Paramparça’nın Alper’i Cemal Hünal

Beş ünlü ismi köpekleriyle gezintiye çıktıları mekanlarda görüntülerken hayvan haklarıyla ilgili mesajlarına kulak verdik YAZI SER RA AKAR FOTOĞRAFLAR M ERV E AĞAZAT

CEMAL HÜNAL & MAYA

İstanbul Gümüşdere Atlı Okçuluk Kulübü’nde görüntülediğimiz, en son rol aldığı paramparça dizisinde Alper rolüyle karşımıza çıkan Cemal Hünal, aralarında Golden Retriever, Danua, Kurt, Çoban ve Kangal olmak üzere 11 köpeğe sahip olduğunu belirtiyor. Çekim günü ise bize poz veren eşi Lale Cangal’ın Alman Kurt köpeği Maya. ‘‘Burası set dışındaki vaktimi en çok geçirdiğim yerlerden. Maya, hayatıma Lale ile girdi. İki köpekle sekizyıl bir apartman dairesinde mutlu-mesut yaşadık. Maya ile önce sıkı birevarkadaşı olduk. Kendisi birazşizoid olur. Atlara karşı saplantısı var. Onlar dışardayken hep arkalarından koşturur, yemek verseniz dönüp bakmaz. Köpeklerimizin yanı sıra kedilerimiz ve bülbüllerimiz de var. Hayvanlara rahat yaşam alanları verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada hiç bir köpek zincire bağlanmaz, gelene de içgüdüleri doğrultusunda çok nazik davranırlar. Onlarla aynı gezegenin parçasıyız. Üstün bir ırk olduğumuzu iddia ediyorsak başka canlıların da yaşamlarından sorumluyuz. Barınakların durumu facia. İşe oradan başlamak lazım. Hayvan hakları konusunda duyarsız olan bir toplumun insan haklarından bahsetmesi söz konusu bile olamaz,” diye belirtiyor Hünal.

En son Gönül İşlerinde Asrın karakteriyle karşımıza çıkan oyuncu Fırat Çelik, Smooth Fox Terrier cinsi ı köpeği Maylo iledört yıldır birlikteymiş. “Maylo, önceden kız arkadaşımın köpeğiydi.

O bir av köpeği olduğundan üjaerjik ve çok heyecanlı. Ayrıca zeki, cana t yakın ve inatçıdır. Neredeyse her yerde f birlikteyiz onunla. Mağaza açılışına bile gitmişliğimiz var. Hayvan sahibi olmak büyük bir emek ye sorumluluk gerektiriyor. Büyümeyen bir çocukla aynı evi paylaşmak gibi. Bunu bilen insanlar hayvan sahibi olmalı. Çoğu barınak kötü durumda. Orada yaşamaya çalışan canların yardıma ve bakıma ihtiyacı var. Bu konuda daha duyarlı olunmalı. Ben de sosyal projelere ve barınaklara elimden geldiğince destek oluyorum ve ikinci köpeğimi kesinlikle birbarınaktan evlat edinmeyi düşünüyorum. Hayvan olmayan evleri enerjiden yoksun, garip ve sessiz bulmuşumdur hep. Bizlerin onlara ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Son olarak Maylo seni çok seviyorum,” diyor Çelik.

Geçen yil Umutsuz Ev Kadınlan’nda Emel karakterinde izlediğimiz Özge Özder, üçyıl önce, hayvan hakları ve duyarlı yaşamla ilgili, farkındalık projeleri üreten Bana Göz Külah OlDerneği’ni kurdu. Levent’teki Dilek Sabancı Parkı onun köpekleri Amerikan Cocker Spaniel Beatles’ı ve İngiliz Setter Lucy’yi gezdirdiği yer olmanın dışında burada terk edilen köpekleri de himaye altına aldığı bir mekan. “Çocukluğumdan bu yana hayvanlarım oldu.

Onlarla empati kurmayı annem aşıladı. Küçükken kar yağdığında penceremize konan kuşlara yem vermekle başlayan ve bir aktivist olmaya, onların sesi olmaya kadar giden bir yol bu. Beatles hariç baktığım tüm köpekler sokağa atılmış olarak, kötü durumda girdi hayatıma. Beatles, neşeli, pozitif ama biraz şımarık, inatçı, yemek düşkünü ve evin prensi havasındadır.

İngiliz Setter Lucy ise aşırı kibar, sesinizi biraz yükselse içine kapanan naif ve zeki bir köpektir. Yaşadığım evleri hatta seyahatlerimi onlara göre kurguluyorum. Seyahat etmiyor köpeklerle göç yaşıyoruz adeta. Petshoplardan köpek alınmasına, hayvan deneylerine, sirk, yunus parkı, hayvanat bahçeleri gibi hayvan esareti üzerinden para kazanan tüm kurumlara karşıyım. Satın almayın, sahiplenin, kürk ve kuş tüyü içeren kıyafet ve aksesuar kullan mayın lütfen. Kürkünüzü çıkarın, vicdanınızı giyin! İnanın daha iyi ısınacaks-nız,” diyor Özder.

Paramparça’nın Alper’i Cemal Hünal Resimleri
Paramparça'nın Alper'i Cemal Hünal

Paramparça'nın Alper'i Cemal Hünal

Paramparça'nın Alper'i Cemal Hünal

Paramparça'nın Alper'i Cemal Hünal

Paramparça'nın Alper'i Cemal Hünal

Paramparça'nın Alper'i Cemal Hünal

Yorum Yaz