Maldivler tatil ve balayı rehberi

MALDIVLER, HİNT OKYANUSUNDA 1200 ADADAN OLUŞAN BÎR ÜLKE… HÎNDÎSTANIN GÜNEYİNDE VE SRİ LANKANIN YAKLAŞIK 750 KİLOMETRE GÜNEYBATISINDA YER ALIYOR. ADALARIN 281’ÎNDE YAŞAM VAR VE BUNLARIN 195’ÎNDE MALDÎVLÎLER YAŞIYOR. 86’SI ISEOTELADA.’ CONSTANCE MOOFUSHI DE, SOUTH ARI ATOLDE BULUNAN BÎR OTEL ADA. CONSTANCE HALAVELIÎSE HALAVELI ADASI ÜZERÎNE KURULU BÎR OTEL

HİNT OKYANUSU’NUN büyülü atmosferine kavuşmak için heyecanlanıyorum. Haritada belli belirsiz seçebildiğim, dünyanın bir ucunda, Hint Okyanusu’nun ortasında kendi başına nazenin, küçücük, minicik adacıklara gidiyorum; Maldivler’e…

Hint Okyanusundaki lüks oteller zinciri Constance’ın Moofushi ve Halaveli’deki iki ayrı tesisini deneyimleyeceğim.

Bir koluma Constance Otelleri’nin Türkiye Direktörü Oya Mumcuoğlu, diğer koluma da Qatar Havayollarının Pazarlama Müdürü Zeynep Esin giriyor. Bana; “Cennete uçmaya hazır mısın?” diyorlar; “Evet, hazırım!” diyorum.

Yolculuk İstanbul ve Doha arası Qatar Havayolları ile başlıyor.

Uçuş başladıktan sonra menüyü incelediğimde, dünyanın dört ünlü şefi Nobu Matsuhisa, Tom Aikens, Ramzi Cohuieri ve Michelin yıldızı alan ilk Hintli Şef Vineet Bhatia’nın özel seçimlerinden oluşan listeyi görüyorum. Vineet’in leziz çorbasını 30 bin fitte yudumlamak uçuşun konforunu ve lüksünü anlatmama yardımcı olacaktır hiç şüphesiz.

“PARAYI DA KREDİ KARTINI DA UNUTUP BAMBAŞKA, HATALI BİR DÜNYADA MUTLU MESUT YAŞIYORSUNUZ.”

Hamad Uluslararası Havalimanı; uzay üssü gibi. Qatar VIP ekibinin rehberliği ile havalimanını gezerken Maldivler’in başkenti Male’ye gitmek üzere uçağa oturmuş olduğumu fark ediyorum. Doha’dan dört buçuk saatlik uçuşun ardından Maldivler’deyiz.

Constance Otellerinin organize ettiği deniz uçağıyla eşsiz turkuaz sulara süzülerek kuzeyde bulunan Constance Moofushi’ye varıyoruz.

İner inmez; ‘Bu noktadan itibaren ne ayakkabı, ne de habere yer var’ tabelası ile karşılaşmak bize ‘paralel evrende cennetteyim’ hissi veriyor. Artık ne zaman var ne de mekân…

Öyle bir aura’ya giriyorsunuz ki, sanki sırtınıza yük olmuş dertler uçakta gökyüzüne savrulmuş; artık hafiflemiş ve özgürleşmiş gibisiniz.

Maldivler her kesim için çok uygun; genç çiftler, yaşlı çiftler, çocuklu aileler için bile. Ancak balayı çiftleri için açık deniz dâhil, her köşe ve bucak özel düşünülmüş detaylarla dolu. Açıklarda, mercanların üzerinde tek şemsiyelik düzenekleri görüyoruz. Bu set-up, balayı çiftleri için romantizmin doruğunda kahvaltı ya da gün batımında romantik bir akşam yemeği için özel olarak kurgulanmış.

El değmemiş beyaz kumları, mavinin her tonunu barındıran denizi ve uçsuz bucaksız sahilleri ile hayalleri gerçeğe dönüştürecek nitelikte bir kartpostalın içine giriyorsunuz sanki. Adalarda golf araçlarından başka taşıt yok. Onlarda büyük sessizlik içinde çalışıyorlar. Hatta deniz uçakları bile ses kirliliği yaratmamak için uyku saatlerinin dışındaki zaman diliminde açığa iniyor ve sessiz ilerleyen teknelerle adaya ulaşım sağlanıyor. Moofushi Adası’nın tümünü 15 dakikada dolaşabilirsiniz ancak adanın içinde dolaşırken kendinizi bir jungle’ın içinde hissetmeniz münkün.

