El İşlerinin Vazgeçilmezi İğne Oyaları

Örgü Dikiş

İğne oysı, hvlu kenrlrı, yemeniler, yzmlr, nmz örtüleri ve tülbentler için vzgeçilmez oy örneklerindendir. İğne oylrı, mekik oysı ve tığ işi ile ypıln diğer oylr göre çok dh zhmetli ve zor bir şekilde ypılmktdır. İğne oysı ypımınd, iğne ve ipliğe ihtiyç duyulmktdır. Yzm vey hvlu kenrı için ypıln iğne oylrınd, öncelikle ip rengi seçimi ypılmktdır. Kullnılck modelin desen ve rengine göre belirlenecek oln ip çeşidi ile ypıln oylr, iğneler yrdımı ile şekillendiriliyor. Yprk motifleri, çiçek motifleri, üçgen motifler gibi bsit motif örnekleri, bu işe ilk bşlyn hnımlrın tercih edebileceği bsit örneklerdendir.

İğne Oysı Yprken Dikkt Edilmesi Gerekenler

< href="http://www.yenihobiler.com/el-isleri/igne-oysi/">İğne oysı modelleri ypılırken, bulunn bütün örnekler denenebilir. İğne oysını yprken dikkt edilmesi gereken en önemli yrıntı, oy içerisinde ypıln düğümlerdir. İğne ile ypıln bir oysının güzel, gösterişli ve sert durbilmesi için, düğümlerin gevşek ypılmmsı gerekir. Gevşek bir şekilde ypıln düğümler, oylrın çok bsit ve ucuz durmsın sebep olur. İğne oysı örnekleri tsrlmk için hzır oln modellerden her byn fydlnbilir. Fkt iğneyi düzgün kullnbilmek için, doğru iğne seçmiş olmk gerekiyor. Çünkü elle güzel kvrnmyn iğne ve iplikten, güzel < href="http://www.yenihobiler.com/el-isleri/oy-modelleri/">oy modelleri  meydn gelmez. Sğlm kumşlr üzerinde çok dh koly işlenebilen iğne işi oylr, bittikten sonr oldukç göze hitp eden bir duruş ship olurlr.

Yeni iğne oylrı içerisinde gördüğümüz modellerde, becerikli hnımlrımız trfındn üretilen ve tmmen onlrın hyl ürünü oln, bilinmeyen örnekler bulunuyor. Uzun yıllrdır vzgeçilmeyen el işlerinden oln bu oy çeşidi için kullnıln klsik örnekler, çiçekler, geometrik desenler, bdem modelleri, üçgenler, üzün modelleri gibi modellerden oluşmktdır. Bunlrı çoğltrk, diğer motif ve örnekler ile bütünleştirerek çok dh frklı ve yeni oylr elde edilebilir. Ayrıc ypılck oln oy işinde, tek renk ipliklerden ziyde, birbirine uyumlu m birbirinden frklı birçok rengin birleştiği iplikler tercih edilmektedir. Böylece, oylr çok dh gösterişli ve zrif bir duruş sğlr. Kumş üzerinde vey hvlulr üzerinde bulunn desen ve renklere uyumlu olck şekilde, iplik renkleri belirlenirse, çok dh şık modeller meydn gelir.

 

Yorum Yaz