI KEÇİLİ Kimdir? Resimleri Fotoğrafları

Üreten, çalışan, yerinde durmayan kadınlardan biri Nazlı Keçili. Soyadının ona verdiği ağırlığın bilincinde olan, anne olması her şeyin başında gelen, sanatın hatırlanmadığı ülkemizde bu alana el atan, özellikle gençlere yol açmak üzere yepyeni bir oluşum kuran, çok değerli çok güzel ve çok güçlü kadınlarımızdan biri.

İş hayatınızda bugüne kadar neler yaptınız?

115 senelik bir reklamcılık geçmişim var. İngiltere’de üniversite eğitimimden sonra ilk iş yerim Londra Grey oldu. Daha sonra Türkiye’ ye döndüm, yurtiçi ve yurtdışında birçok ödüllere imza atan. Türk reklam sektöründe hem çok önemli işler yapan, hem de reklam ve medya sektörüne önemli isimler kazandıran Cenajans’ da işe başladım. Burası tam bir okuldu. Hem hayat hem de iş anlamında büyük tecrübeler kazandım. Birçok ödüllü işe imza atan gruplarla işbirliği fırsatım doğdu. Devlet büyüklerinden, bugünün önemli gazetecilerine birçoğuyla birebir çalışma imkanı buldum.

Nazlı Keçili Photo Gallery
Çalışma hayatı bir kadın olarak size neler kattı?

Üretmek muhteşem bir duygu. Öncelikle size müthiş bir özgüven veriyor. Hayatın tadını çok daha fazla alabiliyorsunuz. Çok daha organize oluyorsunuz ve her şeye yetişebilme beceriniz gelişiyor. Çocuklarınıza doğru bir örnek oluyorsunuz. Her genç hayatta ne kadar kalabalık bir ailesi olsa da, her an tek başına kalabilecek gibi yaşayabilmeli. Onlara örnek olmalıyız.

Kendinize bir firma kurma fikri nasıl oluştu, tam olarak neler yapıyorsunuz?

Özellikle çocuk sahibi olduktan sonra daha keyif alacağım, huzur içinde çalışabileceğim bir iş yapma arayışına girmiştim. Yaratıcılık da hep içinde olduğum ve hissettiğim bir kavramdı. Reklam dünyasında çalışırken de özellikle yaratıcı tarafta birçok yetenekli arkadaşın olduğunu, ancak hayat şartlarının acımasızlığında kendilerini gösterememeleri beni hep düşündüren bir konuydu. Artkolik’in hikayesi de bu gençlerin kendilerini gösterebilecekleri bir platform kuralım mantığıyla gelişti. Önce sanal bir platform kurduk. Daha sonra sitenin bir dergisi olsun, her an. her yerde, herkese ulaşalım dedik ve böylece Artkolik Mag’i yarattık. Artkolik çok yönlü bir sanat platformu.

Dünyaya kadın gözüyle bakmak nasıl bir olgu?

Müthiş bir ayrıcalık bence. Zaman geçtikçe bunu daha iyi

anlıyorsunuz. Kadın varoluşunda, erkeğe göre çok daha fazla özellikleri olan bir varlık. Sevgi, özveri, anaçlık, doğruluk gibi birçok meziyet sayabilirim.

Düşünsenize bu özelliklere sahip olarak hayatı tecrübe etmek ne büyük haz.

Anne olmak ile iş kadını olmak arasındaki ayrımlar neler?

Benim ilk fark ettiğim şey aslında yıllarca iş hayatında kendimi yorulmuş sanarken aslında hiç yorulmamış olmam. Çocuk sahibi olduğunuzda gerçekten yoruluyorsunuz. Kafa olarak tabii ki. Ne kadar büyük sorumluluk, anlatılmaz yaşanır. Çocuk sahibi olmadan iş hayatı tecrübeniz varsa daha becerikli organize olabilirsiniz gibi geliyor bana.

Kadınlar günü size ne ifade ediyor?

Aslında 1857 yılında New York ‘da 40.000 dokuma işçisinin daha iyi şartlarda çalışma amaçlı protestolarıyla başlayıp 129 kadının ölümüyle sonuçlanan bir isyan ile ilk adımı atılan kadınlar günü, kadınlara daha iyi eğitim ve yaşam şartları sunulması açısından çok güzel bir oluşum. Ancak özellikle ülkemizde sevgililer, anneler, babalar günlerinin ticari günlere dönmeden daha yapıcı ve yararlı projelerle gündeme gelmesini tercih ediyorum.

Kıyafet seçimlerinizde yardım alıyor musunuz, modayı takip eder misiniz?

Herhangi bir yardım almıyorum. Modayı da çok takip ediyorum diyemeyeceğim. Sevdiğim beğendiğim parçaları alırım bazen o dönem modadır, bazen değildir, hiç faketmez benim için. Rahat kıyafetleri tercih ederim bir de yerine göre giyinmeyi.

Sizce kadının gücü nerden kaynaklanıyor?

Doğurganlığından, komplekssizliğinden ve vericiliğinden… En sevdiğiniz aksesuarınız nedir?

Jour Du Nil’den kanat küpelerim.

Sizin bilmediğimiz bir yönünüz var mı bizimle paylaşır mısınız?

Herhalde 40- 50 metreye kadar (ayıptır söylemesi) çok iyi tekne kullanabildiğimi bilmiyorsunuzdur.

Yorum Yaz