Ay Ay Bebek Beslenmesi

Bebeklerin hem fiziksel gelişimleri, hem de zihinsel gelişimleri en kritik konu başlıklarını oluştururken, aynı zamanda bu süreçlere doğrudan etki edecek olan bir takım unsurlar da konuşulmaya ve tartışılmaya devam edilmektedir. Beslenme konusu her iki konuya da doğrudan etki eder ve sağlıklı bir gelecek için bebek beslenmeleri iyi programlanmalıdır. 16 aylık bebeğiniz için bu link size detaylı bilgi verebilir: https://www.adimadim.com/ay-ay-bebek-gelisimi/16-aylik Özellikle hangi ay aralığında ne yiyeceği belli olan bebeklerin bu programlar dışına çıkmamaları salık verilir.

Ay Ay Bebekler Ne Yer?

Bebeklerin beslenme programları aylık durumlarına göre oluşturulur. Çünkü bir bebeğin ilk 3 ya da 4 ayı ile 6 aylık dönemi ya da 12 aylık dönemi elbette birbirini tam olarak tutmayacaktır. Çünkü bebeklerin gelişimleri ve ihtiyaç duydukları besinler de bu noktada farklılaşacaktır.

Bebeğin dünyaya geldiği ilk 3-4 aylık periyotta sadece anne sütü önerilir. Anne sütü bebek gelişimi açısından çok önemlidir ve bu süreç tamamlandığında da aniden kesilmez. Bebek emmeyi sürdürene kadar anne sütünü almalıdır.

Yine 4 ve 5 aylık döneme gelindiğinde anne sütünün yanı sıra birer öğün yoğurt ve sebze püresi de verebilir. Bu gıda maddeleri bebeğin gelişimine doğrudan katkı sağlar. 4-5 aylık bebekler ne yemeli? Burayı ziyaret edip detayları öğrenin: https://www.adimadim.com/ay-ay-bebek-gelisimi/4-aylik

6 ve 9 aylık dönemde bebeğe ilk defa bisküvi ve inek sütü verilebilir. Her ne kadar anne sütüne devam edilse de sütün yetmediği ya da bebeğin emmediği durumlarda inek sütü ve devam formülleri uygulanabilir. Etli sebze püreleri de bu dönemde yedirilmeye başlanabilir. Meyve püresi de vitamin açısından önem arz eder.

Bebeğin 9 ve 12 aylık dönemleri arasında gıda tüketimi iyiden iyiye artar ve gelişim hızlanır. Anne sütü, inek sütü, meyve püresi, sebze püresi, yumurta sarısı, bisküvi ve diğer besin maddeleri bebeğe yedirilir. Bu dönemde bebeğin gıda tüketimi hızlanırken, arada farklı ve yetişkin yiyecekleri de püre haline getirilip az miktarlarda tattırılabilir. Çünkü 12 aylık dönemden sonra beslenme alışkanlıklarına eklemeler yapılacağı için söz konusu dönem bir ara geçiş dönemi olarak kendini gösterir.

Bebek beslenmesi konusu kesinlikle çok kritik bir durumu anne ve babaların önüne serer.

Yorum Yaz