Bahçe Aydınlatma Ürünleri

Lambalar ve ışık

En yaygın bahçe lambaları doğrudan toprağa girerek hareketsizleştirilen bir ayağı, desteği olan lambalardır. Işık, insanın gözüne batmayacak biçimde ele alınmalıdır: Sonuç olarak, aydınlatılacak yer topraktır. Bahçede kullanılan öbür lamba tipleri arasında, yağmur iniş borularına takılanlar, çalılıklar arasına gizlenenler, duvardan destek alanlar sayılabilir. Bütün bu lambalar, atmosfer olaylarına dayanıklı malzemeden yapılmışlardır: Metal; beton; plastik; güçlendirilmiş camdan; alüminyum alaşımlı (bunlar en iyileridir). Gerçek renkleri bozan lambalardan kaçınılmalıdır. Aydınlatmada 24 volt kullanılıyorsa, böyle bir sakınca söz konusu değildir; ama 220 voltsa, sıcak ışık veren ve belli etkileri azaltan neon ampuller kullanılmalıdır. Geceleri yapılan aydınlatma, bahçenin genel görünümünde temel öğelerden biridir; çünkü bahçenin güzelliğini değerlendirecek, hattâ daha belirginleştire-cektir; ‘bu nedenle gece aydınlatması bazı kurallar izlenerek ele alınmalıdır.

Bahçede toprak yüzeyiyle ilgili aydınlatma için, ışık kaynakları zemine yakın ya da zemin üstüne yerleştirilmelidir. Bir ağaç kümesi, bir çalılık ya da bir bitki ışıklandırılmak isteniyorsa, yoğunluğu iyi ayarlanmış, toplu ışık veren bir aydınlatma seçilmelidir. Ayrıca bahçede en iyi aydınlatılan yerlerin, basamak, çukur, vb. tehlikeli olabilecek noktalar ve geçiş yolları olması gerekir.

Ağaç ve çalıların aydınlatılmasıyla son derece ilgi çekici etkiler yaratılabilir. Bir ağaç kümesi aydınlatılmak isteniyorsa, yağmur oluğu arkasına gizlenecek ışık kaynağı, küçük bir far biçiminde düzenlenmelidir; aynı ağaç kümesi kendi içinden aydınlatılmak isteniyorsa, yere küçük bir bahçe lambası yerleştirilebilir. Bu arada, bitkilerin büyüdükleri ve aydınlatma düzeninin sık sık değiştirilmesi gerekeceği unutulmamalıdır. Gözönünde tutulması gereken bir nokta da, ışık kaynağı ne kadar saklanır, gizlenirse, yaratacağı etkinin o kadar artacağıdır.

Bahçenin içinde çiçeklerin bulunduğu bölümün aydınlatılmasında, istenilen yöne ayarlanabilen küçük spotlar yeğlenmelidir; çünkü, bahçe için yapılan lambalar genellikle aşırı derecede göze batar, hiç değilse yeşilliğin oluşturduğu estetik etkiyi bozarlar. Aynı şey, bir ağacın ya da bahçe içindeki çeşme gibi bir yapının aydınlatılması için de geçerlidir.

Bahçe Aydınlatma Ürünleri Resimleri
Bahçe Aydınlatma Ürünleri _2.jpgBahçe Aydınlatma Ürünleri _0.jpgBahçe Aydınlatma Ürünleri _1.jpgBahçe Aydınlatma Ürünleri _10.jpgBahçe Aydınlatma Ürünleri _11.jpgBahçe Aydınlatma Ürünleri _3.jpgBahçe Aydınlatma Ürünleri _5.jpgBahçe Aydınlatma Ürünleri _6.jpg

Yorum Yaz