Memo Davran (Mert Davran) Kimdir?

MERT DAVRAN “İki̇mi̇ze Benzer” İle Müzi̇k Dünyasına Hızlı Bi̇r Gi̇ri̇ş Yaptı Sanatçı İzmirli meşhur ‘Davran Kardeşler’in küçüğü olan Mert Davran; sesi, tarzı, yakışıklılığı, sevimliliği, şarkılara hayat veren benzersiz yorumları ve unutulmaz sahne şovlarıyla herkesin gönlünde taht kuran bir şarkıcı. İlk single’ı “İkimize Benzer” ile de müzikseverlerden tam not alan bir sanatçı. İnanılmaz enerjisi, aşkla bakan güzel gözleri, sesinin güzelliğinin kalbinin güzelliğiyle birleşmesi ve ilk şarkısı ile listeleri alt üst etmesi hiç de tesadüf değil. Mert Davran çok başarılısın ve sen gerçekten harikasın. “ikimize Benzer” hislerle seni çok seviyoruz ve yolun açık olsun diyoruz.

Müzik kariyerine kadar uzanan yolculuğun nasıl başladı? İzmir bana dar gelmeye başlamıştı! Hiçbir iş güç ayarlamadan İstanbul’a ağabeyimin yanına geldiğimde ne yapacağımı belki bilmiyordum ama hayallerim vardı. Anladım ki benim yerim burasıymış, hep burada olmak istemişim… İzmir’de mağazacılık yapıyordum İstanbul’da da devam ettim, Brandroom ve Harvey Nichols’da çalıştım. Ağabeyim Mehmet Davran 2009 yılında Kuruçesme’de Serpil Benay’a ait bir kulübün işletmesini almıştı.

Memo Davran (Mert Davran) Kimdir? Photo Gallery
House müzik yapılacaktı fakat istenen ilgiyi görmeyince birkaç hafta sonra ikimiz birden kendimizi sahnede bulduk. Kulüp haftanın 5 gecesi canlı müzik olarak devam etti. İlk sahne deneyimim böylece başladı. Serpil Benay benim yolumu açanlardan biri oldu. Kendimi bildim bileli şarkı söylerdim, içimde hep bir arzu vardı ama Serpil’le tanışınca iyice açığa çıktı. Sonuçta bu işin eğitimini almadım konservatuar okumadım ama çok istekliydim. Canım arkadaşım Bengü de çok destekledi beni. “Kendi yazdığım şarkılar vardı, sana versem okur musun?” diye sorduğumda; Bengü de “Sen niye söylemiyorsun?” dedi. Bu konuşma pazar günü yapıldı, o çarşamba sahnedeydim. Serpil Benay’ın yerinde Memo ile ‘Galaxy Brather’ adlı bir show hazırladık.

Kafamızda bonus peruklarla sahneye çıkıyor ve ikinci şarkıdan sonra fırlatıyorduk. Çok eğlenceli, keyifli ve deneyim kazandığım müthiş bir işti.

Mehmet de şarkı söylüyordu yani! Sesi gür aslında güzel de denilebilir ama hiç kulağı yok o yüzden bağırıyor maalesef. (Aman duymasın, ikimizi de mahveder vallahi!) Kendisi tam bir maestrodur, gerçek anlamda yol göstericimdir. Her şeyime karışıyor o ayrı ama büyüğümdür saygı göstermemiz lazım gelir, yoksa biliyorsun!

Sonra sahne çalışmaların nasıl devam etti? 2011 yılında Arnavutköy Level adında bir yerde tek başıma sahne almaya başladım. Doğru dürüst mikrofon tutmayı bile pek bilmezken, bana çok deneyim katan bir sahne çalışması oldu. Bu arada Mehmet Davran, Eksen Group ile çalışmaya başladı. Gece hayatının en önemli oluşumlarından biri olan Eksen Group bünyesindeki Limonçello’da sahne al dediklerinde heyecandan havalara uçtum ve hemen başladım. Sortie’de pazar akşamları gerçekleştirdiğimiz arabesk geceleri de çok sevildi. 2012 yılından beri çok büyük bir grubun içindeyim, şarkılarımı söylüyorum ve çok mutluyum.

Mehmet Davran yani ağabeyin hayatında ne ifade ediyor?

Memo, hep yolumu açan oldu! Bu hayattaki en büyük destekçim, yer yer sahnede bana çok karışsa da beni çok sevdiğini ve benim daha iyi olmam için çabaladığını biliyorum. O benim idolüm, her şeyim. İki kardeş biraz da delisiniz aslında! Biraz mı? Baya deliyiz ama tatlı delileriz! Çok büyük bir bağ var aramızda; kardeş, arkadaş, dost, baba, her şeyimdir. Beni çok eleştirir, özellikle sahnede çok karışır ama olayları iyi analiz eder ve farklı bir gözle bakar. Senin gibi olamam diyorum, sen çok farklısın, zekisin diyorum ama yine de benim mükemmel olmamı istiyor. Yaşam koçum gibidir kendileri! Gözü, kulağı, hisleri müthiştir. Bugüne kadar edindiğimiz dostluklarda Memo’nun payı büyük ve sanırım doğallığımız ve nasılsak öyle olmamız bizi bu kadar sevdirdi. En çok da dinleyenlerim bunu anladı, Demet Akalın mesela!

Memo ile heyecanla ilk kez şarkıyı instagrama yüklediğimiz zaman, Demet Akalın hemen aradı ve çok tebrik etti. Sonsuz destekledi beni, müthiş bir kadın; onun doğalığının yarısı bile bende olsa keşke! sahne sanatçısı olmak daha zor değil mi?

