Şarkıların kraliçesi, güle güle…

Bazıları öyle dolu bir ömür yaşar, yaşarken öyle güçlü izler bırakır ki, bedeni bu dünyadan gittikten sonra bile varlığını sürdürmeye devam eder. İşte onlardan biri de Fikret Şeneş…

16 Şubat günü onu sonsuz yolculuğuna uğurladık ama o ‘Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile’, ‘Bir Günah Gibi’, ‘Yeniden Başlasın’, ‘Uykusuz Her Gece’, ‘Kimler Geldi Kimler Geçti’, ‘Hoş Gör Sen’ gibi unutulmaz şarkılarıyla dünyadaki varlığını sürdürmeye devam edecek.

TÜRK POP MÜZİĞİNİN İLK KADIN SÖZ YAZARI FİKRET ŞENEŞ, 1921 YILINDA, İSTANBUL’DA DÜNYAYA GELDİ.

Mutlu bir evlilik yapan ve yürüten anne-babası tam da bu yüzden Şeneş soyadını kendileri seçti. Fikret Şeneş, İstanbul Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra müziğe olan ilgisi ve yeteneğiyle konservatuvann şan bölümüne yazıldı. Ancak 16 yaşında evlendiği için konservatuvardan mezun olmadan ayrılmak zorunda kaldı. Kendini şarkı sözü yazma konusunda geliştiren Şeneş, ilk önceleri Erol Büyükburç’a İngilizce şarkı sözleri yazıyordu. İlk Türkçe şarkıyı, eşi Bedii Çapa’dan ayrıldıktan sonra 1960’ların sonunda yazdı. Bu şarkı, Tanju Okan’ın dinlettiği Frank Sinatra’nın ‘Strangers in the Night’ şarkısına yazdığı Türkçe sözlü İki Yabancı’ adlı parçaydı. Piyano çalıp, İngilizce şarkılar söylemeye 12 yaşında başlayan Fikret Şeneş’in, “40 yaşından sonra yazmaya başladım” dediği şarkı sözlerinin sayısı 300’e yakın. Şeneş, bunlardan 85’ini “Şarkılarımın en iyi vitrinidir” dediği Ajda Pekkan’a verdi. ‘Kapı Açık Arkanı Dön ve Çık’, ‘Anlamazdın’, ‘Bir Günah Gibi’, ‘Yeniden Başlasın. Bir Başkadır Benim Memleketim, ‘Uykusuz Her Gece’ gibi Türk pop müziğine damgasını vurmuş, hit olmuş ve dinlenirliğini hala koruyan şarkıların sözlerini yazdı.

moda-70En son 1996 yılında Ajda Pekkan için ‘Bir Hata’ adlı şarkıyı yazdı. Başta Ajda Pekkan olmak üzere Semiramis Pekkan, Sevda Karaca, Işıl Yücesoy, Zerrin Özer, Nilüfer, Semiha Yankı, Ayla Dikmen, Neco, Zaliha, Tanju Okan, Sibel Egemen, Şenay Yüzbaşıoğlu, Ayten Alpman, Selçuk Ural, Gönül Yazar gibi birçok önemli yorumcu Fikret Şeneş’in yazdığı şarkıları plak yaptı ve yüksek satış oranları yakaladı.

16 yaşındayken Bedii Çapa ile evlenen Şeneş, bu evliliği tam 18 yıl sürdürdü. Ancak eşinin Gönül Yazar ile beraberliğini öğrenince 1955 yılında boşandı. Bu evliliğinden 1945’te Ahmet Çapa, 1954’te de Celal Çapa dünyaya geldi. Fikret Şeneş boşandıktan sonra, isminin Kemal olduğu öğrenilen askeri bir pilota aşık oldu. Evlilik hazırlıkları yaparken, sözlüsünün bir çapkınlık mevzusu kulağına geldi ve evlenmekten vazgeçti. Bu aşkı kalbine gömen Şeneş, iddialara göre yıllarca en güzel şarkılarının sözlerini hep bu aşk için yazdı. Şeneş, şarkılarını seslendiren Ajda Pekkan’ı kızı gibi görüyordu ve bir röportajında tanışma hikayelerini şöyle anlatmıştı:

“Ben oğullarını bir anlamda babasız büyüten bir kadın olarak prensip sahibiyimdir. Gençliklerinde derdim ki, ‘Her akşam saat 20.00’de evde olunacak ve yemeğe oturulacak.’ Bu olmazsa olmaz bir ritüeldi benim için ve oğullarım da her zaman buna riayet etti. Ama bir akşam Ahmet gecikti. Saat sekizi 10 geçiyor yok, 20 geçiyor yok… Neyse bir süre sonra geldi bu. ‘Anne, arkadaşın teknesiyle adaya gitmiştik. Hava bozdu, zor geldik. O yüzden geciktik’ dedi. ‘Kimmiş o arkadaşların?’ dedim.

Birkaç isim saydı, arada Ajda’nın da adı geçti. Ben tanımıyorum Ajda’yı falan. Öyle sinirliyim ki, ‘Doğru odana geç!’ dedim. Ama sinirim had

safhada. Arkasından gittim, odasında gitarı vardı. Gitarı aldığım gibi kafasına geçirdim. Sonra Ahmet’i İsviçre’ye yolladım bir ara. O dönemde, zamanın ünlü müzik kulüplerinden Çatı’da İlham Gencer’in orkestrası çalıyor; onu dinlemeye gitmişiz arkadaşlarla. Yanıma genç, güzel bir kız geldi. ‘Ben Ahmet’in arkadaşıyım, benim yüzümden sizden azar işitmiş, o Ajda benim’ dedi. Ahmet buna, benim söz yazdığımı söylemiş.

‘Ben de şarkı söylüyorum, bana da söz yazar mısınız?’ dedi. Ve bizim hikaye başladı…” Yazdığı tüm şarkılar kuşaktan kuşağa aktarılan Fikret Şeneş için kalıcı olmanın en önemli şartı samimiyetti. 16 Şubat Pazartesi günü, 94 yaşında hayata gözlerini yuman Fikret Şeneş, ardında bıraktığı eserleriyle unutulmazlar arasındaki yerini aldı.

Yorum Yaz