Kendisi küçük ama ilhamı büyük bir dünya Moofushi… Çoğu insan yalın ayak dolaşıyor. Akşam kumsaldan tatlı tatlı sesler geliyor. Başka bir tarafta, yine aynı şekilde pistte yalın ayak dans eden çiftlerin aşk dolu sahnelerine de şahit oluyorsunuz. Hamaklarda kıkırdayanlar ve mütemadiyen gülümseyen yüzler, adayı coşkulu kılıyor. Moofushi’de ‘her şey dâhil’ sistemi asla para harcamanızı gerektirmiyor. Parayı da kredi kartını da unutup bambaşka, hayali bir dünyada mutlu mesut yaşıyorsunuz. Bana samimiyeti ve sevimliliği ile Moofushi, bir yandan da çiçek çocuk dönemini çağrıştırıyor. Moofushi açıklarında yaptığımız dalışta bizimle raks eden su kaplumbağaları ve yunuslar gecelerce rüyalarıma girdi. Su altında cennetin bir
bahçesi varsa o da burası olmalıydı.

Sabah erken saatlerde yükselen su, akşam saatlerine doğru alçalmaya başlıyor ve gündüz yüzdüğünüz alanda denize doğru uzayan romantik bir yol açılıyor ve bu yolda ıslak kumlarda yalın ayak yürümenin zevki paha biçilemez.

Michelin yıldızlı şeflerin hazırladığı menüler ile uluslararası lezzetleri deneyimleyebilir ve tadı damağınızda kalacak yemekleri hatıralarınıza ekleyebilirsiniz. Hem su üstü villalarının hem de bahçe villalarının apayrı hoşlukları var. Bunun yanı sıra konfor ve lüksün fazlası var eksiği yok.

HALAVELİ

Moofushi Adası’ndan sürat teknesiyle Halaveli Adası’na geçiyoruz. ‘Burayı Moofushi’den daha çok sevemeyiz’ diyordum, ancak ada bizi anında kendine çekiyor. Halaveli lüks özelliği ile çok daha ayrıcalıklı. Nefis kumsalları olan bu adayı dolaşmak 20 dakikanızı alıyor. Tamamıyla balayı çiftlerine özel olarak düzenlenmiş bir tesis burası. Ortalıkta insan görme ihtimaliniz son derece düşük. Odalar o kadar iyi düzenlenmiş ki, kimse dışarı çıkmak istemiyor. Anlaşılan bahçe villaları kendi içinde bir krallık; kapıyı siz

açmıyorsanız kimse açamıyor. Bahçeye yerleştirilmiş küvetler, yıkanma üniteleri bambaşka deneyimler yaşamak için kurgulanmış.

Deniz üstü villalar okyanusa meydan okuyor âdeta. Üç adımda okyanusa iniyor, eşsiz su altını inceliyorsunuz. İsterseniz yıldızlara bakarak uykuya dalabilir isterseniz de balıklarla sohbet ederek rüyaya geçebilirsiniz; hatta uyanınca kendinizi turkuaz renkteki sulara atabilirsiniz.

Halaveli’de dünyanın en iyi restoranı elBulli de Ferran Adria’nın mutfağında yetişen Katalan Şef Jordi Vila bize, doyumsuz bir lezzet şöleni yaşatıyor. Otelde ana restoran Jahaz; Asya füzyon mutfağı Jing ve Meeru barbekü restoranı deneyimlenmesi gereken lezzetler sunuyor. Moleküler mutfak,
füzyon mutfağı ve dünya mutfağının her çeşidini bu üç restoranda bulabilirsiniz. Romantizmin ise en yüksek seviyede olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Restoranlar, geniş şarap menüsüyle de balayı çiftlerine romantik anlar yaşatmayı hedefliyor. Dalış keyfini doyasıya yaşamanız için de fırsatlar sunan Constance Hotels & Resorts’un hem Moofushi hem de Halaveli’deki SPA hizmeti ile de kendinizi şımartıp balayınızı taçlandırabilirsiniz. İnsan bu adalara hiç yabancılık çekmiyor. Sanki hayatınızın bir döneminde buralara aitmişsiniz gibi çabucak kavrıyor sizi. İşin en zor kısmı ise veda zamanı oluyor. Dönüş yolculuğu için deniz uçağına binmek üzere tekneye doğru ilerlerken ‘gerçeğe dönüş – back to reality’ yazısı hepimizi içten içe ağlatıyor. BALAYINA ÖZEL

Balayı çiftleri; Maldivler’e giderken yanınızda mutlaka gelinlik ve damatlığınızı da götürün. Düğün stresini atmış olmanın verdiği rahatlıkla Maldivler’de en çılgın pozlarınızı ve unutulmayacak anılarınızı oluşturabilirsiniz. Hatta isterseniz Constance Hotels and Resorts sizin için, hem Moofushi hem de Halaveli’de yeniden nikâh merasimi düzenleyebilirve adınıza Maldivler’de üzerinde isminizin yazıldığı bir ağaç dikebilir.

Maldivler tatil ve balayı rehberi Resimleri
Maldivler tatil ve balayı rehberi

Maldivler tatil ve balayı rehberi

Maldivler tatil ve balayı rehberi

Maldivler tatil ve balayı rehberi

Maldivler tatil ve balayı rehberi

Maldivler tatil ve balayı rehberi

Maldivler tatil ve balayı rehberi

Maldivler tatil ve balayı rehberi

Yorum Yaz