Sahne bambaşka! Çok zor bir kere, canlı şarkı söylerken sahne duruşunuz, eliniz, kolunuz her şey önemli. Şarkı söyleyebilmek dışında sahne, bambaşka bir performans istiyor. Canlı canlı müşteriyle iletişimde olup, ne istediklerini anlayıp, nabza göre enerjiyi hiç düşürmeden şarkıları bir düzene sokmak; pek kolay değil ama bana sorarsan stüdyoda kulaklıkla albüm kaydı okumak ve o duyguyu geçirmek daha da zor. Bir İzmirli olarak İstanbul sana ne ifade ediyor? Benim için İstanbul, gecesi gündüzü ve enerjisiyle her daim yaşayan bir şehir; kim dünyanın merkezinde olmak istemez ki! İstanbul’da yaşamak bir ayrıcalık. Herkes şikayet ediyor; yok trafik varmış, yok çok kalabalıkmış bence hiç dert değil buranın büyüsü başka hiçbir yerde yok!

Mesela İzmir; doğduğum büyüdüğüm, huzurlu, sakin bir şehir ama en fazla 3 gün dayanabiliyorum buraya ait olmuşum. Bu şarkıyı nasıl buldun, bulduğun an ne hissettin? Herkes bana artık sahne tamam ama bir basamak daha atlaman gerekiyor demeye başladığında, bir şeyler yapma vaktimin geldiğini de anladım. Zeki Güner çok iyi arkadaşımdır. Ziynet Sali, Bengü, Murat Boz, Ferhat Göçer birçok sanatçıda şarkıları var ve bu şarkıları sahnemde severek, kalbimden gelerek söylüyorum.

2015 Şubat’ında Zeki’nin doğum gününde bir araya geldik, “Var mı bana göre bir şarkın, paramı biriktirdim artık şarkımı ver!” dedim. Zeki, “Başka sanatçılara verdiğim şarkılardan oluşan bir albüm hazırlıyorum, birkaç tane de no name şarkım var.” dedi, 5 şarkı dinletti bana. En son ise ‘İkimize Benzer’i dinletti ve bu şarkıyı kendime ayırdım dedi. Nolur bu şarkı benim olsun diye yalvardım! O kadar güzel ki bendim bu şarkıdaki kişi. Ruhum, beynim ve tüm kalbimle bu şarkı benim için yazılmıştı. Ve şarkı benim oldu, gurur duydum kendimle birçok önemli sanatçı varken bana nasip oldu. Zeki tamam şarkın hayırlı olsun dedi ve ‘İkimize Benzer’le buluştuk o an… ‘İkimize Benzer’ şarkısı için kimlerle çalıştın? Uzun zamandır, Aşkın Nur Yengi’nin ablası Süheyla Yengi’den şan dersleri alıyorum. ‘İkimize Benzer’in söz ve müziği Zeki Güner’e ait.

Albüm kapağını ünlü fotoğrafçı Aytekin Yalçın’ın çektiği ‘İkimize Benzer’in vokal koçluğunu 90’lı yılların unutulmaz ismi Ayşen Şimşekyay üstlendi. Klibi İspanya’da çekildi. Barselona’nın farklı yerlerinde çekilen klipte, ünlü modacı Benan Bal’ın tasarımlarını giydim ama kendimden de bazı dokunuşlar ekledim. Emrah İş ve Nurettin Çolak’ın aranjesini yaptığı, DMC müzik etiketiyle yayınlanan şarkım, çıktığı ilk gün Itunes’un en çok indirilen parçaları arasında 7. sıraya yerleşti. Radyoların da favori şarkılarından olmayı başardı, çok mutluyum.

Sahneye çıkarken bir uğurun var mıdır? Belki çok ilginç gelebilir ama teyzemin bana hediye ettiği pantolonu her giydiğimde bana uğur getirdiğini ve bir şekilde o gece mekanın dolduğuna inanıyorum. Ailem benden çok heyecanlı, babamı kaybettik ama annem ve anneannemin dualarından daha büyük bir uğur olabilir mi bu dünyada? Anneannem; televizyon başından hiç ayrılmıyormuş ve her çıkan şarkıcıya “Mert çıktı işte.” Diyormuş. Her şarkıcıyı bana benzetiyor, canım benim…

Bu kadar koşuşturmanın yanında sosyal sorumluluklarını da unutmayan bir bireysin, Çaba Derneği’nde aktif olarak görev alıyorsun biraz anlatır mısın?

Çaba Derneği (Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği) yaklaşık 11 yıldır çalışmalarını sürdüren bir dernek. Son 2 yıldır da ‘Çaba Genç’ kuruldu ve biz gençler, gençler için canla başla çabalıyoruz. Çok büyük 2 organizasyona imza attık; Sezen Aksu ve Tarkan konserlerini gerçekleştirdik. Sezen Aksu ile Lütfü Kırdar’da yaptığımız etkinlik sırasında sahneye çıktım, daha ne olsun! Çaba, çocuklara ve gençlere olduğu gibi bana da inanılmaz kapılar açtı. Tüm dernek arkadaşlarıma canı gönülden teşekkürler. Bundan sonra neler yapacaksın? Hayallerim büyük, yapmak istediklerim çok! Daha yolun başındayım, uzun bir yol beni bekliyor. Doğru adımlar atarak ve üzerine bir şeyler katarak emin adımlarla ilerlemek ve kalıcı olmak için elimden geleni yapacağım. En büyük hedefim ise her şarkıcının er meydanı olan ‘Açık Hava’da sahne almak.

Yorum Yaz